אחריות כבדה

אחריות כבדה

"מנהל אחזקה מקצועי מבטיח אמינות ואיכות הארגון", קובע חיים בן דוד מקבוצת "טבע" ויו"ר פורום אחזקה בהתאחדות התעשיינים

משה שלו

"המטרה המרכזית של הפורום שהקמנו למנהלי אחזקה בשיתוף עם התאחדות התעשיינים היא להבטיח אמינות, איכות, בטיחות וסביבה ירוקה בענפי היצור והשירות בישראל.

מצב בריא ואיכותי כזה ישרת היטב גם את העניין של הצרכן הסופי המעדיף ארגון שמבטא בפעילותו אמינות ואחריות בכל מהלכיו" - כך אומר בשיחה עם CoolAir יו"ר הפורום ואיש קבוצת "טבע", חיים בן דוד.

בן דוד מציין את האחריות הרבה המוטלת על מנהלי התחזוקה בארגונים המקיפה מגוון רחב מאד של מחויבויות: שמירה מתמדת על כל רכיבי הציוד, תקשורת מחשוב ועוד להבטחת יצור ושירות סדירים העונים על צרכי הלקוחות בכל הרמות.

"המטרה היא כי הציוד יתפקד היטב לכל אורך חייו, להבטחת  תפוקה אופטימאלית, בטיחות, איכות בכל השלבים של תהליכי היצור והשיווק ושמירה על סביבה נקייה וירוקה."

נוכח האחריות הרבה מן הדין הוא שמנהל האחזקה ישולב בצמרת ברמות מקבלות ההחלטה של הארגון.

מן המטרה המרכזית שמציין בן דוד, נגזרות המטלות העיקריות של הפורום:
o קידום המקצוע והעמדתו במקומו הראוי כתחום בסיסי חיוני בניהול התעשייה.
o גיבוש עמדות בסוגיות בתחום האחזקה והובלתן מול מקבלי החלטות בכנסת, בממשלה ובגופים שלטוניים אחרים.
o ייסוד תקנים מקצועיים.
o יצירת שיתופי פעולה וקשרים עסקיים בין חברי הפורום וקשרים עם גופים דומים בעולם.
o שדרוג הרמה המקצועית של מקצועות האחזקה באמצעות הכשרות.

לגבי הפורום אומר בן דוד כי "אנו ארגון פתוח לכל בעל מקצוע בתחומים שלנו וזה כולל  מנהלי אחזקה ונציגי מחלקות האחזקה במפעלים, מנהלי הנדסה ומהנדסים, מנהלי פרויקטים, ממוני בטיחות ואקולוגיה, מנהלי רכש, אנשי אקדמיה בתחום, חברות ייעוץ וכן נציגים של נותני השירותים וספקים של התעשייה".

ההרכב המשולב הזה של בעלי מקצוע וסמכות מבטיח כי הארגון ישמש פלטפורמה להחלפת ידע ומידע, יחד עם יצירת קשרים מקצועיים.
בפורום כבר עתה כ-300 חברים, בעיקר ממפעלם בינוניים וגדולים (טבע, תעשייה אווירית, חברת חשמל, תנובה, בתי זיקוק חיפה, מוטורולה, נייר חדרה ועוד). שותפים לו מנהלי האחזקה מכל ענפי התעשייה – כימיה ופרמצבטיקה, מתכת, טקסטיל, פלסטיקה, האלקטרוניקה והתוכנה, מזון, תשומות לבניה ועוד.

חיים בן דוד מציין כי לפני זמן מה  נערכה בשיתוף עם קבוצת שטיר, תערוכת ""Maintenance - תערוכה מקצועית לאחזקה וטכנולוגיות בתעשייה, במפעלים, במוסדות, במבנים ובמתקנים.

ובכנס של פורום מנהלי אחזקה שנערך במקום נכחו 140 משתתפים.

בין הפעולות להגברת הידע מציין בן דוד קבוצות דיון לנושאים מתחומים שונים וכן את ועדת מאגרי מידע שמטרתה יצירת מאגר מידע (מאמרים, מידע חיוני, עדכונים שוטפים) ופלטפורמה בשיתוף ידע, באמצעות אתר אינטרנט.

בתשובה לשאלה לגבי עמדתו בנושא מיקור חוץ במתן שרותי אחזקה אומר בן דוד כי "בעלי המקצוע הטובים הנמצאים בארגונים  על בסיס הכשרה ולימודים  נאותים - בוודאי עונים על הצרכים. אך אם יש תחום תחזוקה המחייב התמחות מיוחדת ספציפית אין לפסול מסירת עבודה למיקור חוץ בפיקוח  הנדרש, כמובן".

לגבי הנושא של סביבה ירוקה אומר בן חיים כי מדובר בהקפדה על מחזור חומרים, שימוש ברכיבים מתכלים או ניתנים למחזור, מניעה ככל האפשר של יצירת פסולת, חסכון באנרגיה קונבנציונלית ועוד.

להצטרפות לפורום מנהלי אחזקה : yael@industry.org.il


פי.סי.חץ