נחנכה טורבינת רוח בהספק 3.5 קילוואט בנגב

נחנכה טורבינת רוח בהספק 3.5 קילוואט בנגב

'לוטוס הרוח' ו'טוליפ הרוח' של חברת לוויתן אנרגיה, טורבינות הרוח הראשונות המתחברות לרשת החשמל בישראל, נחנכו לאחרונה בשדה בוקר.

'לוטוס הרוח' ו'טוליפ הרוח' של חברת לוויתן אנרגיה, טורבינות הרוח הראשונות המתחברות לרשת החשמל בישראל, נחנכו לאחרונה בשדה בוקר. ישנן חוות רוח ברמת הגולן, אך הן לא מחוברות לרשת החשמל במסגרת ההסדר שקבעה רשות החשמל, אלא מוכרות את החשמל ישירות לצרכנים.

בטקס השתתפו שר התשתיות ד"ר עוזי לנדאו וד"ר דניאל פרב מייסד ומנכ"ל חברת לוויתן אנרגיה, יגאל שחור מנכ"ל מדרשת שדה בוקר, ורונן רייכר מנהל בי"ס לחינוך סביבתי בשדה בוקר.

רשות החשמל הוציאה הסדר חדש לטורבינות רוח קטנות המחייב את חברת החשמל לקנות את החשמל מבעלי הטורבינות הקטנות במחיר קבוע של 1.65 ש' לקילוואט-שעה למשך 20 שנה. מטרת הסדר זה הינו לעודד ייצור אנרגיה מתחדשת ולאפשר לאזרחים להיות שותפים במהלך. לטורבינות רוח יתרון על אנרגית הסולר, מכיוון שהן מיוצרות בארץ ומספקות מקומות עבודה בישראל. 

לוטוס הרוח הינה טורבינת רוח בעלת ציר אנכי. היתרון בסוג טורבינות אלו הינו שהטורבינה מסוגלת להגיב בקלות לרוחות הבאות מכל כיוון, והיא פועלת עם מעט רעש וויברציות – תכונות אלו חשובות ביותר לצורך העמדת הטורבינות על בניינים. כמו כן היא קלה להרכבה במבני מגורים ואיננה פוגעת בציוד תקשורת של הצבא.

טוליפ הרוח תהיה זמינה בגרסה 2 קילוואט ובגרסה 3.5 קילוואט במחירים של 30,000 ש' ו- 44,000 ש' כולל גנראטור ואינוורטור. הטורבינה תיתן החזר על ההשקעה, בהתאם לתנאי הרוח המקומית. הטורבינה הינה מוצר באיכות בינלאומית המיועד לייצוא ברחבי העולם. בזמן זה, אנו מחפשים משקיעים כדי לאפשר ייצור המוני של טוליפ הרוח וליצירת חוות דוח של  טורבינות קטנות.

ד"ר דניאל פרב, מייסד ומנכ"ל החברה ועולה חדש מארה"ב, שואף להשיג עצמאות אנרגטית לישראל. טורבינות רוח יכולות יום אחד לספק עד 10% מדרישות אנרגיה של ישראל. "אין סיבה שלא יהיו טורבינות אלו על כל בניין גבוה בישראל. הדרך הטובה ביותר להשיג עצמאות אנרגטית הינה לבנות אותן בתשתית. התקנת טורבינה הרבה יותר זולה כשזה חלק מהתכנון המקורי".


פי.סי.חץ