מצבור אנרגיה

מצבור אנרגיה

אנרג'יטק 2010 היוותה פלטפורמה עסקית בינלאומית לעוסקים באנרגיה חלופית והתייעלות אנרגטית

אבי אובליגנהרץ

החיסכון באנרגיה הולך ותופס תאוצה. ממשלת ישראל התגייסה לנושא ויצאה השנה עם תוכנית שאפתנית שמטרתה צמצום של 20% בצריכת החשמל עד שנת 2020. התוכנית המבוססת על ניתוח טכנולוגי וכלכלי מעמיק של פוטנציאל החיסכון הריאלי ויישומו בכל מגזר במשק, נשענת במידה רבה על הגדלת השימוש באנרגיה החלופית.

תערוכת אנרג'יטק 2010 שהתקיימה בחודש שעבר בגני התערוכה, מתיימרת להפוך לפלטפורמה עסקית הבינלאומית החשובה ביותר בישראל והמזרח התיכון לניהול רשת עסקית בתחום אנרגיה סולארית, אנרגיית רוח, אנרגיות מתחדשות אחרות והתייעלות אנרגטית. התערוכה, בה נטלו חלק יצרנים, יבואנים, אינטגרטורים וגורמים נוספים בתחום האנרגיה הירוקה, יישרה קו עם מדיניות ממשלת ישראל לעידוד ויישום טכנולוגיות ליצור חשמל ממקורות אנרגיה ירוקים וכן בתחום התייעלות אנרגטית. להלן סקירה ממצה של המציגים הבולטים באירוע.

Eneright טכנולוגיות מתמחה בתחום האנרגיה המתחדשת ומציעה מגוון רחב של שירותים הנלווים למוצרים אותם היא משווקת: ייעוץ ותכנון סולארי באמצעות חברת Draka, אינטגרטורית של מערכות סולאריות בינוניות ויצרנית פנלים סולאריים וכבלים מיוחדים להתקנות שטח; תכנון וסידור חשמלי, קורסים והשתלמויות באנרגיה סולארית. דוד שהרבני ממחלקת השיווק והייעוץ הטכני של החברה, מציין ש- Enerightטכנולוגיות משווקת ומפיצה ממירים סולאריים מחוברי רשת וממירים תלת פאזיים של Fronius; פנלים סולאריים חדשניים לגגות של Solyndta; פנלים סולאריים של Amplesun; אביזרי הגנה למערכות PV וטורבינות תוצרת  Hummer. לרגל התערוכה נחשפו לראשונה מוצרי רנה סולאר, יצרנית הפנלים הסולאריים המובילה במזרח הרחוק.


"ירוק אנרגיה מהטבע" בונה מערכות סולאריות למגזר הפרטי והמוסדי ומשמשת כיבואנית של מתקנים, מערכות סולאריות וציוד נלווה. החברה נוסדה באוגוסט 2008 על ידי רן מזרחי וירון פרקטובניק והאחרון מספר כי לא מכבר השלימה החברה התקנת מערכת פוטוולטאית על גג המתפרה הידועה בכפר ירקא, מתפרה שמשתרעת על 1200 מ"ר, עם מערכות קבועות ועוקבות ייחודיות, ומערכת ראשונה בארץ שמתכווננת על גג. בנוסף, החברה פעילה בתחום החיסכון באנרגיה ומייבאת פנסי ותאורתLed  לבתים פרטיים, מוסדות ורשויות. פרקטובניק מדגיש כי מדובר בטכנולוגיית Led חדישה שיכולה לחסוך לכל רשות 50-79 אחוז מחשבון החשמל ובעלת אחריות ל-50 אלף שעות.


"אמקורטק אנרגיה מתחדשת" מתמחה בפתרונות אנרגיה חלופית ירוקה בחימום מים על ידי אנרגיה סולארית או בחימום מים. החברה עוסקת בתכנון, פיקוח והקמת בארץ לחימום מים על פי התקינה הישראלית ושיווק קולטי ודודי שמש בזימבבואה, מרוקו, ג'יבוטי ומדינות נוספות באפריקה, דרום אמריקה כולל הקמת חברת בת בברזיל ושוקדת בימים אלה על כניסה לשוק האמריקני. סמנכ"ל פרויקטים ראובן נוגה מציין כי עיקר העבודה היא בתחום התייעלות אנרגטית בקרב בתי מלון, בתי אבות, בתי חולים ומוסדות ציבוריים ופרטיים נוספים הנחשבים לצרכני אנרגיה גדולים. המערכות הסולריות של אמקורטק הן מערכות משולבות עם גיבוי חשמל, גז או סולר; מערכות תרמוסיפוניות; מערכות מאולצות ומשאבות חום.

