חשיבות הדייקנות בחימום

חשיבות הדייקנות בחימום

מיזוג אוויר בכלל וחימום בפרט מציג אתגר הנדסי בשמירה על אחידות הטמפרטורה בחלל הממוזג

מהנדס מנטין אסף

ידוע כי המזגן הוא האמצעי הביתי הזול ביותר לחימום הבית. מאחר והמזגן מתפקד כמשאבת אנרגיה, הוא מסוגל לספק חימום/קירור בהספק גבוה יותר מצריכתו, דבר המבוטא על ידי מקדם ה COP.
בישראל שטופת השמש בד"כ (מלבד מאזורים מסוימים) אין שמים לב לנצילותו של המזגן בחימום (דירוגו האנרגטי של המזגן נקבע רק לפי נצילותו בחימום). אולם מי שמקדיש מעט זמן לקריאת תווית האנרגיה יגלה כי  נצילותו של המזגן עולה פלאים בחימום, מאחר ובתהליך החימום אנחנו מרוויחים את חום המדחס שמועבר לכיוון הבית (בתהליך הקירור חום המדחס מסולק החוצה).
מיזוג אוויר בכלל וחימום בפרט מציג אתגר הנדסי בשמירה על אחידות הטמפרטורה בחלל הממוזג. אוויר חם עולה ונצבר בחלקו העליון של החלל, דבר הגורם להפרש טמפרטורה ניכר בין חלקו התחתון לחלקו העליון של החלל.
ההפרש בין קריאת הטמפרטורה של המזגן לטמפרטורה בפועל בחלל גורם למזגן להפסיק או להוריד את תפוקת החימום לפני הזמן ולמשתמש להעלות (בחימום) את הטמפרטורה המבוקשת, דבר המשפיע באופן ישיר על תחושת הנוחות, תחושת הפיזיות הנלוות לחימום כגון היובש בעיניים וחשבון החשמל.
ככל שהפרש הגובה בין התקרה לרצפה גדול יותר כך הבעיה ניכרת יותר.
הדבר מופיע בייחוד ביחידות שיניקת האוויר שלהן הינה מחלקו העליון של החלל קרי קסטות ועיליים.
הטמפרטורה המורגשת (שהינה הגורם לתחושת הנוחות של אדם בחדר) מורכבת מצירוף של טמפרטורת אוויר בחדר, רמת הלחות היחסית, וטמפרטורת הרצפה והקירות.

 

מזגנים רגילים מודדים רק את טמפרטורת האוויר בחדר ומתעלמים מטמפרטורת הרצפה והקירות שהינה גורם אקוטי בקביעת הנוחות בחלל.
קיימות מספר שיטות על מנת להתמודד עם ההפרש בטמפרטורה.
שיטה מקובלת היא לפצות בקריאת הטמפרטורה בחימום. כלומר, כאשר קריאת טמפרטורת האוויר נעשית מחלקו העליון של החלל, מערכת הבקרה של המזגן מתקנת את קריאת הטמפרטורה במספר מעלות כלפי מטה על מנת להמשיך לחמם, מתוך הנחה שכאשר למעלה חיממנו יותר, פיזור האוויר בחלל יגרום גם לחלקו התחתון של החדר להתחמם.
שיטה זו בעייתית מאחר ואינה מדייקת באומדן הטמפרטורה, ובד"כ תוביל להעלאת הטמפרטורה המבוקשת על ידי המשתמש, דבר שיוביל לעליה בצריכת החשמל ותפגע בתחושת הנוחות.שיטה אחרת היא להזיז את קריאת הטמפרטורה למיקום נמוך יותר, לתרמוסטט על הקיר, או לרגש חיצוני.
הבעיה בשיטה זו הינה, שעבור חלל גדול, מיקום הרגש באזור מסוים יגרום לכך שרק באותו איזור הטמפרטורה תגיע לתחום הרצוי, ואילו בשאר חלקי החלל עלולים להיות הפרשי טמפרטורה שיגרמו לחוסר נוחות. מה גם שהעברת קריאה לרגש חיצוני עלולה לגרום להשפעות חיצוניות על קריאת הטמפרטורה עקב טמפרטורת קיר, רטיבות בקיר, ומשבי רוח.
נגזרת נוספת של פתרון העברת קריאת הטמפרטורה היא העברת הקריאה במזגנים מסוימים לשלט אלחוטי, אולם בשיטה זו בנוסף על הבעיות של השיטות הקודמות נוספה הבעיה שיש צורך בקו שידור נקי למזגן (אם השלט במגרה או בזוית לא נכונה לא נקבל את הקריאה), ועוד על כך, אם נגמרו הסוללות לשלט אין בו ערך.
מיצובישי נגשה לבעיה מזווית אחרת לחלוטין: קריאת טמפרטורה של שטח רצפה וקירות נרחב ככל הניתן (שהם הגורם המשפיע ביותר על המיזוג כאמור), והחלטה על מיזוג החלל ופיזור האוויר בהתאם לכך.
איך קוראים טמפרטורה ללא רישות הרצפה ברגשים? העברת הקריאה לעינית טרמית ייעודית i-see sensor שסורקת את הרצפה ב-150 מעלות ובהתאם לכך מחליטה על פיזור האוויר.
במקרה הבא המשתמש מעוניין בטמפרטורה מורשת של 20 מעלות.
כאשר לא משתמשים ב-i-see sensor פיזור האוויר השגוי יגרום לכך שטמפרטורה באזור הרצפה תהיה כ-17 מעלות, הלקוח יעלה את ה טמפרטורה המבוקשת ל-23 מעלות, המזגן יצרוך יותר חשמל והלקוח לא יקבל את תחושת הנוחות.

 
בעזרת ה-i-see sensor היחידה תשמור על החימום אחיד בחלל של 20 מעלות, בזכות פיזור אוויר חכם.

 

בנוסף על תחושת הנוחות עקב פיזור הטמפרטורה האחיד בחלל, נחסוך באופן ניכר גם בחשבון החשמל מאחר והמשתמש יכוון את המזגן לטמפרטורה הרצויה במדויק.

 

מזגן מיצובישי יודע להשתמש ב-i-see sensor גם בקירור

 הפתרון של מיצובישי אלקטריק מיועד ליישום במזגנים עיליים ובקסטות, ומהווה פריצת דרך רעיונית וטכנולוגית בנושא החימום.


הכותב הנו מנהל מרכז הדרכה חברת אקון טק. ניתן להתרשם מהמזגן ויכולותיו במרכז ההדרכה של מיצובישי אלקטריק בלוד, רחוב אבא הלל סילבר 18. טל' לתיאומים 08-9197878


פי.סי.חץ