2 קבוצות מובילות מתמודדות על הקמת המרכז לאנרגיות מתחדשות

2 קבוצות מובילות מתמודדות על הקמת המרכז לאנרגיות מתחדשות

אחת הקבוצות נקראת - מרכז טכנולוגי לאנרגיה מתחדשת בערבה בע"מ, קבוצה נוספת נקראת - נשיונל רניואבל אנרג'י סנטר בע"מ

שתי קבוצות מתמודדות על קבלת הזיכיון להקמתו והפעלתו של המרכז הטכנולוגי לאנרגיות מתחדשות בנגב או בערבה. התקציב הממשלתי שהוקצב למרכז הטכנולוגי עומד על 57 מיליון ש"ח ל- 5 שנים והזכיין שיזכה צפוי להשקיע סכום זהה לפחות במרכז כך שסך תקציבו יעמוד על לפחות 114 מיליון ש"ח.

אחת הקבוצות נקראת "מרכז טכנולוגי לאנרגיה מתחדשת בערבה בע"מ" והיא מורכבת מחברת אורמת, אלביט מערכות, רפאל, קרן ההשקעות פרו-סיד, קבוצת ביטוח ישיר, קונסנזוס ביזנס גרופ, מינהלת האנרגיה המתחדשת של אילת-אילות, אוניברסיטת בן גוריון, מכון ערבה, משרד עו"ד שבלת, מודולה ונגב שלי.

קבוצה נוספת נקראת "נשיונל רניואבל אנרג'י סנטר בע"מ" והיא מורכבת מחברתGlobal  Pace  (ארה"ב), חברת Ridge Global (ארה"ב), אויברסיטת בר אילן, אוניברסיטת נוטרה דם (ארה"ב), היזם שי ביליס, חברת דלקאויל, קבוצת ברן, החברה הכלכלית של שדרות, Myran Ausch, עמי רודיך, Juelich Institute (גרמניה) ו-  Lahmayer(גרמניה). 

המרכז יעודד יזמות טכנולוגית בתחום פיתוח טכנולוגיות לייצור חשמל באמצעות אנרגיה מתחדשת, על ידי יצירת מערך סיוע שיאפשר ליזמים טכנולוגיים בראשית דרכם לפתח את המיזם, משלב המחקר והפיתוח ועד לשלב הוכחת ההיתכנות בשטחי ניסוי ותוך שיתוף פעולה בין מוסדות אקדמיה, מכוני מחקר והתעשייה.

שר התמ"ת, בנימין (פואד) בן אליעזר ציין כי "המרכז הטכנולוגי הינו חלק מהפעילות האסטרטגית של הממשלה לחיזוק הנגב והערבה תוך ניצול התנאים הייחודיים הקיימים באזורים אלו המאפשרים מו"פ מתקדם בתחומי האנרגיות המתחדשות. משרד התמ"ת רואה חשיבות רבה ביצירת כלים חדשים להגדלת היקפו ושיפור איכותו של המחקר והפיתוח בישראל. ההתעניינות של חברות מובילות בתחומן במכרז להקמה והפעלה של המרכז הטכנולוגי מוכיחה את האטרקטיביות של ישראל כמובילה בתחום האנרגיות המתחדשות".

המדען הראשי במשרד התמ"ת, ד"ר אלי אופר, מסר כי "בחודשים הקרובים ייצא קול קורא נוסף להפעלתו של מרכז טכנולוגי לפיתוח טכנולוגיות מים, אשר יקום בשדה בוקר. למרכז הטכנולוגי למים הוקצה תקציב ממשלתי של 35 מיליון ש"ח ל- 5 שנים".


פי.סי.חץ