תוכנית ההתייעלות האנרגטית הממשלתית נכנסת להילוך גבוה

תוכנית ההתייעלות האנרגטית הממשלתית נכנסת להילוך גבוה

יוקצו 539 מיליוני שקלים בשנתיים הקרובות לעידוד האזרחים והעסקים להתייעל

ממשלת ישראל תשקיע סכום כולל של 2.2 מיליארד שקל בשנים 2020-2011 להפחתת פליטות גזי החממה, כך על פי תכנית עליה הוחלט בנובמבר 2010. מאז קבלת ההחלטה, משרדי הממשלה נערכים לעידן ההתייעלות האנרגטית.
מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, אלונה שפר-קארו, מסרה בכנס להתייעלות אנרגטית שנערך בתערוכת קלינטק האחרונה כי יוקצו 539 מיליוני שקלים בשנתיים הקרובות לעידוד האזרחים והעסקים להתייעל. בביצוע התוכנית מעורבים בעיקר משרד התשתיות הלאומיות, המשרד להגנת הסביבה ומשרד האוצר. 
את פרטי התוכנית הציגו באותו מעמד, שאול צמח, מנכ"ל משרד התשתיות הלאומיות ואודי אדיב, רכז אנרגיה באגף התקציבים באוצר, תוך שהם מגוללים את החסמים ואת התמריצים וההטבות הממתינים למי שיעברו למזגנים, מקררים ומכשירים חשמליים נוספים וחסכוניים באנרגיה. 
לדברי צמח, הממשלה מתכוונת להגיש בשנתיים הקרובות סיוע בסך 130 מיליון בשנה כדי להקל על משקי בית שידם אינה משגת ולסייע ברכישת מכשירים יעילים. על פי הערכת המשרד לתשתיות, עשרות אלפי מקררים ומזגנים יוחלפו במסגרת זו לאוכלוסיות החלשות.
בנוסף, ציין אדיב כי המס על מכשיר מזהם ולא יעיל (רמת אנרגיה C-G) יהיה גבוה יותר מאשר על מכשיר יעיל שמזהם הרבה פחות (A-B). ההפרש בין מקרר יעיל לבזבזני יכול להגיע בעקבות השינוי במיסוי ל-550 שקל. מזגן מזהם ובזבזני יכול לעלות עד 1200 שקל יותר מעמיתו הירוק והחסכני.
אדיב מסביר שכלי נוסף יעיל מאוד עבור עסקים הוא פחת מואץ (החזר מס מהיר יותר על ההשקעה) שיופעל לעסקים המשקיעים בהתייעלות אנרגטית.
השינוי כידוע מתחיל מבית, ולכן משרדי הממשלה גויסו אף הם כדי לתת דוגמא לציבור בנושא החשוב. לשם כך הוצבו בין השאר מוני מדידת חשמל בכל משרד ומשרד וננקטו צעדים רבים שנועדו להגדיל את מודעות העובדים לחסכון והתייעלות סביבתית.
יחד עם זאת, צמח מציין בצער שהצבא וכוחות הביטחון לא נלקחו בחשבון בתוכנית אף כי זהו גורם לא מבוטל בצריכת האנרגיה במשק. "המבחן הגדול של התוכנית [אינו] ביכולת להקצות כסף אלא להקצות אותו למקומות שם הוא יכול להועיל ביותר", סיכם צמח.


פי.סי.חץ