המהפכה הסולארית

המהפכה הסולארית

שיכון ובינוי סולאריה מקימה מערכות סולאריות על גגות גדולים ושטחי קרקע פנויים ביעוד מתאים

אלון גניטלי נחושתן - מנכ"ל שיכון ובינוי סולאריה

לא יאומן, אבל זו עובדה: מפעלי תעשיה, מבנים חקלאיים ומבנים גדולים אחרים שמעליהם גגות פנויים ששטחם 1,000 מטר ומעלה ושטחי קרקע פרטיים שאינם מנוצלים המשתרעים לפחות על 80 דונם, עשויים להפוך לבעליהם לאפיק הכנסה משמעותי.

כל זאת בזכות המהפכה הסולארית, שאחת מן הבולטות בהובלתה היא שיכון ובינוי סולאריה, חברה בת של שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת, מקבוצת אריסון. מהפכה זו עשויה להניב הכנסה שנתית ממכירת חשמל של 1.2 מיליון שקל לשנה לבעלי מערכת על גג ששטחו כ-6,000 מ"ר.

מקור ההכנסה החדש והבלתי צפוי לבעלי נכסים, הם קרני השמש ההופכות באמצעות מערכות פוטו-וולטאיות מתקדמות, לחשמל ירוק וידידותי לסביבה מצד אחד, ומצד שני מצמצמות את התלות בחשמל שנוצר בשיטות הקונבנציונאליות, המושתות על שריפת פחם ונפט. זוהי מהפכה של ממש, שאותה מובילה יו"ר קבוצת שיכון ובינוי, רוית ברניב.

היו"ר ברניב הובילה את הקבוצה לאמץ חזון בעל ראיה עתידית ומקורו באחריות חברתית, לטובת יצירת סביבת חיים בת קיימא ומתקדמת למעננו ולמען הדורות הבאים.

ברוח זו הוקמה בשנת 2008 שיכון ובינוי סולאריה. סולאריה, המנוהלת ע"י טלי נחושתן, מיישמת את אידיאל הפקת החשמל הירוק וידידותי. האסטרטגיה בתחום הקיימות של קבוצת שיכון ובינוי עומדת ביסודה של שיכון ובינוי סולאריה, המובילה את מהפכת החשמל הירוק בישראל. עד כה הקימה החברה עשרות מערכות על גגות של כ-1000 מ"ר כל אחת ברחבי הארץ.

המהפכה הסולארית - מהפכת ה-Win-Win
המהפכה הסולארית  מציעה כיום עסקאות  המבוססות על Win-Win, ובהן כל המעורבים מרוויחים:
* היזם זוכה לתשואה שנתית גבוהה, דו סיפרתית. מדובר בהתחייבות של חברת החשמל לרכוש במחיר מסובסד את החשמל הסולארי במשך 20 שנה, כאשר ההשקעה עצמה מוחזרת ליזם בתקופה של עד 8 שנים ואילו אורך החיים הממוצע של המערכת הוא כ- 30 שנה.
בעל הנכס זוכה להכנסות מהשכרת הגגות שעד כה לא הניבו אפילו אגורה אחת.
* כדור הארץ והציבור בישראל נהנים מעצם הירידה בהיקף זיהום האוויר בגזי חממה מסוכנים, הנגרמים מתהליך ייצור החשמל בשיטות קונבנציונאליות. כל קוט"ש המיוצר מן השמש חוסך קוט"ש המיוצר תוך כדי זיהום סביבתי חמור.

חברת שיכון ובינוי סולאריה, מספקת שירותי תכנון, רישוי, רכש, הקמה, תפעול ותחזוקה עבור מערכות סולאריות, על פי תקנים בינלאומיים מחמירים. החברה נהנית מעצם תרומתה החשובה להפחתת הזיהום ולשמירה על קיימותו של כדור הארץ, כמתבקש מן החזון של החברה ויעדי הקיימות (Sustainability) שלה, וכן פעילה עסקית באחד ממסלולים אלה (על פי בחירת בעל הנכס): בעלות מלאה של בעל הנכס על המתקן הסולארי והקמתו ע"י שיכון ובינוי סולאריה, או שותפות עסקית של בעל הנכס עם החברה בבעלות על המתקן.
גם בעלי גגות אשר מבקשים להשכיר את הגג לטובת הקמת מתקן סולארי, ימצאו שותף אמין לאורך שנים בשיכון ובינוי סולאריה.
מעורבותה של שיכון ובינוי סולאריה בהקמת, תפעול ותחזוקת הפרויקט, אינה דבר של מה בכך. בארץ קיימים כמה עשרות גופים למכירת מתקנים סולאריים, אך למעטים וותק וניסיון כפי שיש לשיכון ובינוי בהקמת פרויקטים גדולים ומורכבים. לטובת היזם בפרט והציבור הרחב בכלל, יש חשיבות לבחור ספק בעל איתנות פיננסית לאורך זמן להקמת המתקן שיספק אחריות ושירות לאורך 20 שנות פעילות המערכת.

