צינה נעימה

צינה נעימה

מהו קירור בעזרת מצנני מים אוויר וכיצד הוא נבדל ממיזוג האוויר המסורתי?

יונתן רבה

זוכר שחייה ביום חם ויבש, אחר כך יציאה מהמים והרגשת הקרירות של הרוח המכה בעורך הרטוב? או פשוט נסה לטבול את האצבע בכוס מים, אחר כך נשוף אוויר על האצבע ותחוש תחושה קרירה בזמן שהמים מתאדים, זהו מצנן אוויר. נסה את אותו הדבר כאשר אין רוח או תזוזת אוויר. האוויר המקיף אותך מתחיל להתמלא בלחות, אין אידוי ואפקט הקירור נעלם. יחידות מצנני אוויר יוצרות תהליך זה המתרחש באופן טבעי ומספקות זרימה קבועה של קרירות ואוויר מרענן בסביבה חמה ולא נוחה.

משנה: כיצד זה עובד?
הלב של מערכות הצינון ע"י אוויר / מים הוא רפידה ממנה מתאדים המים והאוויר הזורם דרכה מתקרר.
רפידות קירור באידוי, כמו רפידות Küül, מיוצרות מיריעות צלולוזה מחורצות המודבקות יחד. חומר זה משולב באופן כימי עם רכיבים מיוחדים כדי למנוע ריקבון וחיי שירות ארוכים.
מערכת חלוקת מים מיוחדת מפזרת מים על פני המשטחים של הרפידה ומבטיחה אספקה אחידה של מים כדי לשמור שכל האוויר יבוא במגע עם המשטח הרטוב.
המאווררים יוצרים לחץ שלילי וגורמים לאוויר לעבור דרך הרפידות.
הצינון נובע מהמגע בין האוויר והמים. מערכת בקרה מפעילה את משאבת המים ומהמאוורר מפזר אוויר קר.
הלחות היחסית נמוכה אחרי הצהריים כאשר הטמפרטורה בנקודה הגבוהה ביותר. ככל שהלחות נמוכה יותר, אפקט הקירור באידוי הוא טוב יותר. במילים אחרות, אפקט הקירור הוא טוב ביותר בדיוק בזמן בו אתה זקוק לו ביותר.

משנה: מצנני אוויר באידוי כנגד מיזוג אוויר מסורתי
מצנני אוויר באידוי ומיזוג אוויר מרכזי, שניהם משרתים מטרה חשובה. לקרר אותנו. אבל שתי מערכות אלו פועלות בצורה שונה מאוד. הבנת ההבדלים יכולה לעזור לנו להפיק את המירב מכל מערכת ולמזער את האנרגיה המבוזבזת.
מצנני אויר מקררים אוויר על ידי סינונו דרך מים, וכך מורידים את טמפרטורת האוויר. מערכות אלו עובדות טוב ביותר כאשר כמות קטנה של אוויר חיצוני נכנסת לחלל בו מופעל קירור באידוי. הדבר מאפשר כניסת אוויר טרי לסביבה ומקטין את הסיכון של כניסת אוויר באיכות נמוכה למקום סגור.
מזגני אוויר מרכזיים, מצד שני, עובדים על ידי הוצאת הלחות מהאוויר. מערכות אלו מייצרות אוויר יבש וקר בחלל אטום.
היתרון העיקרי של מצנני אויר הוא שעלויות התפעול בדרך כלל הם כשליש מעלויות מזגן אוויר מרכזי. עלות הציוד ההתחלתית נמוכה גם כן ממיזוג אוויר, יחד עם עלויות תפעול נמוכות והתקנה פשוטה. מצנן אוויר יכול להיות מושלם כחלופה ידידותית לאוזון במקום מיזוג אוויר מסורתי.

משנה: האם הוא טוב לסביבה?
קירור בעזרת נוזל קירור מייבש את האוויר ועושה שימוש בחומרי קירור אשר יכולים לפגוע בסביבה. מצנן אוויר מבוסס על תהליך טבעי לחלוטין של אוויר המקורר במים שפירושו שאינו מיבש את האוויר, מגרה את העור, גרון או עיניים או משפיע על הסביבה.
מצנן אוויר הוא הדרך הבריאה ביותר לקירור כיוון שהוא מחליף את האוויר העומד באוויר טרי ונקי במשך מספר פעמים רב בשעה על ידי שימוש באוויר ממקור חיצוני. האוויר לא ממוחזר לעולם, פירוש הדבר מניעת ריחות וחיידקים.

משנה: האם יחסוך כסף?
מצנן אוויר הוא זול יותר ב-50% אחוז להתקנה וזול משמעותי לתפעול מאשר קירור בנוזל קירור. במיוחד, העלות עבור מים וחשמל עבור יחידה של 36" למשך 8 שעות פעולה שהיא פחות מדולר. יחידות קטנות יותר יפעלו למשך תקופה ארוכה יותר עבור אותו סכום. זה בערך פי 3 זול יותר ממיזוג אוויר מסורתי.

