ישראל והאיחוד האירופי בעד פיתוח שדה גז ימי ליד עזה

ישראל והאיחוד האירופי בעד פיתוח שדה גז ימי ליד עזה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר, הכריזו על חבילת מחוות שתינתן לרשות הפלסטינית.

בנוסף לקידום תכניות בנייה במזרח ירושלים ולהרחבת הסמכויות הביטחוניות בגדה המערבית, החליט נתניהו גם לקדם את המו"מ בנוגע לפיתוח שדה הגז הימי מול חופי עזה. התמלוגים יועברו לקופת הרשות.

המחווה לרשות הפלסטינית באה יום אחד בלבד טרם דיון הקוורטט שהתקיים במינכן. נראה שנתניהו מקדים תרופה למכה - במהלך דיון הקוורטט, ישראל ספגה ביקורת בינלאומית כנגד הבנייה בהתנחלויות שבמזרח ירושלים ובכלל. על כן, פועל ראש הממשלה על מנת לרכך את הביקורת ולהציג את ישראל באור חיובי יותר.

בגזרה הכלכלית, נתניהו מחליט להיענות לדרישת הרשות לחדש את השיחות בכל הנוגע לפיתוח שדה הגז הימי הפלסטיני שמול חופי עזה. לדבריו, קידום פרויקט הגז הפלסטיני נועד "לגוון את מקורות הגז של ישראל".

נתניהו מעריך כי בעוד עשור ישראל תוכל להישען כבר על הגז שיופק מתגליות הגז 'תמר' ו'לוויתן'. אולם עד אז אומר נתניהו כי "חשוב לנו בטווח הביניים לפתח מקורות גז נוספים".

ישנם שני שדות גז, שדה ישראלי וצמוד לו שדה פלסטיני, קרובים מאד זה לזה. צריך לפתח את שניהם. התמלוגים מהשדה הפלסטיני ילכו לרשות הפלסטינית ולא לחמאס, התמלוגים מהשדה הישראלי ילכו לישראל. זה טוב גם לצמיחה, זה טוב ליציבות, זה טוב לשלום".


פי.סי.חץ