סימני מסחר

סימני מסחר

יתרונות וחסרות לחברה הישראלית בעקבות הצטרפות לפרוטוקול מדריד

עו"ד אייל שילון ועמית צוקרשטיין

זמן לא רב אחרי הצטרפות ישראל ל-OECD, מצטרפת ישראל בתחילת ספטמבר לפרוטוקול מדריד, וזאת לאחר שנים רבות של עיכובים מביכים.
פרוטוקול מדריד הוא אמנה המאגדת 82 מדינות המאפשרת להגיש בקשות לסימני מסחר בצורה מרוכזת במדינות החברות, כולן או חלקן בהתאם לרצון המבקש ותקציבו. חשוב לציין שאין מדובר בסימן מסחר "עולמי" אלא רק דרך פרוצדוראלית לבצע את השלב הראשוני של הגשת הבקשה בצורה יעילה וחסכונית יותר.

לחברה או היזם הישראלי להגשת בקשה לסימני מסחר באמצעות 4 יתרונות עיקריים:
1. חסכון כספי – באמצעות הגשה זו נחסך ממבקש הסימן עלות עו"ד המקומי בשלב ההגשה. אנו מעריכים שניתן לחסוך כ-50%-60% מעלויות שלב ההגשה, שהוא כאמור השלב הראשון בתהליך רישום סימן מסחר. הוזלה זו תאפשר ליותר עסקים קטנים, בייחוד יצואנים קטנים, חברות סטארט-אפ וחברות מבוססות אינטרנט להגן על המוניטין שלהן ביותר מדינות מבלי להגדיל את תקציב סימני המסחר שלהן. 

2. ריכוזיות –תאריך הגשה אחד ויחיד לכל המדינות בהן הוגשה הבקשה ועל כן גם תאריך חידוש יחיד. התשלום מתבצע בצורה מרוכזת במטבע יחיד ולגורם אחד, עניין שכשלעצמו חוסך כסף רב.

3. גמישות – עסק שהתרחב למדינות נוספות יכול להרחיב את הבקשה למדינות נוספות בצורה נוחה תוך התבססות על הבקשה המקורית ובכך לנהל אסטרטגיית גדילה דינאמית.

4. מהירות –פרוטוקול מדריד קובע גבולות זמן לבחינת סימן המסחר ע"י המדינות החברות ולכן התקצרו משמעותית משכי ההמתנה לבחינה במדינות רבות. כעת תהליך בחינת סימן המסחר חייב להיעשות בתוך שנתיים.
אולם לא הכל ורוד, ניתן למנות 4 חסרונות עיקריים להגשה באמצעות פרוטוקול מדריד:
1. התקפה מרכזית – הבקשה נסמכת על הבקשה במדינת הבית ובחמש השנים הראשונות סימני המסחר תלויים בשלמות ותקפות סימן המסחר במדינת הבית. באופן זה, יכולים מתחרים להפיל את כל סימני המסחר במדינות השונות ע"י תקיפת הסימן במדינת הבית.

2. הבדלים באופן הבחינה – כל מדינה בוחנת קצת אחרת את בקשות סימני המסחר. מאחר ובקשה לפי הפרוטוקול חייבת להיות זהה לכל המדינות, עלולים לסרב לרישום הסימן בחלק מהמדינות לאור אי התאמה לחוק המקומי. בנקודה זו בולטת ארה"ב, אשר כללי הרישום בה מחמירים ביחס לרוב מדינות העולם.

3. קשיים בהעברת זכויות – מאחר וישנם תנאים לזכאות להשתמש בפרוטוקול, לא יהיה ניתן להעביר את הרישום לחברה או אדם שאינו זכאי (לדוגמא במקרים של רכישת חברה, מיזוג וכדומה). 

4. תיקונים קשים לביצוע – בבקשת לפי פרוטוקול מדריד קשה לבצע שינויים ותיקונים ואלו עלולים להיות יקרים ביותר, ישנה חשיבות גבוהה יותר להגיש את הבקשה בצורה מושלמת ככל הניתן מראש.
על אף שבמקרים מסוימים יכולה בקשה לפי פרוטוקול מדריד להיות נכס חשוב מאוד לחברה או ליזם הישראלי, יש לבדוק בצורה מעמיקה את היתרונות והחסרונות בכל מקרה ומקרה ולבחון האם באמת כדאי להגיש בקשות לסימני מסחר באמצעות פרוטוקול מדריד או באמצעות הגשה פרטנית בכל מדינה רלוונטית.

הכותבים הם שותפים במשרד עורכי פטנטים שילון צוקרשטיין ושות'
טלפון: 03-7585777  אתר: www.israelip.co.il  דוא"ל: info@israelip.co.il


פי.סי.חץ