תשע חוות רוח יוקמו בלב ים בבריטניה

תשע חוות רוח יוקמו בלב ים בבריטניה

תשע חוות רוח שיספקו רבע מתצרוכת החשמל של בריטניה יוקמו בשנים הקרובות בלב השטח הימי של הממלכה המאוחדת. תכנית אספקת האנרגיה שעלותה 75 מיליארד לירות שטרלינג, עשתה לאחרונה צעד נוסף קדימה, לאחר שקיבלה רישיונות להקמת תשע חוות רוח מסביב למדינה.

בריטניה היא המדינה המובילה בייצור אנרגיית רוח הרחק מהחוף, בים. תוכנית האנרגיה נחשבת לגדולה ביותר שתוקם בעשר השנים הבאות. כדי לקבל אומדן על גודלה, הושוותה התוכנית לפרויקט הנפט בשטח הים הצפוני, בשנות ה-80.

גורדון בראון, ראש ממשלת בריטניה אמר בהודעה לעיתונות: "סבב הרישיונות החדש מספק פלטפורמה איתנה וחדשה להשקעה בייצור התעשייתי של בריטניה. תעשיית הרוח הרחק מהחוף היא לב ליבו של המעבר של הכלכלה האנגלית לפליטה פחמנית נמוכה, מעבר ששוויו יכול להגיע ל-75 מיליארד לירות שטרלינג ולעודד 70 אלף מקומות עבודה עד לשנת 2020".

אולם, עסקת האנרגיה הבריטית עלולה לנוע בכבדות עקב השקעה זרה וסובסידיה מוגבלת. רק חמש מתוך תשע חברות איגוד אנרגיית הרוח שקיבלו אישורים, עובדות עם חברות בריטיות ורק לאחת מהן יש רוב יחסי של בעלות בריטית.

 הפרויקט עוד בשלביו הראשונים ונמצא כעת בשלב התכנון, בו זכו החברות: E.ON, RWE וסימנס, כולן חברות גרמניות. המשקיע היחיד שרובו משקיעים ממוצא בריטי הוא קבוצת האם של בריטיש גז, חברת סנטריקה (Centrica), אף על פי שלחברות סקוטיש פאואר (Scottish Power) ו- SSE Renewables יש השקעות גדולות בים הצפוני, כ-100 קילומטר מחופה של אנגליה.


פי.סי.חץ