דרום קוריאה תבנה 4 כורים גרעיניים לאיחוד האמירויות

דרום קוריאה תבנה 4 כורים גרעיניים לאיחוד האמירויות

איחוד האמירויות הערביות חתם על עסקה בשווי 20 מיליארד דולר עם חברה דרום קוריאנית לבניית ארבעה כורים גרעיניים. העסקה אמורה לענות על צורכי האנרגיה ההולכים וגוברים של איחוד האמירויות. זוהי עסקת הייצוא הגרעיני הראשונה של דרום קוריאה, אשר זכתה במכרז שעליו התחרו גם צרפת, יפן וארצות הברית.

"אנו מצפים לקשר ארוך ויצרני תוך שאנו פועלים לקראת אספקת אנרגיה גרעינית לצורכי שלום לאיחוד האמירויות הערביות", אמר מנכ"ל קבוצת אנרגיה גרעינית של האמירויות (ENEC)  מוחמד אל-חמאדי. החברה הדרום קוריאנית אשר תספק את האמצעים והטכנולוגיה כוללת את חברות סמסונג, יונדאי ודוסאן. גם טושיבה היפנית תיטול חלק בעסקה.

איחוד האמירויות הוא אחת מיצואני הנפט הגדולים ביותר בעולם, אבל הוא מייבא גז טבעי למרבית מתקני האנרגיה שלו, ואומר כי צורכי האנרגיה שלו כמעט שיכפילו עצמם עד שנת 2020. בניית הכורים צפויה להתחיל ב-2010. הכור הראשון יתחיל לספק חשמל בשנת 2017. שאר הכורים יחלו לפעול רק ב-2020.
העסקה צפויה להכניס לדרום קוריאה סכום כולל של 40 מיליארד דולר, מבניית הכורים ועד ההשתתפות בהפעלתם. כך אמר משרד הכלכלה.

סוכנות הידיעות יונהאאפ ציטטה את נשיאה, לי מיונג בק, שאמר: "כעת אנו יכולים לעמוד כתף לצד כתף עם ארצות הברית, יפן, צרפת ורוסיה בהתקדמותנו בשוק הבינלאומי". קוריאה הדרומית החלה להשתמש באנרגיה גרעינית בשנת 1978 ופועלים בה כיום 20 כורים גרעיניים, אשר מספקים לה כ-40% מן החשמל. ברחבי העולם קיימים היום 436 כורים בכשלושים מדינות, על-פי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית - מחציתן בידי צרפת ויפן.


פי.סי.חץ