ירידה בצריכת הדלקים ועליה בצריכת החשמל

ירידה בצריכת הדלקים ועליה בצריכת החשמל

עיקר הירידה בצריכת הדלקים בתעשייה, אשר משמשים כתשומת אנרגיה משמעותית, נובעת כתוצאה ממעבר של מפעלי ים המלח משימוש במזוט לשימוש בגז טבעי ומפרויקטי התייעלות אנרגטית המבוצעים במפעלים.

במחצית הראשונה של 2010 חלה ירידה של כ-10.5% בממוצע בצריכת הדלקים בתעשייה (מזוט, סולר וגפ"מ), בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד והסתכמה בכ-509 אלף טון; במחצית הראשונה של השנה המפעלים הוציאו על דלקים כ- 1.37 מיליארד שקל. כך מסרה נאוה סלע, יו"ר ועדת האנרגיה בהתאחדות התעשיינים, על סמך ניתוח של אגף כלכלה בהתאחדות.

סלע הדגישה, כי עיקר הירידה בצריכת הדלקים בתעשייה, אשר משמשים כתשומת אנרגיה משמעותית, נובעת כתוצאה ממעבר של מפעלי ים המלח משימוש במזוט לשימוש בגז טבעי ומפרויקטי התייעלות אנרגטית המבוצעים במפעלים. 

סלע מציינת, כי מניתוח הנתונים עולה כי צריכת המזוט בתעשייה ירדה בכ- 12.5% במחצית הראשונה של 2010 לעומת התקופה המקבילה אשתקד. צריכת המזוט הסתכמה במחצית הראשונה של השנה בכ- 328 אלף טון.

צריכת הסולר בתנורי בעירה בתעשייה ירדה בכ- 27% במחצית הראשונה של 2010 לעומת התקופה המקבילה אשתקד. צריכת הסולר בתנורי בעירה הסתכמה במחצית הראשונה של השנה בכ-  22 אלף טון.

צריכת הגפ"מ (גז פחמימני מעובה) בתעשייה ירדה בכ- 4.7% מחצית הראשונה של השנה לעומת התקופה המקבילה אשתקד. צריכת הגפ"מ הסתכמה במחצית הראשונה של 2010 בכ- 158 אלף טון.
לעומת זאת, נרשמה עלייה של 5% בצריכת החשמל במפעלי התעשייה שהסתכמה בכ-2.3 מיליון קוט"ש. יש לציין כי המגזר התעשייתי הנו הצרכן השלישי בגודלו של חשמל וצורך כ-23% מצריכת החשמל בישראל.


פי.סי.חץ