ממליצים להקדים ברכישת מזגנים

ממליצים להקדים ברכישת מזגנים

מי שמקדים לרכוש מזגן באביב, ימנע מעצמו סבל מיותר בחום של הקיץ. בישראל מזגן הוא מכשיר חיוני, ובתקופה הזו זירת המזגנים חמה מתמיד 

מי שמקדים לרכוש מזגן באביב, ימנע מעצמו סבל מיותר בחום של הקיץ. בישראל מזגן הוא מכשיר חיוני, ובתקופה הזו זירת המזגנים חמה מתמיד. היצרנים והמתקינים יוצאים במסעות פרסום, וכל חברה מנכסת לעצמה יתרון אחר: שירות, מחיר, איכות, שנות אחריות ועוד. חלקן יוצאות במבצעים שונים בעיקר בצורת קנה־קבל כדי לעודד את הצרכנים לרכוש את המזגן שלהן, ואצלן.

שוק מיזוג האוויר בישראל מוערך בכ־420 אלף יחידות בשנה, בהיקף כולל של כמיליארד וחצי שקלים.

מסקר שערכה אלקטרה מוצרי צריכה לקראת קיץ 2010 באמצעות מכון שילוב עולה כי ל־84% מהישראלים יש מזגן והם משתמשים בו בממוצע כ־6 שעות ביום במהלך הקיץ. ל־64% מהאוכלוסייה יש מזגן בחדר השינה. ל־33% מהאוכלוסייה יש מזגן אחד, ל־35% יש שניים עד שלושה מזגנים בבית, ל־13% מהאוכלוסייה יש 5-4 מזגנים בבית ול־3% יש מעל 6 מזגנים בבית.

78% מקררים את הבית באמצעות מזגן בקיץ. מהסקר עולה כי ל־49% מהאוכלוסייה יש מזגן עילי, ל־31% יש מיני מרכזי, ל־14% יש מזגן רצפתי, ל־8% יש מזגן חלון ול־1% יש מזגן נייד.

עוזי סבח, מבעלי חברת "עוזי קור", מסביר, כי שוק המזגנים מתמקד בעיקר במזגנים עיליים, מיני מרכזיים, מזגני אינוורטר עיליים ומזגני אינוורטר מיני מרכזיים.

מזגנים עיליים רגילים ומזגנים מיני מרכזיים רגילים עובדים בטכנולוגיה הישנה, עם מדחס הפועל וכבה ברגע שהוא מגיע לטמפרטורה מסוימת.

בטכנולוגיית האינוורטר המדחס עובד ברציפות ומשנה את תפוקותיו בהתאם למצב המשתנה בחדר, מה שתורם לחיסכון בחשמל. מזגן בטכנולוגיית האינוורטר שורד יותר ממזגן רגיל. הוא גם שקט יותר ורמת הקירור והחימום שלו אחידה היות שאין עליות וירידות של הטמפרטורה כמו במזגן רגיל. לטכנולוגיה זו גם יתרונות בהתקנה: ניתן להתקין צנרת ארוכה יותר, וכך ימוקם המנוע גבוה ממזגן רגיל.

סבח מציין כי קיימות מערכות אינוורטר vrf המיועדות לשטחים גדולים כמו וילות ומשרדים, שם רוצים לחסוך במנועים. בשיטה זו ניתן לפצל מעבה אחד ל־30–40 יחידות קצה, כאשר לכל יחידה יכולת הפעלה בפני עצמה, מה שהופך אותה לנוחה וחסכונית.

יתרונות וחסרונות

לפני שמחליטים על סוג המזגן, צריך לחשוב על היתרונות ועל החסרונות. התקנת מזגן עילי בכל חדר בבית יכולה לחסוך בחשמל היות שכל בן משפחה מדליק ומכבה את המזגן לפי צרכיו. מזגן מיני מרכזי, לעומת זאת, מביא את כל חלל הבית לאותה טמפרטורה, כך שהוא יותר בזבזני בחשמל.

