בחירה מוצלחת

בחירה מוצלחת

כיצד לבחור את המזגן המתאים לכם מבין שפע האפשרויות שמוצעות לנו בעונה הבוערת הנמצאת במלוא אונה?

משה שלו
מסקר שערכה חברת אלקטרה באמצעות מכון "שילוב", עולה כי לרובנו יש לפחות מזגן אחד בבית ואנחנו משתמשים בו בממוצע כ- 6 שעות ביום בקיץ. ל- 64% אחוז מהישראלים נמאס להזיע בלילה והם מחזיקים מזגן גם בחדר השינה. 
עיקר המזגנים הקיימים בשוק הם מזגנים עיליים, מערכות מיני מרכזיות ומערכות מולטי (מספר יחידות פנימיות המחוברות למנוע משותף).
הטכנולוגיות הנפוצות בארץ הן:
מזגן בטכנולוגיית On/Off - המזגן עובד במלוא תפוקתו עד שמגיע לטמפרטורה שנקבעה, אז הוא מכבה את פעולתו ומחדש אותה שנית כאשר הטמפרטורה בחדר משתנה. פעולת הכיבוי וההדלקה צורכת הרבה אנרגיה.
 מזגן אינוורטר (Inverter) - מזגן בו מותקנת מערכת אלקטרונית המשנה את תפוקת המזגן בהתאם לעומס החום בחדר שאותו אנו אמורים למזג. לכן הוא אינו עובד במלוא התפוקה, כמו המזגן הרגיל, אלא בתפוקה משתנה במהלך הזמן לפי התנאים המשתנים בחדר. זוהי טכנולוגיה מתקדמת והשימוש בה מתרחב. היתרונות במזגן מסוג זה הם: חיסכון באנרגיה, פעולה שקטה ויציבות הטמפרטורה בחלל הממוזג.
מערכות VRF - מערכת שבה ניתן לחבר ליחידה אחת מספר רב של יחידות פנימיות שונות, מערכות אלו ממזגות בתי עסק ובתים פרטיים בעלי מספר מפלסים.
 

אילו חידושים מצפים לנו בקיץ 2011?

אלקטרה

החברה המובילה במכירות בישראל בחרה השנה להתמקד בעיצוב.
הסדרה לקיץ הקרוב נקראת ART והיא כוללת עשרה צבעים, שלט רחוק, חזית מתפרקת בנוחות ובמהירות לניקוי קל, טיימר המאפשר לקבוע הפעלה וכיבוי אוטומאטי בשעה קבועה מראש, SLEEP - שולט על פעולת המזגן בלילה ומונע מיזוג יתר, אפשרות חיבור לשעון שבת, Auto Restart - שמירת נתוני ההפעלה של המזגן במקרה הפסקת חשמל, I FEEL  - חיישנים בשלט רחוק מעדכנים את המזגן על הטמפרטורה בסביבתך ומאפשרים להתאים אותה באופן מדויק לרצונך.
מחירים מומלצים לצרכן:
אלקטרה ART 10 – 2.100 ₪
אלקטרה ART 14 – 2.300 ₪
החברה נותנת אחריות לשנה.
 

תדיראן

תדיראן פיתחה מערכת מיזוג דירתית שמשלבת בין מזגן מיני מרכזי בטכנולוגית האינוונטר ובין מערכת תריסים המאפשרת שליטה אישית בטמפרטורה בכל חדר בנפרד. המערכת מזהה את כמות המשתמשים בדירה, השטח הממוזג והטמפרטורה הנדרשת בכל חדר בכל זמן, ומתאימה את תפוקת המערכת וצריכת החשמל למינימום הנדרש.
Tadiran Saver - גלאי נוכחות חכם לחיסכון בחשמל, שמכבה את המזגן כשהחדר מתרוקן. הגלאי מתאים לכל מזגני תדיראן, אמקור ו-Toshiba. המערכת כוללת כפתור נטרול מיוחד לשומרי שבת.
במזגני TOHIBA שהחברה משווקת הותקנה מערכת אינוורטר אקטיבי -  4 clean -  מערכת טיהור, סינון והשבחת אוויר מתקדמת שמסננת אבק, מונעת ריחות עשן סיגריות וגזי פליטה וכוללת מסנן אנטי בקטריאלי.
המחיר למזגן אינוורטר מהדור החדש: החל מ- 3.400 ₪.
אחריות ל 3 שנים.