D-SIGNKIT  עוסקת בפיתוח כלי תכנה מתקדמים לתכנון הנדסי אופטימאלי בתחום האנרגיות המתחדשות, תכנון והצבה אופטימאליים של פנלים סולריים, לניצול מקסימאלי של השמש. משה שטרית, מנהל הפיתוח העסקי מסביר שתוכנת ה-PV מאפשרת לאיש המקצוע ההנדסי, להתמקד בתכנון תוך חסכון ניכר בזמן המושקע בביצוע השרטוט באמצעות תוכנת אוטוקאד סטנדרטית. התוכנה מבצעת שרטוט אוטומטי של הפנלים, כשהם פרושים בצורה אופטימאלית על משטח גג או משטח אחר, אופקי או משופע. בנוסף, כלי התכנה מאפשרים בדיקת אלטרנטיבות שונות שכל אחת מהן עוברת אופטימזציות במספר רמות.


אמיטק שנוסדה ב-1996 היא אחת החברות הוותיקות והמובילות בארץ בפיתוח ואספקת פתרונות מחשוב רצפת ייצור ובקרה תעשייתית- תוכנת MES. בקרים מתוכנתים ומפתחת תוכנת CRM תוכנה לניהול מחסנים ומרכזים לוגיסטיים. על בסיס טכנולוגיות אלה, יצרה החברה לדברי המנכ"ל יהודה שגב, טכנולוגיה בשם SolGuard, פתרון "הכל באחד" היחידי מסוגו בארץ ותפקידו לנטר ולתחזק מתקנים סולאריים תוך שיפור היעילות והנצילות שלהן. המערכת הידידותית למשתמש, מאפשרת לאינטגרטורים ולמתחזקים ולבעלי המתקנים הסולאריים, לקבל תמונת מצב בזמן אמת על ביצועי המערכת, אבטחה שוטפת של המתקנים כולל הגנה מפני פריצה ושריפות והגדלת נצילות המערכת.


"אינטרדן" הוקמה בשנת 1984 ועוסקת בייבוא, תכנון והתקנת מערכות סולאריות לייצור חשמל בישראל. המשנה למנכ"ל, גיל נצר, מסביר שייחודה של אינטרדן טמון "בניסיון ארוך שנים באספקת מערכות סולאריות פוטו-וולטאיות באזורי הארץ השונים. המערכות הסולאריות הנן מסוג Grid-Connected בהן מוזנת רשת החשמל וכן מסוג Off-Grid בהן החשמל הסולארי פותר מחסר בתשתית חשמל" .מגוון הספקים של החברה מאפשר לה לבצע התאמה אופטימאלית של המערכת המותקנת לתנאי הלקוח, למיקום הפיזי ולתנאי האקלים במקום. מערכות אינטרדן מצטיינות בתפוקה גבוהה, אמינות ואינטגרציה מקצועית. החברה מייצגת מבחר יצרנים בעלי שם, מובילים בעולם בתחום הסולארי, כולל קולטים סולאריים, מהפכים סולאריים ורכיבים לאספקת חשמל בהעדר רשת (מערכות עצמאיות). לאחרונה התקינה החברה מערכת אנרגיה מתחדשת במסגרת אירועי הביאנלה 2010 בבת ים.  כחלק מהמגמה לשלב אנרגיה ירוקה באופן נגיש לטובת הציבור הרחב.

 
סולאראדג' הנה סטארט-אפ ישראלי המפתח מערכות לייעול הפקת חשמל מאנרגיה סולארית פוטו-וולטאית. הטכנולוגיה של סולאראדג', הכוללת שבבים ותוכנה, מסייעת לשפר את הליך ההמרה מתאים סולאריים למתח קבוע באופן יעיל יותר. המערכת של סולאראדג' מאפשרת ניצול מלוא פוטנציאל הקולטים הסולאריים באמצעות אופטימיזציה נפרדת לכל אחד מהקולטים, תוך אספקת נתונים בזמן אמת על תפוקת כל קולט לצורך מעקב שוטף, איתור תקלות והגנה נגד התחשמלות. החברה, שהוקמה ב-2006, השלימה לאחרונה גיוס של 25 מיליון דולר מקרן לייטספיד והמשקיעים הקיימים, ומתכננת בשנתיים הקרובות להמשיך ולהתבסס לקראת הנפקה בנאסד"ק בעתיד.


