מערכות הכיבוי ב-90% מבנייני המגורים בישראל אינן מתוחזקות

מערכות הכיבוי ב-90% מבנייני המגורים בישראל אינן מתוחזקות

בבדיקה שערך האיגוד לניהול בתים ומבנים בישראל עולה תמונה מבהילה של טיפול ותחזוקת מערכות כיבוי האש בבנייני המגורים בישראל.

בבדיקה שערך האיגוד לניהול בתים ומבנים בישראל עולה תמונה מבהילה של טיפול ותחזוקת מערכות כיבוי האש בבנייני המגורים בישראל.

תמיר מינץ, יו"ר האיגוד לניהול מבנים ובתים בישראל, שבדק את תחזוק מערכות כיבוי האש והחירום בבניינים מעל ל-9 קומות אומר, "כ- 90% מבנייני המגורים בישראל אינם מבצעים תיחזוק ובדיקה למערכות כיבוי האש בבנין בגלל עלויות וחוסר ידע שעלול לעלות בחיי אדם".

לדבריו, "על מנת שקבלן יקבל אישור איכלוס לבנין אותו בנה, ישנו גוף אכיפה שנקרא כיבוי אש שמאשר את הבניין רק לאחר שבדק שמערכות האש קיימות בבניין ופועלות. לצערי, מעבר לאכיפת כיבוי אש הראשונית, אין שום גוף שאוכף את התיחזוק ובדיקה של מערכות אלה".

מינץ, מצר על כך שההחלטה אם לבצע את תיחזוק המערכות או לא נמצאת בידי ועדי הבתים של הבניינים הללו. לדבריו, "לצערי, ההחלטה אם לבצע בדיקות ותיחזוק שוטף במערכות כיבוי האש והחירום תלויות אך ורק בוועד הבית שכתוצאה מחוסר ידע או חיסכון בכסף, מחליט שלא לבצע פעולות אלה. החיסכון של ועדי הבתים עלול לעלות בחיי אדם במקרה של שריפה בבניין".

מינץ הוסיף, "רק לאחרונה שמענו על שריפה קטלנית בסין שבה נהרגו 42 דיירים בבניין די חדש של 28 קומות שמערכת כיבוי האש לא עבדה. חבל שהמדינה לא אוכפת את תיחזוק המבנים ששוב אני חוזר במקרה שריפה יכולים לייצר טרגדיות נוראיות".

פרטי הבדיקה פורסמו למרבה האירוניה יום אחד בלבד לפני שפרצה שריפה בקומה ה-31
של מגדל שלום מאיר בתל אביב. בשריפה נפגעו קל משאיפת עשן ארבעה אנשים שטופלו ושוחררו, והמגדל פונה מיושביו. הכבאים נאלצו להגיע למקור השריפה ברגל משום שהמעליות לא עבדו בשל ניתוק יזום של החשמל. בהמשך, בדק מהנדס העיר האם קיים חשש לקריסת חלקים מהבניין וקבע שאין סכנת קריסה.

אחרי שהאש כבתה והעשן יתפוגג, המשטרה ושירותי הכבאות יתפנו לבדוק מה גרם לשריפה הגדולה שפרצה. האירוע אמנם הסתיים ללא נפגעים, אך במשטרה מגדירים את תוצאות האירוע "נס" ושוקלים לפתוח בחקירה פלילית.


פי.סי.חץ