תוכנית חסכון

תוכנית חסכון

דרכים לחסוך בהוצאות החימום

גיא קוסובסקי

כיצד באמצעים פשוטים ניתן לחסוך בהוצאות החימום ולעבור את החורף בשלום?

בחר באמצעי החימום הזול ביותר בהתאם לסביבת המגורים:
ישנו פער משמעותי בעלויות ההפעלה ובאפקטיביות החימום בין אמצעי החימום השונים (מזגן, גז, תנור חשמלי, קמין העובד על נפט). למשל, כאשר הקמין נמצא בקומה עליונה, לעולם החום לא ירד מטה, אלו הם חוקי הפיסיקה ורדיאטור מוליך את החום לאותם אזורים מרוחקים בבית. לעומת זאת, חימום על-ידי תנור רגיל, פיזור החום יתרכז באזור מקור החום בלבד.

איטום פתחי הבית
גג, סדקים, דלתות, חלונות וכדומה. כשאתם נמצאים בבית, זכרו לסגור את דלתות החדרים. הקטנת צריכת האנרגיה של חימום, תלויה גם בבידוד הבית. מומלץ לבדוק האם הבית מבודד באופן יעיל.                           

כיוון התרמוסטט (בקר) ל-24 מעלות צלזיוס
'בקרת אקלים' (שומרת על טמפרטורה קבועה), מסייעת בשליטה נוחה של חימום חדרים ספציפיים ולא של כל הבית. תפקידו של הבקר לשמור על הטמפרטורה הרצויה ולהגן על המערכת ממצבים קיצוניים. מומלץ לכבות את החימום באזורים שבהם לא שוהים אנשים. אפשר גם לכוון את המערכת כך שהתחלת פעולתה והפסקתה תתבצענה באופן אוטומטי.    
                               
עלויות
הפעלת מזגן 1 כ"ס תעמוד על כ-45 אגורות לשעת הפעלה, לעומת רדיאטור בעוצמת של 2,500 וואט שעלותו מגיעה ל-1.50 שקלים לשעה. יתרון בחימום תת-רצפתי באמצעות משאבות חום הוא שעל כל קילו וואט אחד של חשמל, המערכת מספקת 3 קילו וואט של חימום ומכאן חסכון של למעלה מ-60% בהוצאות אנרגיה. כדאי להפעיל את מכשירי החימום רק בשעות הרצויות.

מגוון שיטות חימום בארץ
קמינים ותנורי ארובה המוסקים בנפט, סולר, גז ועצים, תנורי הסקה מרכזית המוסקים בנפט, סולר וגז, מערכות מיזוג וחימום תת רצפתי מים/חשמל. כאשר המומלץ בהם הוא המזגן שהינו המהיר ביותר לחימום חלל, הבטיחותי ועלות הרכישה + התקנה ושימוש חודשי היא הנמוכה ביותר.

תיקון גוף החימום
חובה לפנות לחשמלאי מוסמך או לחברה ממנה רכשת את המוצר. לעיתים עדיף לרכוש מוצר חדש, מפני שעלות התיקון עשויה לעלות כמו מוצר חדש.

ניקוי וכיוון גוף החימום
בטרם הפעלת המזגן מומלץ לנקות היטב את הפילטרים מהאבק שהצטבר במהלך הקיץ. במזגנים העיליים מומלץ לכוון את פתחי האוורור של המזגן כלפי מטה מאחר שהחום באופן טבעי שואף לעלות מעלה.

מומלץ לחמם את הבית תוך פיקוח והקפדה יתרה על כללי הבטיחות
נכון יהיה לחמם את הבית במגוון שונה של מכשירי חימום אשר מתאימים לכל אזור על-פי צרכיו המוגדרים, באם בבית לא מותקנת מערכת חימום תת רצפתי. מרבית מכשירי החימום מופעלים באמצעות חשמל ולכן חשוב להשתמש במכשירים אלו בהתאם להוראות היצרן ולוודא במעמד הרכישה שמוצרי החימום עומדים בכל התקנים.

הכותב הינו מנכ"ל ביתק טכנולוגיות, הנציגה הבלעדית בארץ של חברת החימום הדנית DEVI  מקונצרן  Danfoss


פי.סי.חץ