עסק משפחתי

עסק משפחתי

פח תעש, המתמחה באוורור תעשייתי, נמצאת במגמת צמיחה הודות למיזוגים ורכישות בתחום הליבה שלה

אבי אובליגנהרץ

מי אמר שרכישות ומיזוגים הם אמצעי גידול ייחודי לתעשיית ההיי-טק הישראלית בלבד? חדשות לבקרים אנו קוראים על חברה ישראלית שנרכשת וחברה ישראלית אחרת שרוכשת, וברשימה זו מככבות לרוב חברות הנמנות על התעשייה עתירת הידע. 
פח תעש הנה חברה משפחתית הנמנית על התעשייה המסורתית וראויה אף היא להיכלל ברשימה המכובדת של חברות שעלו וצמחו בשנים האחרונות הודות למיזוגים ורכישות.

רכישת חברות מתחומי הליבה בלבד
המוטו של החברה שמתמחה באוורור תעשייתי הנו צמיחה באמצעות השילוב המבורך שבין צמיחה אורגנית ורכישת חברות. "אנחנו מאמינים בשילוב בין צמיחה מבפנים וצמיחה באמצעות רכישות שנותנות תנופה והרחבת תחומים", אומרת מור שפירא שמגר, סמנכ"ל השיווק של פח תעש. 
"אנחנו מקפידים על רכישת חברות בתחומים שהם תחומי הליבה שלנו. הקפדה זאת תרמה לרכישות ומיזוגים מוצלחים שתורגמו להאצת ההתפתחות המקצועית".
פעמים רבות צמיחה באמצעות רכישה חברות  נכשלת או מצליחה באופן חלקי כיוון שיש פערים בין התרבות הארגונית של החברה הרוכשת והחברה הנרכשת, שמקשה על יישום המיזוג, הטמעה לתוך המערך הארגון והייצור. "אצלנו דווקא לאחר כל רכישה, נוצר תהליך של הרחבת יכולות והטמעת התהליך עד למצב של יציבות".

 
מפעל B2B
פח תעש עוסקת בתכנון, ייצור והתקנה של ציוד ומערכות אוורור לכל תחומי התעשייה, המסחר והחקלאות. "אנחנו מפעל שהוא מפעל B2B . כלומר, אנחנו משרתים עסקים אחרים, בין אם הם מפעלים באופן ישיר, חברות ניהול פרויקטים וחברות מיזוג אוויר. משום שאנחנו משרתים עסקים אחרים, הדרישות מאיתנו הם של מקצוענות בהנדסה ובפתרונות שאנו נותנים". 
"הלקוחות שלנו שואלים אותנו שאלות מקצועיות ונתקלנו בצורך לידע מעשי בתחום עיסוקנו שישמש את הצרכנים שלנו כשהם בוחנים את הצרכים שלהם, הן בשלב התכנון, הרכישה של מערכות והן בשלב ההפעלה והתחזוקה. ולכן החלטנו לערוך בשמיני לפברואר (8/2) יום עיון גדוש ומעניין. האירוע, שיתקיים במפעל החברה ומיועד לקהל המקצועי, יתמקד בשיקולים בתכנון ושיטות בנייה של יחידות טיפול אוויר (יט"א)".

 אורך חיי המוצר וחסכון אנרגטי
שפירא שמגר מציינת כי בשנים האחרונות נרשם עניין הולך וגובר בנושא יחידות טיפול אוויר היגייניות למערכי ניתוח בבתי חולים. בתקופה הנוכחית, כאשר מגפת השפעת משתוללת וחולים מתייחסים לבתי חולים כמו מקום בעייתי, הרי שהשיקולים לבחירה ביחידות היגייניות חשובים מתמיד.
"המצב היום בשטח הנו בעייתי מעט היות והתקנות ליחידות אלו מאד כוללניות ולא מספקות. כמו כן, חשבנו על  שני נושאים נוספים בהם מורגש צורך להעביר הרצאות שמעשירות את אנשי המקצוע בתחום. הראשון הוא נושא טיפול בעשן בחניונים ומבנים ציבוריים ולמגורים.  והנושא השני הוא בתחום של בחירה נכונה של סוגי המפוחים לצרכים הסופיים ותחזוקה של מפוחים.
"הבחירה הנכונה והתחזוקה קריטיים לאורך חיי המוצר ולחסכון אנרגטי של המוצרים הללו. חשוב לנו לתרום לשמירת המקצוענות בתחום. אנחנו מאמינים שכשאנו חולקים את הידע שלנו עם לקוחות שלנו וגם עם מתחרים לצורך כך, אנחנו עוזרים ללקוחות ולעצמנו". 


