התחזית: קיץ חם ויקר

התחזית: קיץ חם ויקר

את הכספים שחסכנו בחשבון החשמל האחרון יש להשקיע בהתארגנות לכך שצריכת החשמל בקיץ הקרוב תשבור שיאים חדשים

עופר קרן

האם כדאי לנו למסור, במהלך הקיץ, חלק מהותי מהרווחים שלנו לחברת החשמל או שכדאי להתחיל להשקיע בתהליך ההתייעלות בצריכה?

חשבון החשמל האחרון שהגיע – נמוך מהותית מהחשבונות הרגילים. החשבון הוא פועל יוצא של מזג אוויר נוח, ירידה עונתית במחירי החשמל וזהו. חשבונות החשמל במהלך הקיץ יגיעו לשיאים חדשים וזה הזמן להתחיל להתארגן בהתאם.

מומלץ להעביר את החיסכון שנוצר החודש להשקעה בתהליך ההתייעלות – השקעות שיחזירו את עצמן עוד השנה. 

בחודש פברואר 2010 השתנו מחירי החשמל, כולם חגגו על ההוזלה המהותית במחירי החשמל, אך מעטים באמת התבוננו מקרוב והבינו את מהות השינוי. כשרות לציבור הלקוחות ברצוננו להציג מספר תובנות מהותי.

בחודש מרץ היתה הוזלה של כ-16% בעלות האנרגיה לעומת חודש מקביל בשנת 2009.
חשבון החשמל האחרון שהגיע לידינו בימים אלו - נמוך מהותית מהממוצע הרב שנתי.

לצרכני תעו"ז חודשי מרץ וספטמבר יהיו תמיד שינוי מרענן – צריכת החשמל בחודשים אלו סבירה ומחיר הקווט"ש הגיוני. הסיבה העיקרית פשוטה מבחינת התעריפים: קוצרה תקופת החורף בחודש [מרץ] והקיץ בחודש [ספטמבר]. כמובן שבמקום שמחלקים גזרים מסתובבות עזים והפעם העזים בעייתיות במיוחד.

מחיר החשמל בתעריף השפל [לילה וסופי שבוע] הוכפל. מחיר השפל מבוסס בחלקו הגדול על עלות הדלקים לתחנות הכוח [בשפל – תחנות הכוח בישראל עובדות על פחם]. לאחר קביעת בסיס התעריף [לפני חודשיים] עלה מחיר הפחם ב50%. סביר להניח שתוך חודש תדרוש חברת החשמל [וכנראה תקבל] התאמת מחירי החשמל לתמהיל הדלקים ובאותו הרגע נפסיק לחגוג.

הקיץ מתקרב – כבר היום, עוד לפני העלייה האחרונה, יגיע מחיר החשמל בשעות הפסגה בחודשים יולי-אוגוסט למחיר שאינו מתאים לתעשייה. מפעלים קטנים, בעלי עסקים, מסחר וכל הצריכה הקמעונאית שעיקר פעילותם בשעות היום ישלמו 1.17 ש"ח לכל קווט"ש, עליה של יותר מ-10% בחשבון החשמל החודשי וזאת כאמור עוד לפני עליית המחירים הצפויה.

חברות וארגונים שיתארגנו נכון לקיץ יוכלו לחסוך מהותית בהוצאות האנרגיה. ניתן להפוך את הכסף הקל [שנחסך בחודש מרץ, מול תקציב האנרגיה] להשקעות בשינוי נהלים, ניקוי ותחזוקת מזגנים, סגירת מעברי קור וכמובן במערכת בקרה לניהול העומס מצד הצרכן.

ארגונים יכולים לקבל כבר היום מנידן חשבונות חשמל בזמן אמת. אין כל צורך להמתין לנציג חברת החשמל שיגיע פעם בחודש, ירשום את נתוני המונים, אין צורך להמתין עוד שבוע עד להפקת חשבון החשמל. ניתן בעזרת ציוד פשוט להתחיל לנהל את העומס. לעקוב כל יום אחרי חשבון החשמל של יום קודם ולקבל התראות בזמן אמת על שימוש לא יעיל במשאב.
מניסיוננו מערכת ניהול עומס מצד הצרכן יכולה לחסוך למפעל 10% לפחות בהוצאות האנרגיה עוד לפני שהתחלנו לצמצם את הצריכה האקטיבית. חשוב להדגיש – חברת החשמל לא קובעת את מדיניות המחירים אלא מוציאה לפועל את החלטות הרשות לשירותים ציבוריים חשמל. עקב עליית מחירי הפחם צפוי חשבון החשמל לעלות עוד לפני הקיץ בממוצע של 7%.

בנוסף לעליית מחירים, כתוצאה משינוי התעריפים, חשבון החשמל ביולי 2010 צפוי להיות גבוה ב-17% לעומת חודש מקביל ב- 2009.

למערכת ניהול העומס מצד הצרכן חשיבות לאומית – אין למדינת ישראל זמינות מספקת למערכת החשמל. כל צרכן שלקח את עצמו בידיים,  מתחיל לנהל את העומס, מצמצם את הצריכה האקטיבית ומעביר פעילות לשפל [שעות הלילה וסופי השבוע] עוזר לכל יתר הצרכנים לעבור את הקיץ בשלום. צרכן יעיל הוא צרכן שמכיר את כל חוקי התעו"ז והתחיל לשנות את "תרבות הצריכה" בארגון.

צפוי לנו קיץ ארוך וחם. נשאלת השאלה האם נעביר חלק מהותי מהרווחים שלנו לחברת החשמל או שנתחיל להשקיע בתהליך ההתייעלות בצריכה.

מצורפת מדבקה ראשונה בסדרה שינוי ב"תרבות הצריכה", מטרת המדבקה להזכיר לנו הצרכנים שיש חשיבות מהותית אפילו לשמירת מרחק בין מקרר הפולט את החום שלו מאחור ובין הקיר.
ככל שהמרחק קטן יותר המדחס עובד קשה יותר וחשבון החשמל גדול יותר.

צוות נידן עומד לרשותכם בכל שאלה ובקשה בתחום.
ניתן לשלוח מייל לנידן ולקבל מחשבון הסטת עומסים המאפשר לבחון את עלות החשמל היומית הצפויה בחודשים הקרובים.

הכותב הנו מנהל הפיתוח בחברת נידן. מידע נוסף ב: ofer@nidan.co.il


פי.סי.חץ