מזגן מיני מרכזי אינוורטר פחות מומלץ, לדעת סבח. "הוא יודע למזג חלל אחד, אך כשיש כמה חללים הוא לא יודע למדוד טמפרטורה. מזגן זה מתאים לחנות או לדירה קטנה, אך בדירה עם כמה חדרי שינה יש קטעים שמאבדים את הקירור. מזגן מיני אינוורטר יעיל ממזגן מיני מרכזי שממזג כמה חדרים בעת ובעונה אחת. לדבריו, מזגן אינוורטר חוסך בין 30% ל־50% חשמל לעומת מזגנים רגילים ורמת המיזוג טובה יותר, אך יש להביא בחשבון שמחיר הקנייה גבוה ב־50% ממזגן רגיל.

סבח מאמין שרוב המזגנים בארץ יעברו לטכנולוגיית אינוורטר בתוך 5-4 שנים. במדינות אחרות כמו יפן, וגם באירופה 100%-80% מהמזגנים הם כבר בטכנולוגיית אינוורטר.

מחירי ההתקנה של מזגנים קטנים נעים בין 600 ל־700 שקלים. במזגן מיני מרכזי מחיר ההתקנה מאמיר, ומגיע לטווח של 4,500-3,500 שקלים. באשר לאחריות, האחריות למזגנים רגילים היא למשך שנה, ובמזגן אינוורטר האחריות היא עד ארבע שנים.

לדברי יגיל וויט, סמנכ"ל ומנהל חטיבת מיזוג אוויר באלקטרה: "מכירות מזגני אינוורטר בישראל צמחו בכ־20% בשנת 2009 והם צפויים להימכר בנתח של כ־15% מהמכירות בשנת 2010". לדבריו, מזגני אינוורטר חוסכים עד 50% בצריכת החשמל לעומת מזגנים מדור קודם. מהשוואת עלויות התפעול של מזגני אינוורטר לעומת המזגנים של היום ניתן לראות שמדובר בחיסכון כספי מצטבר לצרכן שיכול להגיע למאות ואלפי שקלים בשנה למשפחה. במזגן גדול לסלון יש חיסכון של 347 שקלים לשנה. במזגן מיני מרכזי לדירת 5 חדרים מדובר בחיסכון של 1,012 שקלים לשנה.

אחריות ושירות

וויט מדגיש כי במזגנים יש לשירות משמעות ייחודית, ולא פעם הגורם שמוכר את המזגן אינו קשור לגורם המתקין אותו. היצרן מייצר, המוכרן מוכר, והמתקין מתקין, ואם יש תקלה נוח לגורמים השונים להפנות אצבע מאשימה זה כלפי זה. חייב להיות גורם אחד ברור שאחראי על הכל. לכן יש לדרוש לקבל טלפון אחד שאליו ניתן לפנות בכל בעיה. כמו כן, חשוב לוודא כי היבואן וכן השירות מחזיקים חלפים לטווח של 7 שנים לפחות.

לדברי גלית מסד, סמנכ"ל השיווק של טורנדו, בתקופת הקיץ מחיר מזגן עילי 1 כ"ס ו־1.5 כ"ס בטכנולוגיה קיימת (טכנולוגיית On/Off) אטרקטיבי בגלל התחרות הגדולה בין היצרנים. לעומת זאת, שאר הדגמים זולים יותר בתקופת החורף, אז יש מבצעי יצרן וגם המתקינים מורידים את המחיר בגלל מחסור בעבודה. "באשר למחירי מזגני טורנדו, חשוב לנו ללמד את הצרכן לחסוך באנרגיה ולעבור לצריכה נבונה של מזגני אינוורטר, לכן גם המחיר נקבע בהתאם. לפי חישוב שלנו, את תוספת המחיר ניתן להחזיר תוך כשנתיים באמצעות חיסכון בחשמל".

לדברי רמי בן דוד, סמנכ"ל השיווק והמכירות של תדיראן, בשנת 2011 תהיה תקנת אנרגיה חדשה המעלה בדרגה נוספת את הדירוג האנרגטי המינימלי הנדרש ממזגנים, כדי לנסות לשלוט ברמות צריכת החשמל בשעות השיא. אסור יהיה למכור מזגנים שלא בדרגה זו ב־2011. תדיראן כבר מציעה דגמים הכוללים דרישה זו. כדי לדעת איזו תפוקה נחוצה, ניתן להזין פרטים באתר החברה כמו מיקום הדירה, אם יש אביזרי חשמל פולטי חום, אזור מגורים, מספר הדיירים ולקבל המלצה על רמת התפוקה הנדרשת.

 


פי.סי.חץ