סכר הידרואלקטרי ענק ייבנה בברזיל

סכר הידרואלקטרי ענק ייבנה בברזיל

פרויקט בניית הסכר ההידרואלקטרי השלישי בגודלו בעולם, יצא לדרך בברזיל. השניים האחרים הם סכר שלושת הערוצים שבנייתו הושלמה בסין ב-2006, וסכר אייטיפו שנבנה בשנות השבעים על גבול ברזיל-פרגוואי, ובנייתו הושלמה ב-1982

השר לענייני הסביבה הברזילאי, קרלוס מינק, אמר כי הזוכה במכרז לבנות את הסכר החדש בעלות מיליארדי דולרים, יידרש לשלם 830 מיליון דולר כדי להגן על הסביבה ולסייע לתושבים על-ידי יצירת גנים לאומיים, פיקוח על יערות וסיוע לקהילות שיושפעו מהבנייה. התחרות על המכרז צפויה להיות קשה. הסכר "בלו מונטה" יבנה בלב יערות הגשם המכסים חלק ניכר משטח ברזיל, על גדות נהר השינגו.

מתנגדי הפרויקט טוענים כי הסכר ישחית את חיי הטבע בסמוך לנהר, תוך איום על זני דגים, וישפיע על חייהם של 40 אלף תושבים. במשך השנים האחרונות נערכו הפגנות רבות בברזיל נגד הפרויקט, שעתיד להעתיק את מקום מגוריהם של כ-15 אלף ילידים. אולם הסכר, בעלות של 17 מיליארד דולר, צפוי להקל על הדרישה הגדולה לחשמל.

הסכר, שייצור חשמל בעוצמה של 11 אלף מגוואט, הוא הפרויקט השאפתני ביותר באמזונס, מאז החליטה הממשלה הצבאית של ברזיל בשנות הששים לבנות כבישים מהירים החוצים את יערות הגשם.                                                                                                    


פי.סי.חץ