צינון האווירה

צינון האווירה

החום הבלתי נסבל מצד אחד ומצד שני, חשבון החשמל המנופח. 5 צעדים הכרחיים לרכישה נבונה של מערכת מיזוג אוויר

אלון גני

הישרדות היא לא רק שם של תוכנית ריאליטי פופולרית במחוזותינו, אלא כורח המציאות בחודשי הקיץ הבוערים והמיוזעים שלנו. מצד אחד, כמעט בלתי אפשרי לעבור את העונה החמה ללא מזגן, אבל מצד שני, חשבון החשמל התופח גורם לנו להזיע לא פחות.
אז איך יוצאים מהמלכוד הזה? כיוון שלא ניתן להיעלם כליל מכאן בזמן הקיץ, כדאי לרכוש מערכת מיזוג חכמה וחסכונית שלא תאכל את כל החסכונות שלנו בבת אחת.
אומנם על-פי נתוני התאחדות התעשיינים מחירי המזגנים נותרו כפי שהיו לפני שנה, תעריפי החשמל עלו מהקיץ שעבר בלא פחות מ-22.1% בשל עליית מחירי הדלק.
מאז הומצא המזגן הראשון לפני למעלה מ-100 שנים, טכנולוגיית המיזוג כמעט ולא השתנתה. אומנם המזגנים נעשו קטנים יותר, אמינים ויעילים יותר עם השנים, נוספו  להם חידושים כמו שלט רחוק ותצוגה אלקטרונית, אבל הבסיס נותר זהה למדי עד לרגע שבו נכנסה טכנולוגיית האינוורטר (Inverter).
הטכנולוגיה אמנם מייקרת את עלות המזגן, אבל גם מוזילה עלויות בטווח הרחוק באמצעות
מנגנון שמווסת את פעולת המדחס במהירויות שונות, מה שמאפשר שמירה על טמפרטורה יציבה יותר וכתוצאה מכך, גם חיסכון באנרגיה.

בדיקות מעבדה שנערכו למזגני אינוורטר הוכיחו כי אכן מדובר במהפכה אמיתית: עד 30 אחוז חיסכון בצריכת
החשמל! תוך כדי כך, התברר כי מזגני אינוורטר מעניקים גם שורה ארוכה של יתרונות משמעותיים, לעומת המזגנים הקיימים. קפיצת הדרך הייתה כה משמעותית, עד שמזגני אינוורטר לכינוי "הדור השלישי של המזגנים". 
ההצלחה של הטכנולוגיה החדשה הייתה מסחררת. ממכירות של 3 מיליון מזגני אינוורטר ברחבי העולם ב-2002, הצפי הוא שב-2007 יימכרו כבר למעלה מ-9 מיליון יחידות, וב-2008 ישווקו כבר קרוב ל-12 מיליון מזגני אינוורטר! בחלק ממדינות אירופה כבר הבינו את פוטנציאל הידידותיות לסביבה בחיסכון באנרגיה של מזגני האינוורטר, ומעודדים צריכה של מזגנים אלה באמצעות החזרים כספיים על חלק משווי המזגן. יגיל וויט, מנהל חטיבת מיזוג אוויר באלקטרה מוצרי צריכה, מוסר כי בישראל צמחו מכירות מזגני אינוורטר ב-150% ב-2007 והן צפויות להגיע לנתח של כ-15% מהמכירות ב-2008.
יש כמה סוגים של מזגני אינוורטר: הסוג הראשון מקביל למזגן מפוצל עילי רגיל, בעל יחידה חיצונית (מנוע המדחס המותקן מחוץ לבניין) ויחידה פנימית (המזגן שבתוך הבית). הסוג השני הוא המולטי, הכולל יחידה חיצונית אחת המחוברת לשתיים עד ארבע יחידות פנימיות. פיתרון זה כדאי במקרים בהם אין מקום להתקין מחוץ לדירה יותר מיחידת מדחס אחת.
הסוג השלישי, שנועד לוילות ענק ובנייני משרדים, הוא VRF/VRV הכולל יחידה חיצונית חזקה המחוברת ל-9 עד 40 יחידות פנימיות. בנוסף, בדומה למזגן המיני מרכזי הרגיל, המזרים אוויר ממוזג לחדרי הבית דרך תעלות אוויר,
קיימת גם מערכת דומה עם טכנולוגיית אינוורטר.
אז כיצד קונים את מערכת המיזוג הכי טובה ונכונה מבחינת הצרכים והיכולות הכלכליות שלנו לטווח הרחוק? להלן 5 דברים אותם יש לשקול היטב לפני הרכישה ואשר הועברו אלינו מחברת אלקטרה:
1. קודם כל מה אתם צריכים?
מהו גודלו ואופיו של החדר אותו ברצונכם למזג? באיזה סביבת אקלים אתם גרים ועד כמה חשובה לכם פעולת מזגן חרישית? האם יש לכם צרכים מיוחדים?

2. איזה סוג מזגן מתאים לכם?
אתם יודעים היטב מה הצרכים שלכם. צרכים אלה מגדירים את סוג המזגן שאתם הולכים לרכוש. למשל, אתם צריכים למזג חדר קטן, יש להניח שבמקרה זה תוכלו להסתפק במזגן עילי. ואם, החדר האמור הוא חדר ילדים לתינוק וצריך שפעולת המזגן תהיה חרישית- מומלץ לרכוש מזגן מסוג אינוורטר. (מדידות במעבדה הראו שהאינוורטר חרישי בכ-50% מהמזגנים הרגילים).

3. האם לקחתם בחשבון גם עלויות חשמל?
אם לכסף יש משמעות בעיניכם, כדאי שתיקחו גם בחשבון את עלויות החשמל. לפעמים, על מזגנים זולים אפשר לשלם ביוקר. אם הוצאות החשמל שלכם כבדות, כדאי שתבחרו מזגן חסכוני כמו האינוורטר. אז נכון שהוא מעט יקר בהשוואה למזגנים הסטנדרטיים, אבל ההפרש יתקזז במהרה מעצם היותו חסכוני בכ-30% ויהפוך לרווח נקי של עשרות שקלים מידי חודש.

4. מי החברה שעומדת מאחורי המזגן?
יש בעולם הרבה יצרני מזגנים, אבל מספר קטן בהרבה של יצרני מזגן איכותיים. לכן, יש לשקול היטב, לבדוק מה מציעים לכם ולא להתפתות למוכרנים. ודאו שמדובר בחברה מוכרת המעניקה שירות בישראל, וודאו שמדובר בחברה וותיקה בעלת מוניטין ואיתנות כלכלית  וכדומה.

5. למה שירות הרבה יותר חשוב ממה שנדמה?
מן הסתם, הדבר האחרון שחושבים עליו ביום שבו קונים מזגן חדש, היא העובדה שכל מזגן עלול להתקלקל ביום מן הימים. אבל מה לעשות שעל פי חוקי מרפי זה עשוי להתרחש בדיוק ביום הכי חם בשנה. הקפידו לרכוש את המזגן מחברה גדולה שמחזיקה מערך שירות רחב אם ברצונכם להימנע מעוגמת נפש מיותרת.


עכשיו, אתם מוכנים לקניה שבבת אחת תשנה את איכות חייכם או לפחות את הקיץ לנסבל יותר ופחות מעיק.
 


פי.סי.חץ