תמיכה במיזוג אוויר סולארי

תמיכה במיזוג אוויר סולארי

פרופסור גרוסמן: "מיזוג אוויר סולארי יעיל יותר למשק מאשר מערכות סולאריות"

לדברי פרופ' גרשון גרוסמן, העומד בראש פורום האנרגיה במוסד שמואל נאמן "חישובים מראים כי תמיכה במיזוג אוויר סולארי חוסכת יותר למדינה ויעילה יותר למשק מאשר התמיכה הניתנת למערכות פוטוולטאיות (PV), בה מדינת ישראל הולכת בעקבות מדינות אחרות בעולם, ולא מן הסיבות הנכונות. לא זו בלבד, אלא שבעידוד מיזוג אוויר סולארי נעודד טכנולוגיה ישראלית ואילו בתמיכה ב-PV אנו תומכים בייבוא מסין ומיפן".
בסיום מפגש פורום האנרגיה הגיעו המשתתפים למסקנה ברורה: בעזרת טכנולוגיה מתאימה, קירור סולארי יכול להקל באופן משמעותי, אם לא לפתור את בעיית צריכת החשמל המוגברת ואת שיאי הביקוש הנגרמים עקב השימוש  במערכות מיזוג אוויר. בניגוד ליישומים אחרים של אנרגית השמש כגון חימום מים וחימום מבנים, הביקוש הגדול ביותר לקירור מתרחש כאשר קרינת השמש היא החזקה ביותר, ובכך נעשה השימוש באנרגית השמש למיזוג אוויר אטרקטיבי במיוחד.
מתקנים שונים של קירור מונע ע"י חום (בעיקר מטיפוס ספיגה), זמינים בשוק, במיוחד עבור מערכות של 40 קילוואט ומעלה, וניתן להשתמש בהם בשילוב עם קולטי שמש תרמיים. המכשולים העיקריים ליישום בקנה מידה גדול, לצד עלות השקעה ראשונית גבוהה, הם חוסר ניסיון והיכרות מעשית עם תכנון, בקרה ותפעול של מערכות אלה בקרב אדריכלים, קבלנים ומתכננים. עבור מערכות בקנה מידה קטן יותר, כמעט שאין בשוק מתקנים זמינים. לכן קיים עניין מיוחד בפיתוח של מערכות מיזוג אוויר קטנות המונעות בעזרת חום.
מדינת ישראל הינה בין המדינות שבהן חדירת מיזוג האוויר היא מן הגבוהות בעולם. ישנם יותר מ-280 ימי קרינת שמש בשנה, ואינטנסיביות השימוש במיזוג האוויר בבניינים ציבוריים ומסחריים מגיעה לכדי 300 ימים בשנה. לאור הניסיון הרב שנצבר בארץ במערכות חימום מים סולאריות, יש מקום לבדוק היתכנות טכנולוגית וכלכלית של שימוש באנרגיה סולארית למיזוג האוויר. הצלחה בנושא זה עשויה להניב חיסכון ניכר בהוצאות על מיזוג אוויר אצל הצרכן הסופי, ושימוש נרחב בטכנולוגיה זאת עשוי להקטין את תלות המדינה ביבוא דלקים והקמת תחנות כוח חדשות. לפי נתוני משרד התשתיות, כדי לייצר קוט"ש חשמל אנו משתמשים ב-260 גרם של דלק פוסילי ומייצרים כ-707 גרם של פחמן דו-חמצני, בנוסף לתחמוצות גפרית, תחמוצות חנקן וחלקיקים אחרים. שימוש באנרגיות מתחדשות יקטין את פליטת מזהמי האוויר בצורה משמעותית ויפחית את העלויות החיצוניות המוערכות ב-0.12 ש"ח לכל קוט"ש.


פי.סי.חץ