מפגע מסוכן

מפגע מסוכן

תכונות, שימוש והשפעות בריאותיות של אסבסט

יעל בנין

אסבסט הוא שם לקבוצה של חומרים סיביים שמקורם בסלעים הבנויים ממינרלים סיליקטיים של מגנזיום, סידן וברזל. האסבסט מנוצל על ידי כרייתו ממכרות של סלעי אסבסט. האסבסט נוצר בטבע בצורות רבות ונחלק לשתי קבוצות מינרליות: קבוצת הסרפנטין, הכוללת את האסבסט הלבן (קריזוטיל), וקבוצת האמפיבול, הכוללת את השאר, חמישה סוגי האסבסט שמתוכם אסבסט הכחול (קרוסידוליט) והאסבסט החום (אמוסיט). סיבי אסבסט מקבוצת הסרפנטין מופיעים בצורה קמורה ומעוגלת והם בעלי גמישות. לעומתם סיבים מקבוצת האמפיבול הם בעלי יכולת שבירה גבוהה ומופיעים לרוב בצורה של מחטים.

בעקבות תכונות סיבי האסבסט, כמו עמידות בפני חום, מים וכימיקלים שונים, חוזק, אורך ויחד עם זאת גמישות של הסיבים, האסבסט נעשה חומר מאוד שכיח לשימוש במגוון רחב של מוצרים, בעיקר בחומרי בניין (רעפי גגות, אריחי תקרה ורצפה, מוצרי נייר, מוצרי אסבסט צמנט), במוצרי חיכוך כמו קלאץ' ובלמים של רכבים, בבדים עמידים לחום, כחומר לאריזה, אטמים וציפויים.

השימוש הנרחב באסבסט בבנייה ובתחומי תעשייה שונים, שהחל עוד בסוף מאה ה-19, נאסר בכמה מדינות באמצע שנות ה-1980 בעקבות פרסום מסקנות מחקרים בנושא השימוש בחומר. האסבסט הוכח כמסרטן לבני אדם. חדירת סיבי אסבסט למערכת הנשימה עלולה לגרום למחלות קשות שאינן ניתנות לריפוי, אשר מופיעות לאחר תקופת חביון ארוכה הנעה בין כמה שנים ועד 30 או 40 שנה ואף יותר לאחר החשיפה הראשונית. ישנן שלוש מחלות עיקריות שנגרמות מההשפעה הספציפיות של אסבסט:
• אסבסטוזיס (Asbestosis) היא מחלת ריאות רצינית, המתפתחת בטווח ארוך, אבל אינה מחלת סרטן. אסבסטוזיס נגרם על ידי שאיפת סיבי אסבסט שמגרים את רקמות הריאות וגורמים להיווצרות צלקות על רקמות של הריאות. הצלקות האלה מקשות הגעת החמצן אל הדם. תסמינים של אסבסטוזיס כוללים קוצר נשימה, שיעול יבש ורישרוש בריאות תוך שאיפה. עד היום אין טיפול יעיל באסבסטוזיס.

•  סרטן ריאות - סרטן ריאות גורם למספר הגדול ביותר של מקרי מוות הקשורים לחשיפה לאסבסט. אנשים שעובדים במכרות וייצור של אסבסט ומי שמשתמש באסבסט ומוצריו נוטים יותר להתפתחות סרטן ריאות מאשר האוכלוסייה הכללית. המאפיינים השכיחים ביותר של סרטן הריאות הם שיעול יבש ושינויים בנשימה. תסמינים אחרים כוללים קוצר נשימה, כאבים בחזה, צרידות ואנמיה.

•  מזותליומה – (Mesothelioma) היא סוג נדיר של סרטן שפוגע ברירית דק (ממברנה, קרום) של הריאות, החזה, הבטן ושל הלב וכמעט כל המקרים של המחלה הזו קשורים לחשיפה לאסבסט. מזותליומה עלולה לא להיראות שנים רבות (20-40 שנה) לאחר החשיפה לאסבסט. זו הסיבה שלאחר תקופת התפתחות כל כך ממושכת של מזותליומה, ברגע גילוי של המחלה, הפגיעה היא בדרך כלל כל כך קשה, שברוב המקרים מסתיימת במוות.

אסבסט מוגדר כאבק מזיק וכחומר מסוכן. האסבסט מסוכן לבריאות רק כאשר הוא במצב התפוררות, אז משתחררים סיבים לאוויר וגודלם הוא עד 20 מיקרומטר ועוביים אינו עולה על 0.01 מיקרומטר. התפוררות החומר עלולה להיגרם כתוצאה מביצוע פעולות אגרסיביות יזומות של קידוח, ניסור, חיתוך, ליטוש, השחזה ועוד. בפעולות אלה ניתקים סיבי אסבסט מצמנט המלט ומרחפים באוויר.

ארגונים בינלאומיים כגון OSHA (משרד הבטיחות והבריאות בתעסוקה האמריקני) ו- EPA  (המשרד להגנת סביבה האמריקאי) קבעו את התקנים של כמות האסבסט באוויר ובמים בתלות לגודל סיבי אסבסט ותנאי החשיפה לאסבסט (אוויר רחוב, אוויר במקום עבודה). גם בישראל פעילות תקנות והנחיות עבור שימוש באסבסט בבנייה ועבור כל העבודות הקשורות לייצור, סילוק ואפילו ניקוי של מוצרי אסבסט. כמו כן, כל העובדים העלולים להיחשף לאוויר שמכיל ריכוזים גבוהים של סיבי אסבסט חייבים לעבור בדיקות רפואיות לאבחון השפעתו של אסבסט על בריאותם.


בנובמבר 2009 המשרד להגנת הסביבה יזם הצעת חוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק. בתאריך 22/11/2009 אישרה הכנסת את הצעת החוק בקריאה ראשונה, וועדת פנים ואיכות סביבה של הכנסת מתכננת לסיים את עבודתה על נוסח של הצעת החוק כהכנה לקריאה שנייה ושלישית. מידע נרחב יותר בנושא של חקיקה עבור אסבסט בישראל ניתן למצוא באתר של משרד להגנת הסביבה חקיקה בישראל בנושא אסבסט.

הכותבת הנה מהנדסת סביבה בחברת איזיטופ, המיישמת פרויקטים ופתרונות טכנולוגיים נחוצים בתחום הגנת הסביבה.


פי.סי.חץ