משנה: קירור באידוי ולחץ בחום
לחץ מחום מתרחש אצל אנשים, חיות ואפילו ציוד. על פי הוראות בטיחות ובריאות בתעסוקה של מנהל הבריאות (OSHA) וסוכנויות אחרות, לעובדים הנדרשים לעבוד בסביבה בה הטמפרטורה גבוהה יש לאפשר הפסקות תכופות כדי לקרר את המקום ולהימנע מסימפטומים של לחץ מחום כולל בחילות, חולשה, התכווצויות, בלבול, איבוד הכרה, התקפים ואפילו מוות. סביבה בה הטמפרטורה גבוהה, בדרך כלל מתייחסת לסביבה בה הטמפרטורה מעל 31 מעלות לעבודה קלה, 28 מעלות עבודה בינונית ומעל 26 מעלות לעבודה קשה.
על פי ירחון למדעי החלב, בכל סוגי החיות, האובדן השני המוערך ללחץ בחום מוערך ב-2.4 ביליון דולר, בבקר, לחץ מחום מקטין את הפוריות ותפוקת החלב בפרות ויכול לגרום לדלקות בעטין ואפילו מוות בזמן חודשי הקיץ החמים. לחץ מחום הוא הסיבה לאחוז גבוה בתמותה בקרב עופות וחזירים.
יחידות קירור באידוי, כמו Way Cool יכולות להקטין את טמפרטורת הסביבה ממוצע של 7-9 מעלות, הופך אזור של 33 מעלות מוגבל לאזור נעים של 22 מעלות.

משנה: מאפיינים
יציקת פלסטיק חזקה מחתיכה אחת, בית מפוליאתילן.
חיבור צינור מים ישיר, גינה 3/4 לאספקת מים.
יכולות גמישות לחיבור צנרת אוויר. אספקת מים ויחידה ניידים שניהם.
עלויות הביצועים קטנות ביחס למזגן אוויר סטנדרטי.
מהימנות לטווח ארוך פלוס תפעול כמעט ללא אחזקה.
ידידותי לסביבה עקב שימוש במשאבים יעילים.
זמין בארבע מידות מאוורר קוטר להבים של  48" 36" 24".
כל היחידה רשומה ב-U.L (דגמים חשמליים) ולא רק הרכיבים.

משנה: יתרונות
עובדים במקומות בהם המיזוג המסורתי לא זמין, לא מעשי או עלותו גבוהה מידי.
מוריד את טמפרטורת הסביבה בממוצע של 7-9 מעלות.
מערכת קירור באידוי ניידת המתקדמת ביותר.
עובד עבור גרושים ליום עם מי ברז וב-220 וולט ואוויר דחוס
מפזר אוויר קר יותר במקום מיחזור אוויר חם.
קל לתפעול, קל לניקוי וקל לתחזוקה
Way Cool משולב עם אביזרים, יכול להכניע את החום ביעילות ובזול.
מציע קירור יעיל, באיכות גבוהה בעלויות תפעול נמוכות מאוד.
מעלה את התפוקה בעבודה על ידי הפיכת הסביבה לנוחה יותר.
עוזר בהפעלת פגישות ואירועים בהם מיזוג אוויר לא זמין או לא יעיל.
גיבוי זמני נייד כאשר מערכת הקירור הסטנדרטית אינה עובדת.
מקרר מכונות או מוצרים שיכולים להיפגע או להיהרס אם הם מתחממים מידי.

משנה: יחידות Way Cool
ידידותיות לסביבה - היחידה אינה מפיקה פחמן כמו מיזוג אוויר מסורתי או מערכות דחיסת אדים. שימוש ביחידות Way Cool במקום מערכות דחיסת אדים עוזרות להקטנת הפחמן הדו חמצני ו-CFC בכל העולם ופליטת גזים אחרים היוצרים אפקט חממה.
יעילות באנרגיה - מערכות קירור באידוי המשמשות בכל העולם חוסכות כמעט 60 מיליון חביות של נפט בכל שנה ו-27 ביליון ליברות של פליטת פחמן דו חמצני במקום מערכות מיזוג אוויר ודחיסת אדים.
טוב עבור איכות אוויר במקומות סגורים - עם חריצה מעולה וייצור של רפידות Küül, מטהר ומסנן מקרר, מנקה אוויר במקומות סגורים.
משולב בקלות - ניתן לקבוע תצורה של יחידות Way Cool כדי שיהוו תוספת חסכונית באנרגיה למערכת קיימת.
זמין במגוון מידות -  ניתן לבחור מארבע מידות של יחידות חשמליות Way Cool, שלוש מידות של יחידות פנאומטיות או שתי יחידות למקומות מסוכנים.
זול לתפעול - בגלל צריכת אנרגיה נמוכה ממזגן אוויר מסורתי, ניהול האנרגיה יעיל יותר.
מקרר - יחידות Way Cool יכולות להוריד את טמפרטורת אוויר הסביבה בממוצע של 7-9 מעלות וליצור אוויר קר יותר.

הכותב הנו מנכ"ל א. מערכות, בעל ניסיון וידע רב בתחום החימום והקירור לחברות מפעלים גני אירועים ועוד. החברה משכירה ומשווקת את מוצריה בעסקאות ליסינג לתקופות קצרות וארוכות.
למידע נוסף: 050-8330888 או באתר החברה: http://www.hcsystem.co.il/


פי.סי.חץ