פרוטרום תשקיע 8 מיליון ש' במניעת מטרדי ריח ממפעלה

פרוטרום תשקיע 8 מיליון ש' במניעת מטרדי ריח ממפעלה

לאור מפגעי ריח חוזרים ונשנים באזור מפרץ חיפה, הוגשה לפני כשלוש שנים תובענה ייצוגית נגד החברה.

בית המשפט המחוזי בחיפה אישר לאחרונה הסכם פשרה המחייב את חברת פרוטרום תעשיות להשקיע כ-8 מיליון ש"ח במניעת מטרדי ריח הנגרמים כתוצאה מפעילות המפעל שלה לייצור תרכובות ותמציות של טעם וריח לתעשיית המזון.

לאור מפגעי ריח חוזרים ונשנים באזור מפרץ חיפה, הוגשה לפני כשלוש שנים תובענה ייצוגית נגד החברה. בחודש שעבר הגיעו שני הצדדים לפשרה במסגרתה התחייבה פרוטורום לתוכנית השקעות רב-שלבית לטיפול במטרדי הריח, הפסקת ייצור 10 חומרים בעלי ריח חזק במיוחד ועוד, תוך שישה חודשים מאישור ההסכם.

כמו כן, תשלם פרוטרום תעשיות לתובעים 50 אלף שקל וכן שכר טרחה של 500 אלף שקל בתוספת מע"מ לבאי כוחם. עוד נקבע כי פרוטרום תתרום 225 אלף שקל לעמותת חיים וסביבה - ארגון הגג של עמותות הסביבה בישראל.

בתביעה נטען כי מפגעי ריח חוזרים ונשנים, שמקורם במפעל, פוגעים באיכות החיים של כ-170 אלף איש המתגוררים ועובדים באזור. השופט אלכס קיסרי ציין בפסק הדין כי" יש ממש בטענות המבקשים, שלפיהן אירוע זיהום האוויר בדרך של מטרד ריח קשה, שהתרחש ב-9 באוגוסט 2007, היה שיאו של מצב עניינים שהתקיים תקופת זמן ממושכת קודם לכן, ושבו יצרה המשיבה זיהום אוויר תמידי של ריחות רעים בסביבת מפעלה במפרץ חיפה".

השופט קיסרי הביע תקווה כי ההסדר יביא "לשינוי של ממש, במציאות שבה נחשפו התושבים ומי שעובדים בסביבה למטרד הריח החמור, באמצעות הפחתה ניכרת בעוצמתו ובתכיפותו של מטרד זה". השופט קיסרי הוסיף כי בהנחה שפרוטרום תקיים את התחייבויותיה על-פי ההסדר, ובהנחה שהמשרד להגנת הסביבה יעמוד על המשמר ויוודא כי היא אכן עושה כך, יש לצפות שהסדר הפשרה ישיג את מטרתו-הפחתה עד לרמה סבירה ומתקבלת על הדעת של מטרד הריח.

עם זאת, פסק הדין אינו מהווה הגנה לפרוטרום תעשיות מפני תביעות נזקי גוף של מי שניזוק או יינזק גופנית כתוצאה ממפגעי הריח.


פי.סי.חץ