מערכת על הגג מנוהלת כמפעל לייצור חשמל
כשמדובר במערכת להפקת חשמל סולארי, מערכת הרגישה לשינויים סביבתיים, הדורשת מיומנות מקצועית גבוהה, יש לתכנן, לבצע  ולתחזק כל פרט "על פי הספר" ובצורה המקצועית ביותר. טועה מי שחושב שניתן להסתפק בהעברת סמרטוט לח על פני הקולטים כדי לסלק את האבק מפניהם. חברה מקצועית כמו שיכון ובינוי סולאריה, המעמידה לרשות היזמים חטיבת הנדסה המתכננת ומיישמת את הפרויקט וחטיבת תפעול האחראית לתחזוקתו התקינה, מספקת את הנדרש לתחזוקתה השוטפת של המערכת ומשתמשת בחומרי התחזוקה המתאימים להבטחת תפוקות מרביות מהמערכת.
לקוחות החברה שהתקינו  מתקנים פוטו-וולטאיים עומדים משתוממים מול הספקי המערכות שהתקינה שיכון ובינוי סולאריה, לעומת מיתקנים אחרים שהוקמו בסביבתם. אף שכל המתקנים נהנים מאותן קרני שמש, נוצרים לעיתים פערים של עשרות אחוזים לטובת מערכות שהתקינה שיכון ובינוי סולאריה.
ישראל אברהמי, מנכ"ל קמפוס מכללת אחווה בבאר טוביה, מוסר: "אני מלכתחילה בחרתי ללכת עם סולאריה, בשל יתרונותיה המקצועיים, גודלה ומה שלא פחות חשוב בעיני – מחויבותה לקהילה ונכונותה לתרום חברתית בישובי הפריפריה. זו לא חברה שרק השורה התחתונה של הרווחים מעניינת אותה. היא מייעדת כספים לפיתוח חברתי בפריפריה וזה מה ששבה את לבי".
אברהמי מדגיש שמאז הפעלת המערכת על גג ששטחו 500 מ"ר, היא פועלת באורח סדיר ומגיעה לתפוקות גבוהות מאוד. הואיל ומדובר במוסד אקדמי, הותקן בחדר שמתחת למתקני המערכת, מחשב המציג את כמות החשמל המיוצרת בכל רגע נתון ומסכם את התפוקה הכללית על פי פרמטרים שונים. "כך הרווחנו גם תועלת חינוכית מן המערכת".
מסכם אברהמי: "אני מאוד שבע רצון מהטיפול והשירות של סולאריה. מצאתי אצל המנכ"לית, טלי נחושתן, אוזן קשבת בכל עת ובכל נושא. עשינו מהלך נכון וחיובי".
דעה דומה משמיע רפי זימן, הבעלים של רפת במושב בית יצחק, שעל גגה הותקנה מערכת סולארית המפיקה בכל יום תשואות מקסימאליות. זימן מוסר: "מן הרגע שיצרתי קשר עם שיכון ובינוי סולאריה ועד לרגע זה, כשהמערכת כבר פועלת באורח שוטף, ידעתי שעשיתי את הצעד הנכון. התרשמתי מן הטיפול המקצועי והיסודי, ומן ההתייחסות המקצועית לפרטים של כל הצוות. במבחן התוצאה נקטתי בצעד נכון".
עוד אומר זימן שהתהליך כולו התנהל במהירות רבה, לשביעות רצונו המלאה. "אני רק יכול להמליץ לעמיתי בעלי הרפתות להפוך את הגג הפנוי שעל הרפת למקור הכנסה נוסף, שגם משרת את יעדי הפחתת הזיהום ופליטת גזי החממה".

לקבל שירות גם בעוד 20 שנה
חברת שיכון ובינוי סולאריה היא חברה בת של שיכון ובינוי (מקבוצת אריסון), קבוצת הנדל"ן, התשתיות והאנרגיות המתחדשות המובילה בארץ. חברות הקבוצה פועלות משנת 1924 ומלוות את הישוב העברי עוד מימי טרום המדינה ועד עצם היום הזה, בתחומי הבניין והתשתית בארץ ובחו"ל, ומאחוריה הישגים מוכחים בבניה, הקמת שכונות מגורים, מבני מסחר וציבור וכן מיזמי ענק בתחומי תשתיות התחבורה, האקולוגיה, טיהור והתפלת מים ופיתוח פרויקטים בינ"ל.
 "מטבע הדברים", אומרת המנכ"לית טלי נחושתן, "בעסקאות סולאריות שהן עסקאות לטווח ארוך יש לבחור בחברה שתוכל לעמוד בהתחייבותה לספק שירותי אחריות ותחזוקה למערכות הסולאריות גם בעוד 20 שנה". 
 
מעבר לתרומה הירוקה של המערכות הפוטו-וולטאיות לביסוס הקיימות של כדור הארץ, מדוע בעצם כדאי ליזם בעיר ובכפר להיכנס לפרויקט?
טלי נחושתן: "מדובר במערכת שכולם רק מרוויחים ממנה. היזם זוכה לתשואה דו ספרתית על ההשקעה למשך 20 שנה, ואילו המדינה, המעוניינת מכוח אמנת קיוטו להרחיב את היקפי ייצור החשמל הירוק, מחויבת לרכוש את החשמל הירוק תמורת תעריף גבוה, צמוד למדד המחירים, למשך 20 שנה".
מה קורה בעולם בתחום זה?
נחושתן: "בגרמניה, ספרד וארה"ב, כבר הותקנו כ-30 ג'יגה-וואט של אנרגיה סולארית באמצעות מסלולי מימון ייחודיים ומסובסדים. בספרד בלבד הותקנו ב-4 השנים האחרונות כ-2000 מגה-וואט. מדינות רבות רואות באנרגיה חילופית שיטת ייצור חשמל הכרחית, ומוסדות אקדמיים ואוניברסיטאות היו למובילים בהטמעת המערכות".
מהן התכניות לעתיד של שכון ובינוי סולאריה?
נחושתן: "חברת שיכון ובינוי סולאריה מתכוונת להוסיף ולהיות החברה המובילה בישראל בשוק הסולארי ולספק ליזמים בישראל ובעולם שירותי EPC  ברמה גבוהה.
למידע נוסף: 073-7000600 או באתר החברהwww.solaria.co.il


פי.סי.חץ