נחנך מכון טיהור השפכים בקה אל גרביה-ג'ת

נחנך מכון טיהור השפכים בקה אל גרביה-ג'ת

"הגיע העת שישובי האזור יפסיקו להתנער ממחויבותם לטהר את שפכיהם, כפי שעשו עד כה ויחדלו באופן מידי מזיהום הנחל. העובדה שמכונים לטיהור שפכים מוקמים, בעלות של עשרות מיליונים, אך אינם מופעלים, היא שערורייה שבאחריות משרדי הממשלה, יש לשים לה קץ באופן מיידי".

מכון טיהור השפכים (מט"ש) בקה אל גרביה-ג'ת הופעל לאחרונה לאחר שהוקם לפני למעלה משנה בעלות של 40 מיליון שקל. כך הודיעה עמותת "צלול" שמנהלת מזה כחצי שנה קמפיין רחב היקף לשיקום נחל חדרה ולדבריה, שפכי בקה אל גרביה-ג'ת שזרמו לנחל חביבה ולנחל חדרה והיוו את אחד מגורמי הזיהום העיקריים של הנחל.

מהעמותה נמסר כי ישובים נוספים ששפכיהם מזהמים את הנחל וטרם השלימו את הקמת מט"ש הם ישובי המועצה האזורית מנשה, אום אל פחם, קציר-חריש, עירון, ערערה ועוד.  ב''צלול'' מציינים כי התופעה של אי-הפעלת או אי-השלמת מט''שים באזור גורמת לכשל כלכלי ולכשל סביבתי עצום.
מנהלת קמפיין הנחלים, דליה טל: "הגיע העת שישובי האזור יפסיקו להתנער ממחויבותם לטהר את שפכיהם, כפי שעשו עד כה ויחדלו באופן מידי מזיהום הנחל. העובדה שמכונים לטיהור שפכים מוקמים, בעלות של עשרות מיליונים, אך אינם מופעלים, היא שערורייה שבאחריות משרדי הממשלה, יש לשים לה קץ באופן מיידי".

במקביל, "צלול" דורשת למצות את הדין עם עיריית בית שאן והמועצה האזורית גלבוע שטרם התחברו למכון לטיהור שפכים בית שאן, שהוקם בעלות של עשרות מיליוני שקלים ונחנך לפני שישה חודשים. מכון הטיהור שנפתח באיחור של כשנתיים מעבר למתוכנן, ואמור להיות הפתרון להזרמת השפכים לנחל חרוד ומהווה מרכיב מרכזי בשיקומו של הנחל.


פי.סי.חץ