אמישרגז סולארי הנה החטיבה הירוקה של חברת הגז הוותיקה ועוסקת בכל מה שקשור לאנרגיה מתחדשת וחסכון באמצעות קולטי שמש. החברה מספקת לשוק הפרטי והמוסדי מערכות סולאריות ומערכות תרמיות המיוצרות במפעלה בפתח תקווה. סמי בן חמו, מנהל מכירות תרמו-סולארי, מוסר שעיקר הלקוחות של אמישרגז הם בתי מלון, בתי חולים, בתי אבות ולאחרונה ביצעה החברה פרויקט ענק וייחודי על גג מלון הילטון. הפרויקט שזכה לציון לשבח מהנהלת רשת הילטון, מורכב מ-160 קולטי שמש המחוברים למערכת החימום של המלון. בנוסף הקימה החברה מערכות פוטוולטאיות בישובים שונים ברחבי הארץ ואף בגבול הצפון לטובת התאורה ההיקפית המותקנת לאורך הגדר.


"חכמת אמת" משווקת מוצרים חדשים ומתקדמים לשימוש יומיומי לגינות, חצרות וכדומה. מדובר בתאורה היקפית ותאורת חרום על בסיס סולארי המתאימה לישובים מבודדים, חוות בודדים, מחנות צה"ל ומקומות מרוחקים נוספים מרשת החשמל הסדירה. כמו כן, הבעלים, רותם שפע, מגלה כי החברה משווקת מטענים סולאריים למחשבים ניידים, טלפונים ניידים וציוד תאורה וחשמל למחנאות וקמפינג.


Solar Or פיתחה קירות מסך ידידותיים לסביבה המציעים פיתרון אופטימאלי להתקנה אנכית בבניינים במקום בו נדרשת אספקת אנרגיה יחד עם הצורך בעמידה בדרישות ארכיטקטוניות מחמירות. הבעלים, אורן אהרון, מסביר שהטכנולוגיה הקרויה Behive PV מציעה קירות מסך קלים ומבודדים הכוללים את התכונות הבאות: טכנולוגיית שימוש מופחת בסיליקון המאפשרת נצילות של מעל ל- 15% בכיסוי קרוב ל- 90% משטח הפנל, מוצר שקוף למחצה בטכנולוגיה המאפשרת פיזור קרני האור תוך הארת פנים החדר (כ- 80% העברה של אור) ופיזור עודפי החום אל מחוץ למבנה; ריכוז נמוך (LCPV) באמצעות פריזמות מאפשר שימוש במינימום תאי סיליקון; מחיר הנמוך משמעותית ממחירי השוק עם ביצועים הטובים ביותר.
.

סולרפאור היא חברת ההזנק היחידה שנבחרה על ידי המדען הראשי להשתתף במאגדSolar Energy Solutions – SES  הישראלי כשחקן ראשי בקבוצת ה-PV. טכנולוגיית קירות המסך של סולרפאור מהווה את הבסיס לפעילות כל המאגד בו חברות מובילות כמו טאואר סמיקונדוקטור, פלרם, צורון ועוד. סולרפאור פיתחה בנוסף גם פנל PV המיועד לשדות סולאריים – Utility Scale  המבוסס על מערכת מראות והמספק חשמל ביעילות גבוהה ובמחיר הנמוך ביותר בשוק. סולרפאור פיתחה גם עוקב שמש ייחודי דו-צירי המניע בו זמנית 16-20 פנלים סולריים עם מינימום הצללה ביניהם כך שיעילות המערכת בהשוואה לפנלים אחרים הינה גבוהה משמעותית. החברה מחפשת משקיע לסבב השקעה נוסף.


Wind and Sun Consulting היא חברת ייעוץ עתירת ניסיון בתחום האנרגיות המתחדשות. אינטגרטורית ויבואנית פנלים סולאריים, טורבינות רוח אופקיות ואנכיות, תאורת רחוב סולארית ועוד. הבעלים, סרג' ברבי, מוסר שעיקר הלקוחות בתחום אנרגיית הרוח הם ישובי הבדואים וישובים מבודדים נוספים הזקוקים לחשמל ממקורות חלופיים בהספקים של כ-500 ואט. בנוסף מייצאת החברה טורבינות לאירופה ומדינות נוספות ומייבאת פנלים סולאריים קטנים וייחודיים להטענת הטלפון הסולארי, פנסים ועוד. כמו כן, החברה מזיכרון יעקב פיתחה עמוד סולארי ייחודי לטובת תאורת רחוב ברשויות, ומתקינה ומתחזקת מערכות סולאריות וטורבינות רוח.


פי.סי.חץ