כחום איום

כחום איום

מה לעשות כשהמזגן צועק בקיץ "הצילו"?

אורי ציוני

קבלני מיזוג אוויר רבים נלחמים בחום בקומות העליונות בבתים פרטיים שמעליהם קיים חלל גג רעפים – באמצעות מזגן רב עוצמה חזק בהרבה מעל הנדרש ע"מ להתגבר על החום הנוראי שמקרין החום הכלוא בחלל גג הרעפים.

מזגן רב עוצמה לא רק יקר יותר, אלא גם "זולל" הרבה יותר חשמל, ולעיתים, בתקופות מסוימות בשנה במדינתנו החמה, עדיין לא מספיק להתגבר על החום.

מדוע מזגן עבור חלל במידה X בקומה תחתונה יהיה יעיל מאוד ובקומה העליונה אותו המזגן בדיוק יהיה שווה כקליפת השום?
החום הכלוא בחלל גג הרעפים הינו אימתני!
באמצעות מצלמה טרמית אשר בשימושנו (ראה פרוט במסגרת) מדדנו כ-50 חללי גגות רעפים באזור גוש דן ומצאנו שהחום המצטבר בחודשי הקיץ בחלל גג הרעפים הינו -70 מעלות צלסיוס!
החום הכלוא בחלל גג הרעפים משפיע ישירות על הטמפרטורה בקומה העליונה בפרט ועל כל הבית בכלל. כך תפוקת הקור של המזגן יורדת ועלולה להיות גרועה בקומה התחתונה ובלתי מורגשת בקומה העליונה. בנוסף, המזגנים יעבדו קשה מאוד ובמשך הרבה שעות וימים ברציפות והעלות של החשמל תהיה קטסטרופלית.

אז מה עושים?
בידוד – האם זה יעיל?
להלן ציטוט  של פרופסור יאיר עציון, ראש היחידה לאדריכלות, שדה בוקר מ"ידיעות אחרונות":
"הגג סופג קרינת שמש רבה הנאגרת בתוך חלל הגג בצורת עשרות מטרים מעוקבים של אוויר חם הרובץ על הבית גם בשעות הלילה... גג אשר מבודד ע"י יריעות אלומיניום או בידוד אחר ואיננו מאוורר – יחמיר את המצב בקיץ, כך שיעכב את סילוק החום שהצטבר במשך היום בחלל הגג".
אז בידוד לא יעיל – מה עושים?
אוורור רמת גן, מומחים באוורור משנת 1976 – המציאו שיטת אוורור לחלל גג רעפים אשר מורידה את הטמפרטורה בחלל גג הרעפים ב-35 מעלות צלסיוס – כיפה כתומה, מפוח הגג החזק בישראל לאוורור חלל גג רעפים. ספיקת האוויר הינה 1900 מק"ש (=1118cfm)

אז – איך הוא פועל ?
פעולתו של מפוח הגג מתאפיינת ביצירת תת לחץ בחלל גג הרעפים, כתוצאה מכך החום הכלוא (70 מעלות צלסיוס) נשאב ויוצא אל האטמוספירה ומ 3-4 רעפי אוויר נכנס אוויר בטמפרטורה נמוכה יותר, נוצרת סרקולציה של אוויר, האוויר בטמפרטורה הנמוכה יותר מקרר את חלל גג הרעפים והטמפרטורה יורדת ל-35 מעלות צלסיוס.

כתוצאה מכך חלל גג הרעפים לא בוער, הטמפרטורה בחדרים מתחתיו יורדת, המזגן הופך להיות יעיל הרבה יותר, לא "זולל" חשמל עקב שימוש במזגן בטמפרטורה גבוהה יותר, אי מאמצו בשימוש בכל עוצמתו ואורך השימוש מתקצר כמובן.
המפוח הינו חשמלי ומופעל באמצעות טרמוסטט וללא התערבות הלקוח. לא ניתן לשכוח להדליק אותו מכוון שההפעלה מתבצעת ע"י טרמוסטט ורגש טמפרטורה אשר מרגיש את החום ומפעיל את המנוע ככה שאין בזבוז ובלאי מיותר.

המנוע הינו מנוע סופר איכותי, שקט וחסכוני בחשמל.
המפוח מיוצר ממס' תבניות (=שטנסים), ללא הלחמות אשר במשך הזמן לא תתפרקנה כתוצאה משינויי מגז אוויר, אטום לחלוטין כנגד חדירת מים, עומד בכל תנאי מזג אוויר ומתאים לכל זווית של גג רעפים.
מפוח הגג כיפה כתומה הינו חיסכון עצום של אלפי שקלים בחשמל בשנה בכך שהמזגן עובד פחות קשה ומקרר ולעיתים לא עובד בכלל.

ההתקנה ניתנת לביצוע בשיטת "עשה זאת בעצמך" פשוט, מהיר וקל או לחלופין ניתן לקבל מבית העסק "שידוך" של גגנים מכל הארץ.
והכי חשוב: הייצור כחול לבן!

הכותב הינו מומחה באוורור מחברת אוורור רמת גן, לפרטים נוספים: אורי ציוני 03-7525012 או באתר WWW.RGV.CO.IL


מהי מצלמה טרמית?
מצלמה טרמית הינה מצלמה המצלמת באופן טרמי את הטמפרטורה בסיטואציות שונות.
המצלמה הטרמית בה אנו משתמשים הינה מתוצרת FLUKE ארה"ב בעלת 16 אלף רגשים (עלותה 42,000 ש"ח) ומתופעלת ע"י צוות "שירותי חשמל" אשר מתמחים ומבצעים בדיקות טרמוגרפיות בתחום מיזוג האוויר, אוורור ובדיקת כשלים במערכות חשמל, מנתחים ומגישים דו"ח טמפרטורה וכשלים.


פי.סי.חץ