סין מובילה בשוק האנרגיה המתחדשת

סין מובילה בשוק האנרגיה המתחדשת

ממשלת סין לוקחת ברצינות רבה את אחריותה בהפחתת הפליטה של פחמן דו חמצני

השילוב בין עלייה מתמדת בצריכת החשמל בסין (סין היא היום הצרכנית השנייה בגודלה בעולם ויש בה גידול שנתי של 12.5%-15% בצריכת החשמל) לבין לחץ פנימי ובינלאומי להפחתת זיהום האוויר, הביא בשנים האחרונות לתנופת ייצור אדירה בתעשיית האנרגיה המתחדשת בסין.

מועצה לאומית לאנרגיה (NEC) בראשות ראש-הממשלה חו ג'ינטאו, תחרות פנימית בין המחוזות ועדכון משמעותי לחוק האנרגיה בסין, הם כמה מהמהלכים המשפיעים על תעשייה זו, והתוצאות בהתאם.

דו"ח שנתי של מועצת אנרגיית הרוח העולמית (GWEC) קובע כי במהלך שנת 2009 סין היתה שוק אנרגיית הרוח הגדול בעולם. לפי הדו"ח סין הכפילה בשנה החולפת את כמות מתקני הטורבינות שלה וכתוצאה מכך הוסיפה יכולות ייצור של כ- 13,000 מגה-וואט. לפי הדו"ח סין הגיעה במהלך 2009 ליכולת הפקה של 25.1 ג'יגה-וואט חשמל המיוצר באמצעות רוח.

"ממשלת סין לוקחת ברצינות רבה את אחריותה בהפחתת הפליטה של פחמן דו חמצני בזמן שהיא מספקת אנרגיה לכלכלה הצומחת שלה", אמר לי ג'ונפנג, המזכיר הכללי של איגוד תעשיות האנרגיה המתחדשת בסין. עוד אמר ג'ונפנג כי בהתחשב בקצב הצמיחה הנוכחי, סין יכולה להגיע ליעד הלא רשמי של הפקת 150 ג'יגה-וואט מאנרגיית רוח (15% מכלל צריכת האנרגיה בסין) הרבה לפני 2020.
 למרות המודעות הגוברת, תכניות התמריצים ותנופת הפיתוח, אנרגיה מתחדשת ממשיכה להוות אחוז קטן בלבד מכלל האנרגיה העולמית, בעיקר בשל העלויות הגבוהות. השקעה באנרגיית רוח היא גבוהה ב- 20-40% לעומת השקעה בייצור אנרגיה מפחם, ובזמן שכור אטומי מפיק מעל 90% מיכולת השיא שלו בכל רגע נתון, חוות טורבינות מפיקה בין 20-40% מיכולתה בהתאם לרוח וחווה סולארית רק כ- 10-20% בהתאם למיקומה.

עם זאת, מתקנים לייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים מתרבים ומתרחבים יותר מאי פעם, בעיקר בסין, שם מתוכננים ומוקמים היום פרויקטים בסדרי גודל שלא ראינו עד כה בשום מקום אחר.

צבי שלגו, מנכ"ל PTL Group ויו"ר לשכת המסחר הישראלית בשנחאי, מסביר:
"בניגוד לשוק המערבי, בסין בונים את תעשיית האנרגיה מחדש ולכן יש הרבה הזדמנויות עסקיות המתרכזות בעיקר בתחום האנרגיה הלא-מזהמת. חברות מערביות שעדיין לא נכנסו לסין מגלות עניין רב בשוק האנרגיה המקומי הצומח בקצב מהיר ותעשיית האנרגיה המתחדשת מוסיפה לשורותיה כ- 100 אלף מועסקים חדשים בסין מדי שנה".

שלגו מדגיש כי בנוסף לתנופת ייצור החשמל בסין, המפעלים הסיניים מובילים בעולם בייצור הציוד הנדרש להפקת אנרגיה, בעיקר סולארית וטורבינות-רוח, ובתחומים אלה יש שת"פ פורה בין סין לישראל.
דורון הורוביץ מקבוצת China Direct העוסקת ביצור חלקי מערכת לשדות סולאריים בסין מסביר: "הרכש הישראלי בתחום האנרגיה בדרך כלל מאוד אגרסיבי בדרישה למחיר תחרותי. רמת הנצילות של השדה הסולארי היא כזו שמחייבת שילוב של מחיר מאוד תחרותי בכדי להגיע בשכלול הסופי לרמת תשואה גבוהה ואיכות שתשלב עמידה בתנאי קיצון למשך שנים רבות".

עוד מציין הורוביץ: "לאחרונה אנו חשים שינוי וזוכים לרוח גבית עזה בתחום האנרגיה. יצרנים סיניים רבים עימם אנו עומדים בקשר הביעו רצון עז להשתלב בעולם הסולארי בשל ההטבות הניתנות ע"י השלטון, ובמחוזות מסוימים בסין הובטחו לנו הטבות מס משמעותיות במידה ונחליט לבנות את קו היצור באזור. לא אחת הוזמנו כאורחי המחוז, מקהלת הילדים האזורית הנעימה את זמננו בשירה, שטיח אדום נפרס וכל רצונם של ראשי המחוז היה לאותת שהם מוכנים לעשות עסקים היום".


פי.סי.חץ