הוצגה תוכנית לפיתוח אנרגיות מתחדשות

הוצגה תוכנית לפיתוח אנרגיות מתחדשות

עד שנת 2020 יגיע היקף החשמל המיוצר בארץ מאנרגיה מתחדשת לכדי 2760 מגה-ואט. כך עולה מהתוכנית לפיתוח אנרגיות מתחדשות שהציג משרד התשתיות הלאומיות  לאחרונה בכנס אילת אילות לאנרגיה מתחדשת. מדובר בהיקף המהווה כ-10 אחוז מסך ייצור החשמל הצפוי באותה שנה ואשר נמוך בכ-30 אחוז מהיעד אותו קבעה בזמנו הממשלה.

שר התשתיות הלאומיות עוזי לנדאו, מסר כי בשנת 2014 יבחן המשרד את התוכנית, כאשר עד אז אמורים להיות מותקנים כ-1800 מגה-ואט של אנרגיות חילופיות. לנדאו ציין כי המדינה תשקיע כ-300 מיליון דולר בשנה לטובת פיתוח טכנולוגיות והתקנה של אנרגיות מתחדשות ובסך הכל יסתכם המימון בעשור הקרוב על למעלה משני מיליארד דולר.

התוכנית כוללת בין השאר שינויי חקיקה והקלות במס לחברות בינלאומיות ומקומיות עד 70 אחוז, שנועדו להבטיח העסקת ישראלים בלבד בתעשייה המתפתחת. עוד כוללת התוכנית הגדלת מכסות ההתקנות של מתקנים סולארים בינוניים ב-50 מגוואט בלבד ל-350 מגוואט בסך הכול. על-פי התחזית, יגיע הספק המתקנים הסולאריים הגדולים לייצור חשמל ל-1,200 מגוואט עד 2010. הספק המתקנים לייצור חשמל באמצעות הרוח יגיע ל-800 מגוואט, והספק המתקנים לייצור חשמל מביו-גז וביו-מאסה יגיע ל-210 מגוואט.  במסגרת התוכנית אושרו גם מכסות חדשות להתקנת מערכות סולאריות קטנות (עד 50 קילו-ואט) על גגות מבני עסקים ובתים פרטיים.

הציבור בכל המדינה יוכל להתקין מתקנים סולאריים קטנים (עד 4 קילו-ואט), שהכנסות החשמל ממנה פטורות ממס, ללא הגבלת מכסה עד דצמבר 2014. כמו כן, אושרה מכסה מיוחדת בהיקף של 30 מגה-ואט למתקנים על גגות מבני ציבור, בדגש על מוסדות חינוך.

התקנה מסחרית (עד 50 קילו-ואט) באזורי עדיפות לאומית תותר אף היא ללא הגבלה בשנים הקרובות - בעוד שבשאר המדינה תוגבל התקנתן של מערכות מסחריות למכסה של 50 מגה-ואט (1,000-1,200 מערכות).במקביל, משרד התשתיות הקצה מכסה מיוחדת לתושבי יהודה ושומרון, של 2 מגה-ואט בתעריף הקודם שעומד כיום, אחרי עדכון המדד, על 2.04 שקלים לקילו-ואט שעה (קוט"ש).


פי.סי.חץ