לב המגדל

לב המגדל

מערכות האקלים תוצרת LG ממזגות את מגדל פרישמן – דיזינגוף בתל אביב

מהנדס אורי בקשי

מגדל פרישמן דיזינגוף הוא פרויקט יוקרתי בלב תל אביב. המתחם כולל דירות מגורים ושטחים מסחריים. היזם הוא חברת "אירוסט" והתכנון בוצע על ידי משרד האדריכלים "יסקי–מור-סיוון". תכנון מיזוג האוויר בוצע על ידי משרדו של מהנדס צבי רונן וביצוע מערכות המיזוג הופקד בידי חברת "דלקייה" אשר בחרה במערכות האקלים מתוצרת LG למיזוג הפרויקט.

בפרויקט זה עמדו מספר סוגיות בנושא מיזוג האוויר ובהן אופן הצבת יחידות החוץ, אופן יניקת ופליטת האוויר, כמו גם נושא האקוסטיקה, שכן בסמוך ליחידות החוץ נמצאים חדרי מגורים, והצורך בהגנה מפני קורוזיה עקב קרבת המבנה לים.


הפתרון שנמצא הינו יחידות חוץ בעלות מפוח צנטריפוגלי מתוצרת LG, המתוכננות לפליטת ויניקת אוויר מחזית היחידה. תכנון המערכת מבטיח מניעה של קצרי אוויר בין הפליטה ליניקה בכל קומה וכן מבטיח מניעת ארובת אוויר חם בין הקומות, אשר אם הייתה נוצרת הרי שהייתה פוגעת באופן משמעותי ביכולת החלפת החום של היחידות עם הסביבה וכתוצאה מכך הייתה תפוקת הקירור של המערכת יורדת עד כדי הפסקת פעולת המערכת (ראה תמונה מספר 1). יש לציין כי יחידות חוץ אלו ממזגות כיום מגדלים בגובה 50 קומות ויותר בהצלחה מרובה.

תמונה מספר 1 – הבדלים באופן פליטת האוויר בין יחידת חוץ צנטריפוגלית ליחידה בעלת מפוח צירי.

                                                  

   מפוח צירי               מפוח צנטריפוגלי


שיקול נוסף היה נושא הרעש הנגרם על ידי פעולת יחידות החוץ והשפעתו על הדירות השכנות ועל הדירה אותה הוא משמש. פתרון זה של יחידות צנטריפוגליות אלו נמצא מתאים גם בהיבט זה תוך חיסכון כספי באלמנטים אשר נדרשו במקור למטרת בידוד אקוסטי. ביחידה זו מותקן מנוע מפוח מסוג DC ויש אפשרות לשנות את לחץ המפוח ואת רמת הרעש בהתאם לנדרש,
גם המדחס (מסוג DC אינוורטר סקרול) הינו מדחס בעל עצמה ואמינות גבוהות ופעולתו שקטה במיוחד. כמו כן ביחידה זו מעבר אוטומטי לפעולה במצב לילה - השקטה במיוחד. בנוסף ניתן לקבוע את פליטת האוויר החזיתית כלפי צד ימין או שמאל על פי צרכי התכנון, בהתאם לכך ניתן גם בדירות סמוכות ובמבנים רבי קומות להימנע מתופעת ארובת החום.

עקב הסמיכות לים והאווירה הקורוזיבית הנובעת מכך, נדרש מיחידות חוץ אלו להיות מוגנות מקורוזיה, ואכן, היחידות מתוצרת LG כוללות ציפוי מקורי ממפעל היצרן המגן מפני קורוזיה.

השירות ליחידה זו הינו מחלקה האחורי בלבד וניתן למקם את היחידה גם בחדר סגור וגם במסתור כביסה, בחלקה הקדמי ניתן להצמיד אותה למסתור הכביסה כמו גם לתעל את אספקת / יניקת האוויר על פי הצורך.

                                                             

        יחידת חוץ צנטריפוגלית
           
 משרדי "ברימאג מערכות בע"מ" נמצאים בראשון לציון, ברחוב הכשרת הישוב 10. פעילות החברה ממוקדת בתחום  ה"ירוק". במקום קיים אולם תצוגה ובו מגוון מערכות האקלים מתוצרת LG. כמו כן עוסקת החברה במערכות לייצור חשמל באמצעים סולאריים ובמערכות לחיסכון במים.
למידע נוסף: 03-9434900/1


פי.סי.חץ