פח תעש, שממוקמת באזור התעשייה הדרומי באשקלון, נוסדה ב-1970 על ידי יוצאי "לבידי אשקלון": המהנדס אהרון שפירא ומרסל כהן המשמשים עד היום כמנכלים שותפים. במקור, הוקמה פח תעש כדי לספק לתעשייה ההולכת ומתפתחת מערכי ייצור, מערכות איסוף, סינון, שאיבה ומפוחים.
"אמנם הלקוחות השתנו. פעם היו אלו מפעלי טכסטיל, עץ, תעשייה חקלאית ומתכת. היום אלו מפעלי כימיה, פרמצבטיקה, מיקרו-אלקטרוניקה וגם התעשייה המסורתית.
אנחנו משרתים את צרכי הלקוח. לכן אנחנו מייצרים לפי צרכיו ובהתאם לפתרונות שמתאימים לו. אנו מייצרים ציוד למיזוג אוויר, מפוחים, מפוחים תעשייתיים, יחידות טיפול אוויר, מפרידים ומסננים, וכל מגוון המוצרים לאוורור תעשייתי ופתרונות איכות סביבה".                 

שינוי אסטרטגי בשיטות ונורמות העבודה
פח תעש השכילה לצמוח בשני אופנים: באמצעות רכישות ובאמצעות תכנון וביצוע פרויקטים גדולים. החברה הראשונה שנרכשה על ידי פח תעש היא חברת אויקל שעסקה בחימום לחממות. כך נולדה ב- 1986 אדירום שעוסקת במערכות חימום ואוורור לחממות ולחקלאות.
הרכישה הבאה הייתה בלב המיתון הכבד בשנת 2002, של הפעילות העסקית של לוינשטיין –ונטה אותה רכשה מחברת "תעבורה". שם החברה שונה אז ל"ליאה תעשיות אוורור".
"ברכישה זאת ביססנו היכרות, ידע ומקצוענות עם תחום של יחידות טיפול אוויר. את המהלך השלמנו כאשר רכשנו את תחום יחידות הטיפול האוויר מחברת א.ל.מ – אלקטרה אלקטרו-מכאניקה ביוני 2009".
"בין לבין צמחנו בעזרת פרויקטים גדולים שחייבו אותנו לפתח נורמות עבודה מתקדמות.
באמצע שנות התשעים למשל, זכינו בפעם הראשונה להיות קבלן ביצוע בפרויקט מיקרו-אלקטרוניקה גדול בקרית גת. הפרויקט הזה חייב שינוי אסטרטגי בשיטות ונורמות העבודה שלנו ונורמות עבודה מחמירות בנושא של בטיחות עובדים ובטיחות במקום העבודה והוא היווה עבורנו קפיצת מדרגה. הנורמות המקצועיות בעבודה מול לקוח כל כך קפדני שבודק אותך בשבע עיניים חייבה יושרה מקצועית ובינאישית ושידוד מערכות, דבר ששינה כליל את ההתנהלות ותפיסת העולם שלנו", מעידה שפירא שמגר.
 

"אנחנו מפעל מבוסס הנדסה ויש לנו זרוע ייצור וזרוע ביצוע פרויקטים והתקנות.
מחלקת ההנדסה שלנו מבוססת על ניסיון רב השנים בכל מגוון התעשיות במדינה. המגוון הזה מחייב חשיבה יצירתית הן בפתרונות, הן בתכנון, הן בתפעול הייצור והן בביצוע הפרויקטים.
"בפרויקט מרכז לוגיסטי של חברת תרופות ידועה, אנשי צוות שלנו הניפו תעלות למיזוג המבנה בגובה של עשרות מטרים. העבודה בגובה רב בתנאים מורכבים מצריכה מיומנות רבה שיש לנו אותה. את הביצוע וההתקנות עושים עובדי החברה שצוברים מיומנות מפרויקט לפרויקט לטובת הלקוח בעצם". אנחנו לא שוקטים על השמרים גם בתחום של השבחת מערכות ארגוניות. הטמענו מערכת ERP", פריוריטי" שמסייעת לנו לנהל ברמת ידע גבוהה יותר מבעבר ולקיים בקרה מדויקת על כל אחד משלבי התהליך בחברה".

 
תנופה רבה והרבה דינמיות
ולמרות הגידול המדהים והמיצוב שלה בתעשייה, פח תעש, שמציינת בימים אלה 40 שנה להיווסדה, היתה ונותרה עסק משפחתי. שפירא שמגר וסמנכ"ל הפרויקטים, אבי כהן, בנו של מרסל, ממשיכים את דרכם של הוריהם. הדור השני אגב זכה לאחרונה לחיזוק משמעותי בדמות אחותה של מור ובתו של אהרון: ד"ר אפרת טולקובסקי, מומחית למימון ומהנדסת אלקטרוניקה, שעוסקת בתחום הפיננסים במפעל.
"אנחנו עוברים כעת תהליך מעניין כאשר דור המייסדים שעדיין משמש כמנכלים, מפנה בהדרגה את המושכות לדור ההמשך. זה נתן לחברה תנופה רבה והרבה דינמיות". עובדי מפעל שצמחו מלמטה מונו למנהלי מחלקות, מהנדסי מכירות צעירים, ישר מספסלי האוניברסיטה עוברים תהליך לימוד והכשרה מעמיקים. כשמסתובבים בשנה האחרונה במסדרונות, יש פתאום אווירה של הרבה חברה צעירים, חדשים "זה נותן תחושה של צמיחה והתחדשות. זה כיף ומאתגר למצוא את הכיוונים החדשים של ההתפתחות המקצועית".


פי.סי.חץ