בנייה חסכונית

בנייה חסכונית

בנייה ירוקה מקנה חיסכון ניכר בהוצאות המיזוג, הקירור, החימום החשמל והמים ומקטינה את הפגיעה בסביבה

גיורא מגל
פרויקטים של בנייה ירוקה הולכים ותופסים תאוצה. יותר ויותר פרויקטים ירוקים של חברות בנייה נבנים ומדווחים בכותרות העיתונים. הטרנד הירוק בבנייה הוא לא מנת חלקם רק של תומכים אדוקים ברעיונות איכות הסביבה, אלא מופנים לנחלת הכלל בעיקר בגלל היתרונות הרבים הטמונים בבניה ירוקה.
בנייה ירוקה היא בראש ובראשונה עניין של תכנון. האלמנטים הירוקים בפרויקטים של בניה ירוקה אינם באים לידי ביטוי רק בבנייה עצמה אלא כבר בתכנון הפרויקט. תכנון הבנייה מבוסס על עקרונות ירוקים במטרה לשמור על המשאבים הטבעיים, להקטין ככל האפשר את הפגיעה בסביבה, להגדיל את היעילות האנרגטית של הבית ולשפר את איכות האוויר בבית.

בניה ירוקה מבטיחה איכות חיים שנגזרת משמירה על איכות הסביבה. בנייה ירוקה שמה דגש על התנאים האקלימיים באזור הבנייה הירוקה, בהתאם לכך נקבע התכנון של החלונות, הגובה של התקרה וגם קביעת החללים במבנה.

פרויקטים של בניה ירוקה יעשו שימוש בחומרים בריאים בלבד שאינם מזיקים לסביבה ואינם פולטים רעלים. שלד המבנה ייבנה מחומרים טבעיים, ובכלל זה כל מרכיב בבנייה מבוסס על תכנון מוקדם הלוקח בחשבון את עקרונות איכות הסביבה.

למה בנייה ירוקה כדאית? מעבר לשמירה על איכות הסביבה, תמצאו בבנייה ירוקה הרבה ערך מוסף ויתרונות רבים בהשוואה לבנייה רגילה. אם החלטתם ללכת על בנייה ירוקה, אתם תיהנו מאיכות גבוהה בבית בשל הנוחות הגבוהה. בניה ירוקה כרוכה בעלויות נמוכות יחסית לבנייה רגילה אך למרות זאת היא דווקא מעלה את ערך הדירה, מה שאומר שתשלמו פחות עבור ערך גבוה יותר.  
                                                                                                
בנייה ירוקה תגרום לבעלי הבתים שבחרו בה, ליהנות מיתרון בולט ומובהק והוא החיסכון בעלויות חשמל, אנרגיה ומים. האפשרות לחסוך כבר מובנת בתשתית של הבתים בשיטת הבנייה הירוקה. בתשתית יהיו מותקנים מקטיני זרימה שיצמצמו עבורכם 40% מצריכת המים מבלי שתרגישו בכך. מלבד זאת שיטת הבניה הירוקה שמה דגש חזק מאוד על בידוד תרמי, בידוד זה ימנע איבוד אנרגיה של המים החמים, כך תוכלו לחסוך בחשמל כשתצטרכו לחמם מים בחורף.                                                                                                      

בידוד תרמי בקירות יחסוך לכם הוצאות חשמל בעת חימום או קירור הבית. ניצול נבון של ההבדלים בזווית השמש לכדור הארץ בין חורף לקיץ, מאפשר מיקסום שעות אור בחורף והצללה בקיץ. העיקרון הוא להשתמש בשמש כמקור אור וכמקור חום בחורף, על פני חשמל. בקיץ ניתן לשבור את מסת החום ע"י הצללה נכונה ולחסוך באנרגית מזגנים. בידוד תרמי בקירות הבניין וחיפוי נושם גם הם יעזרו במשימה.                                                                                            

בבתים הבנויים בשיטת הבניה ירוקה יהיו מותקנים גם גופי תאורה החוסכים באנרגיה שיוכלו כמובן לחסוך לכם עלויות בהוצאות חשמל.
בנייה ירוקה היא טרנד נפוץ מאוד ברמה הגלובלית וגם בישראל היא הולכת ותופסת תאוצה. אם חשובה לכם השמירה על איכות הסביבה ובכלל איכות החיים בבית שלכם ובסביבת המגורים שלכם, בנייה ירוקה היא בהחלט שיטת בנייה שמבטיחה לענות  על צרכים אלה.  
                                                       
• הכותב הנו מנכ"ל פורטל yni - יזמות נדל"ן בישראל מכיל בתוכו את כל הנושאים בתחום פינוי בינוי, קבוצות רכישה, חברות בנייה, תמא 38, בנייה ירוקה, בנייה עצמית. ניתן למצוא בפורטל מאמרים וכתבות, חברות ובעלי עסקים, פורומים ומידע בכל הקשור לבנייה לסוגיה.


פי.סי.חץ