תחנת הכח הפרטית הגדולה בישראל תקום תוך שלוש שנים

תחנת הכח הפרטית הגדולה בישראל תקום תוך שלוש שנים

התחנה עתידה להיות תחנת הכח הפרטית הגדולה ביותר בישראל

שלב נוסף בהתקדמות הקמת תחנת הכוח בצפית על ידי דליה אנרגיות כוח בע"מ. החברה חתמה על הסכם הפעלה ואחזקה של תחנת הכוח עם חברת אלסטום, מובילה עולמית בתחום האנרגיה, התחבורה והתשתיות. ההסכם תואם את מתווה התחרות בין חברות מועמדות, במסגרתה זכתה אלסטום להקמה, אספקה, הפעלה ואחזקה, בפרויקט בהיקף של כמיליארד דולר.
תחנת הכוח ממוקמת באזור צפית שבדרום השפלה, והיא עתידה להיות תחנת הכח הפרטית הגדולה ביותר בישראל בהספק כולל של כ-835 מגה ואט. התחנה תכלול שתי יחידות ייצור בטכנולוגיית טורבינות גז במחזור משולב, בהספק של 417 מגה ואט כל אחת המבוססות על ציוד של חברת אלסטום. כמו כן, תספק אלסטום את תחנת המשנה והמיתוג לחיבור תחנת הכוח לרשת החשמל.
התחנה בצפית דומה ללמעלה מ-100 תחנות כוח שסיפקה והקימה חברת אלסטום ברחבי העולם בשנים האחרונות. כמו כן אלסטום מפעילה ומתחזקת מעל 70 תחנות כוח ברחבי העולם בהספק כולל של 46,000 מגה ואט. הניסיון הבינלאומי הרב שרכשה חברת אלסטום מבטיח הקמה והפעלה של תחנת הכוח ביעילות האנרגטית הגבוהה ביותר בישראל, ואספקת חשמל אמין למשק האנרגיה הישראלי.
יחידות הייצור יופעלו על-ידי שריפת גז טבעי שיוזן לטורבינות גז המתקדמות מסוגן בשוק האנרגיה. הקמת תחנת הכוח בעלת נצילות ייצור החשמל גבוהה (מעל 59%), תואמת את מדיניות הממשלה להגדלת ייצור החשמל באמצעות גז טבעי מחד, תוך שימוש מושכל במשאבי הגז הקיימים, מאידך.
לפי חוזה ההקמה, תוקם התחנה בפרק זמן של עד שלוש שנים, כשלפי ההסכם החדש ובהתאם לתנאי החוזה, אלסטום תפעיל ותתחזק את תחנת הכוח במשך 20 שנה.
איתן מאיר, מנכ"ל דליה אנרגיות כוח: "ההסכם שנחתם עם אלסטום מבטיח כי תחנת הכוח הפרטית תופעל בצורה מתקדמת ויעילה ביותר. התחנה תהווה תוספת משמעותית לכושר ייצור החשמל של ישראל לצד היותה צעד משמעותי לקידום הרפורמה במשק האנרגיה ובפתיחת השוק לתחרות".
עלותו הכוללת של הפרויקט הוא כמיליארד דולר, והוא כולל את בניית תחנת הכוח, תפעול מתקני הייצור ואחזקתם. מדובר בדריסת רגל ראשונה של אלסטום בשוק תחנות הכח המונעות בגז בישראל. מימון העסקה יתבצע על-ידי סינדיקט מימון המאורגן על-ידי בנק לאומי.
תחנת הכוח של דליה אנרגיות צפויה להתחיל לפעול ב- 2014 ותספק כ-7% מצריכת החשמל במדינה.


פי.סי.חץ