 
 
 המזגן של תדיראן מזהה את כמות המשתמשים בדירה
 

מזגני LG: משניים יוצא אחד

מזגן מרובע, Inverter Gallery, המגיע בשני גדלים המיועדים בעיקר לחדרי שינה, עם תמונה ובצבעים שונים כגון: אפור, זהב, אדום ועוד. המזגן שקט מאוד ומיועד ל- 2 חדרים (יתרון משמעותי כשזה מגיע לצד ההוצאות בחשמל ולהיבט האסתטי).
המחיר: החל מ- 7900 ₪.
KLEBIO - מזגן שקט וחסכוני בחשמל, הכולל בתוכו מערכת מסננים משודרגת לניקוי עצמי המאפשרת ליהנות מחדר ממוזג ומסביבה בריאה.
המחיר: החל מ- 4500 ₪.
אחריות - 5 שנים למזגני אינוורטר (שנה אחריות מלאה + 4 על החלפים) ועל שאר המזגנים אחריות ל- 3 שנים (שנה אחריות מלאה + 2 על החלפים).
 

 
ה-LG מעונב ומעוצב
 

טורנדו: הולכים על חיסכון בחשמל

סדרת טורנדו Legend - סדרה בטכנולוגית on/off ובטכנולוגיית אינוורטר שמיועדת לחללים גדולים במיוחד וממזגת באופן שקט במיוחד.
סדרת Super Inverter (בטכנולוגיית אינוורטר) וסדרת Design Super (בטכנולוגית on/off) - סידרת מזגנים מעוצבים בארבעה צבעים: שחור מבריק, שמפניה, כסוף ולבן פנינה. המזגנים דקים ובמראה היי-טקי.
מערכות מולטי עם יחידות נסתרות - מיזוג של עד 5 חדרי שינה עם יחידה חיצונית אחת בלתי נראית שמותקנת בקיר ורק התריס ניראה.
מיני מרכזי אינוורטר - אפשרות למזג את כל הבית ולחסוך 50% בהוצאות החשמל. ניתן להוסיף מערכת טמפיום המאפשרת שליטה בכל חדר בנפרד.
המחיר: החל מ-1690 ₪.
אחריות 3 שנים.

 
טורנדו. מיזוג של עד 5 חדרי שינה. 
 

המומחה מסביר: איך תיבחרו מזגן?

אסף גריס, מנהל שיווק בחברת טורנדו מוצרי צריכה, המשווקת מזגני טורנדו, מעניק טיפים לבחירת מזגן:
1. התאימו את עיצוב המזגן לביתכם - אם בעבר מזגן נחשב ל 'קופסא לבנה' שלא מוסיפה לסלון ביתכם, כיום תוכלו לבחור מזגן בנראות מודרנית. קיים מגוון רחב של מזגנים בעיצובים שונים ובגוונים שונים שתוכלו להתאים לעיצוב ביתכם. כמו כן ישנן יחידות נסתרות הניתנות להתקנה כך שהמזגן מקבל חזות של תריס דקורטיבי.
2. דרשו וקבלו ייעוץ מקצועי - לפני כל רכישת מזגן, חשוב לדרוש ייעוץ מקצועי. סוג המזגן הנדרש נקבע על ידי פרמטרים רבים: שטח המיזוג, מספר האנשים בכלל, אזורים שונים בארץ וכיווני אוויר של החלונות. חשוב שתבינו מה חשוב לכם יותר בבחירת מזגן: שיהיה חסכוני בחשמל או אולי מזגן מעוצב. ייעוץ בטרם הרכישה יוודא כי ביצעתם את הרכישה המתאימה עבורכם לחלל הנדרש. רוב המשווקים מעניקים ייעוץ מקצועי בתשלום, אך קיימות רשתות שיווק מובילות שאינן גובות על כך תשלום (רשת טורנדו, רשת ענק המזגנים, רשת עולם המיזוג ורשת מיזוג נטו).
3. בחרו מתקין מוסמך - לפני שאתם בוחרים מתקין ודאו שיש לו מוניטין ושהינו בעל תעודת הסמכה מהחברה ממנה רכשתם את המזגן. על החברה להצהיר כי המתקין עבר הדרכות ומכיר את מזגניה. ברגע שבחרתם בחברה המתאימה לכם, בקשו ממנה המלצה למתקין מוסמך מטעמה.
4. אל תתפשרו בנושא שנות האחריות - לפני רכישת המזגן וודאו את מספר שנות האחריות שמעניקה החברה. האחריות מעידה על אמון החברה באיכות מוצריה ועמידותם לאורך זמן. רוב החברות מעניקות שנת אחריות על המזגן, חלקן מעניקות שנת אחריות על המזגנים הרגילים וחמש שנות אחריות למזגנים בטכנולוגיית האינוונטר.
 

