תחזוקה מונעת

תחזוקה מונעת

כיצד לחסוך עד 50% מהוצאות החשמל והאנרגיה בכל הקשור לטיפול במערכות קירור גדולות?

סלביק גרויסמן

חברות רבות מבזבזות כסף רב בגלל שאינן יודעות לתחזק ולטפל במערכות הקירור שלהן. הרשו לי, כבעל מקצוע ותיק המתמחה בניהול ואחזקת מערכות קירור גדולות, להעניק טיפים לטיפול ואחזקת מערכות קירור מבלי לבזבז כסף ואנרגיה.

החשמל הוא כידוע אחד הסעיפים הגבוהים ביותר בעלויות התפעול של בתי עסק רבים ולכן חייבים לבצע במערכות קירור טיפול מונע באופן קבוע אם רוצים להפחית את עלויות האנרגיה והוצאות החשמל שלנו בשיעור של עד כ-50%!

יש להקפיד על הטיפול השוטף: מפרקים ובודקים בורג-בורג עד שמוצאים את הסיבה שבגללה מערכת הקירור לא מתפקדת כמו שצריך. זוהי אבחנה רפואית למערכת ענקית ומסובכת. הדבר דומה להומיאופתיה – לא מטפלים בבעיה בוערת, מיידית, לוקאלית, אלא מתייחסים לגוף בשלמותו. לצערי, יותר מדי עסקים בארץ מטפלים רק בעת משבר: התקלקל חלק -  מחליפים אותו, משמנים ועוזבים עד התקלה הבאה. צריך לטפל בשיטות אלטרנטיביות הלוקחות בחשבון את המערכת בשלמותה.

מערכות קירור גדולות הן מערכות ייחודיות אינדיבידואליות שנבנו לפי הפרויקט, לפי ההזמנה. עסק שקם וזקוק למערכת קירור (מחסני אחסון, סופר-מרקטים, מפעלים חקלאיים, מפעלי מזון, שיווק וכו') מזמין בדרך כלל ממשרד תכנון מערכות קירור. מהנדס-יועץ מבצע תכנון ומוציא מכרז לייצור. החברות שמתמודדות אחראיות על ההפעלה ונותנות אחריות אך לא עוסקות בכיוונים העדינים ומאוד חשובים ומשמעותיים. את עוצמת המערכות מתכננים פי כמה וכמה מסיבות שונות ובפועל מקבלים מערכת ענקית שלא מנוצלת היטב. מרימים שלטר, הכול עובד, מדחס, גז, ואת התועלת מבחינת החברות אין צורך לבדוק. זו שגיאה עצומה.

כל תקופה מגיע חשבון גדול והלקוח חושב שזה טבע העולם, הוא לא מבין איך לבדוק ולמה להשוות. הלקוח רואה את טכנאי רק כשמשהו מתפוצץ או נשרף. אין לו מודעות בצורך בטיפול שוטף שיחסוך עשרות/מאות אלפי שקלים בשנה והמון אנרגיה למשק.
חברת ג.ו קירור מאפשרת לחסוך כסף ואנרגיה. התהליך מבוסס על אופטימיזציה שבסופה מגיעים לחסכון של כ-25-50% בהוצאות חשבון החשמל או בתוספת תפוקת קירור בעשרות אחוזים.
לדוגמה, עלות של מערכת קירור 200-300 כוחות סוס היא כ-מיליון ₪ . כל סופר-מרקט בינוני זקוק למערכת מסוג זה, ובארץ ישנם הרבה מאוד מקומות בגודל כזה. מערכת מסוג זה אמורה לשרת 30-50 שנה. ניתן לתחזק את המערכת ולשמרה במצב חדש גם אחרי 30 שנות פעילות.
רוב הלקוחות לא מודעים לזה. אחרי תקופה קצרה מתחילים לחסוך כסף למערכת חדשה במקום המערכת הוותיקה.

איך מחשבים את החיסכון האפשרי במערכות קירור?
200-300 כוחות סוס, 0.75 כוחות סוס = 1KW, עלות של 1 KW לשעה ממוצע כ-0.50 אגורות, כלומר כ-2400 ₪ ליום, וכיוצא בזה 500-700 אלף ₪ לשנה. ל-200 כוחות סוס ו-1000000 ש"ח ל-300 כוחות סוס. אחרי אופטימיזציה ישלם הלקוח חשבון חשמל שנתי של כ-500-700 אלף ש"ח במקום כ-1 מיליון ש"ח!

25% חסכון בביטחון מלא ואחריות, היתר תלוי במערכת ומצבה לגופו של עניין.

מניסיוני, החזר ההשקעה בטיפול הוא וודאי עד למשך שנתיים. בזמן הזה החשבון כולל המשך טיפול ותחזוקה. לבעלי עסק יש רתיעה מאנשי תחזוקה בגלל מחיר גבוה וטיפול עבר לא מוצלח, אבל  כל יום עבודה שהמערכת מחמיצה בגלל קלקול עולה יותר ופוגעת במוצרים וסחורה יקרה.

הכותב הנו טכנאי קירור עם ניסיון של 28 שנה כולל לימודים. בשנת 2001 השיק את חברת ג.ו קירור. בין לקוחות החברה: מאפיות (ברמן, אנג'ל, דגנית  וגדרון), מפעלי מזון (תמ"מ– תעשיית המזון למטוסים, עוף ברכה-משחטה, מטרנה, מחלבות טרה וד"ר לק), מלון הילטון וטבע אשדוד


פי.סי.חץ