תקלות? כך תסתדרו בלי לקרוא לטכנאי

 שימרו על המזגן, כדי שלא תזדקקו לשלם עוד 
באיזה סוגי תקלות אפשר להסתדר לבד?  
מזגן שאינו מקרר:
ניקוי מסנני האוויר.
העברה של המזגן ממצב חימום למצב קירור.
דרגת Fan נמוכה.
לוודא שהחלונות והדלתות סגורות.  
נזילת מים ביחידה הפנימית: 
ניקוי מסנני האוויר.
צינור המים מחוץ לבית עשוי להיות סתום (ייתכן ונמצא בתוך דלי/בקבוק והמים עלו על גדותיהם וסתמו את הצינור).  
נזילת מים ביחידה החיצונית: 
מדובר בפעולה תקינה של המזגן. ניתן לפנות למתקין מזגנים לטובת התקנת פיית ניקוז או בריכת ניקוז.  
מזגן לא מגיב לשלט: 
החלפת סוללות בשלט.
לוודא שהנתיך של המזגן בארון חשמל לא קפץ (ללא קשר לפעולת המזגן).
בדיקת תקינות שקע חשמל של המזגן באמצעות מוצר חשמלי אחר.
יש לוודא שפעולות השלט מכוונות נכון.  
מזגן מרעיש ביחידה החיצונית: 
יש לוודא שאין משהו שחוסם את כניסת האוויר ביחידה החיצונית.  
מזגן מרעיש ביחידה הפנימית: 
ניקוי מסנני האוויר.
הורדת מהירות ה-Fan לעוצמה נמוכה יותר.  
כל הנורות במזגן עובדות: 
במידה ומדובר במזגן מיני מרכזי - המזגן נמצא במצב אוטומט, ניתן להעביר את המזגן למצב חימום או קירור על מנת להחליש את רעש המיזוג.
במידה ומדובר במזגן מפוצל - יש לבצע פעולת Reset על-ידי ניתוק המזגן מהחשמל. 
 

תחזוקה שוטפת: כך תמנעו מתקלות מיותרות

להלן מספר המלצות של אסף גריס מ"טורנדו" לתחזוקה נכונה של המזגן:
1. מומלץ להקפיד לנקות את מסנני האוויר בממוצע אחת לשלושה חודשים ביחידת המזגן הפנימית. בבתי עסק מומלץ לנקות את מסנני האוויר לפחות אחת לחודש.
2. במקרה של ריחות לא נעימים שנפלטים מהמזגן, יש לבצע חיטוי לסוללת המאייד ביחידת המזגן הפנימית באמצעות תכשיר אנטי בקטריאלי ייחודי למזגנים.
3. בתקופה שבה לא מפעילים את המזגן זמן רב, מומלץ להפעיל אותו אחת לשבוע למשך 10 דקות, וזאת כדי שהשמן שנמצא במערכת יעבור בכל חלקי המזגן וימנע התייבשות החלקים הרגישים.
4. חובה להשאיר מרווח סביב המזגן בטווח של 30 ס"מ, זאת כדי לשמור על פעולה מקסימאלית של המזגן. חשוב לא להצמיד ארון למזגן עילי או כיסא למזגן רצפתי, חפצים אלו גורמים לפגיעה בסירקולציה של האוויר בחדר וכך יעילות המזגן יורדת באופן משמעותי.
5. במקרה של הפסקת חשמל עקב קצר, יש לוודא כיבוי של המזגן לפני הרמת השלטר בארון החשמל, זאת כדי להבטיח את בטיחות המזגן למקרה שהטיימר שבמזגן לא יזכור שאכן המזגן היה פעיל לא מזמן.
6. צריך להשאיר מרווח יניקת אוויר ופליטת אוויר באזור היחידה החיצונית. היחידה החיצונית עובדת לעיתים בתנאים קשים, חסימת אוויר תגרום לצריכת זרם גבוהה יותר ולעבודה לא תקינה של היחידה, במקרים קיצוניים תגרום לכך שהמדחס יתקלקל.
7. יש לוודא שצינור הניקוז מהיחידה הפנימית אינו חסום בצורה כלשהיא (פתוח ליציאת מים).
8. טיפ ירוק: מזגן ממוצע מעבה כ-2 ליטר מים לשעה - במידת האפשר רצוי להשתמש במים אלו לגיהוץ או השקיית עציצים.


פי.סי.חץ