פאזה אחרת

פאזה אחרת

מספק של ציוד מיזוג אוויר בלבד, הופכת LG לספק פתרונות אנרגיה ובראשם המערכות המשולבות למיזוג וחימום מים

אבי אובליגנהרץ
מאז שנוסדה ב-1958 חתרה חברת LG אלקטרוניקס להפוך לחברה המובילה בעולם באספקת מוצרים טכנולוגיים מתקדמים שעונים על דרישות הלקוחות שלה. עם השנים הפכה החברה לענקית אלקטרוניקה שמוצריה, לרבות מערכות מיזוג וחימום, נמכרים כמעט בכל מדינה על פני כדור הארץ, אבל מסתבר שדווקא שוק המיזוג הישראלי מעורר עניין רב בקרב ראשי חטיבת מיזוג האוויר של התאגיד הקוריאני.
לראיה, LG מחזיקה בהרצליה משרד שנותן גיבוי ותמיכה על בסיס קבוע לחברת ברימאג, המשווקת המקומית שלה, ודואגת לשגר לארץ בתדירות גבוהה, משלחות מהמערך הטכני ומערך השיווק של חטיבת המיזוג העולמית כדי לתהות על קנקנו של השוק המאוד ייחודי.

הקוריאנים לומדים מהישראלים

"השוק הישראלי עבור LG הוא שוק מאוד מיוחד ודינאמי. לדבריהם, אין שוק כזה בכל העולם ובייחוד בנושא הדירוג האנרגטי בו אנו מצויים בקצה הפירמידה מבחינה עולמית. כיוון שהם מבינים שזהו הכיוון אליו ילך בסופו של דבר כל העולם, אז כמעט כל שבועיים מגיעים אלי אורחים מקוריאה", מעיד ניר ניצן, סמנכ"ל ברימאג דיגיטל אייג' ומנהל חטיבת מיזוג אוויר בברימאג. 
"ישראל אומנם מרוחקת יחסית, אבל השוק שלה כבר לא כל כך קטן ובמיוחד שוק המיזוג המסחרי אשר כל הזמן גדל וצומח. למרות כל הדיבורים על האטה ואווירת המיתון העולמית, תחום הנדל"ן המסחרי בארץ פורח ומשגשג. בעוד שהקוריאנים רגילים לגידול של 5-10 אחוז בתחום ה-VRF, אנחנו מציגים שיעור גידול של עשרות אחוזים, ולכן הם באים ללמוד מאתנו איך עושים את זה". 

צמיחה של 15% במכירות האינוורטר

שוק המזגנים בישראל בשנה החולפת נאמד בכ-550 אלף יחידות ולדברי ניצן החלק הארי שלו הנו התחום הביתי. השוק שבעבר הלא רחוק נשלט על ידי חברות מקומיות, הפך בשנים האחרונות למוטה יבוא ונתח השוק של מוצרים תוצרת הארץ ירד פלאים. התחרות ההולכת ומחריפה מחד ומתח הרווחים ההולך וקטן מאידך, הביאו את הנהלת ברימאג להחלטה חד משמעית על מהפך בדפוסי הפעילות.
2011 היתה שנת המפנה עבור חטיבת מיזוג האוויר של ברימאג שהכריזה על יציאתה מתחום המזגנים הביתיים (RAC) ועל התמקדות במזגנים לשוק המקצועי (CAC) תוך שהיא מאחדת את הפעילות של ברימאג דיגיטל וברימאג מערכות. עשרה חודשים אחרי אותה הכרזה, שלוותה באירוע השקה מרשים בחוות רונית, מציין ניצן כי המהלך נחל הצלחה גדולה. "זאת היתה החלטה אסטרטגית להתמקד במוצרי ה-  HIGH ENDשלנו ולוותר על מזגני האון-אוף בהם יש לנו מזגנים בני 9,000 BTU ו-12,000 BTU. נערכנו בהתאם וערכנו את השינויים המבניים, כולל גיוס מהנדס ועובדים נוספים לתחום המכירות והשירות, גם מכיוון שמצאנו שיש יותר פתיחות בשוק לנושא ה-VRF ומערכות מולטי, וכי יותר ויותר יזמים מבינים את היתרונות המובנים של המערכות האלה, ומתכננים את הפרויקטים שלהם למגורים עם המערכות החכמות והמתקדמות הללו. מערכות ה-VRF נוגסות כיום נתחי שוק גדולים בהרבה מבעבר ואפילו יותר ממערכות מים בפרויקטים רבים".
הסיבה העיקרית לכך שמזגני האינוורטר וה-VRF למיניהם מתחילים לתפוס תאוצה בישראל נעוצה, לדברי ניצן, בכניסתן לתוקף של תקנות האנרגיה בראשית 2011. "התקנות החדשות אילצו את יצרני ויבואני מיזוג האוויר בארץ כולל אותנו, להוריד מספר לא מבוטל של דגמי מזגנים שלא עמדו בקריטריונים של ה-COP הנדרש. כתוצאה מכך נתח השוק של האינוורטר וה-VRF צמח לכדי 15 אחוז, שיעור גבוה אבל עדיין נמוכה מהציפיות שלי. זה נובע מכך שהשוק עדיין מוטה מחיר ומכיוון שהמודעות בקרב הציבור למזגנים חסכוניים ושקטים יותר, עדיין נמוכה יחסית. אני מניח שהמודעות לנושא ב-2012 תהיה גבוהה יותר וכי רוב חברות המיזוג ידחפו את האינוורטר על כל סוגיו בצורה חזקה יותר כך שנתח השוק שלו יגיע לסביבות 25 אחוז משוק המזגנים הישראלי".

מערכות מיזוג וחימום מים משולבות

"רמת החיים בישראל ההולכת ועולה, הולידה ביקוש לוילות יוקרתיות ומגדלי מגורים מפוארים דוגמת המגדלים במתחם יו בתל אביב שבעליהם מחפשים אחר פתרונות מיזוג וחימום מתקדמים מבחינה טכנולוגית, והשיקול של המחיר פחות חשוב מבחינתם. "למי שיש את היתרון הטכנולוגי בפרויקטים בהם הבנייה היא ברמה הגבוהה ביותר, הוא זה שזוכה בפרויקט ולאו דווקא מי שיש לו את יתרון המחיר. כמובן שאם יש לך את שתי היתרונות אז יש לך מוצר מנצח, אבל לרוב זה לא הולך ביחד ולכן מה שעושה את ההבדל כיום הוא הנצילות האנרגטית".
LG הציגה בשנה האחרונה את ה-Multi V III, הדור השלישי של מערכת ה-VRF המיועד למיזוג בתי מלון, בתי חולים, בתי ספר, בנייני משרדים ופרויקטים מסחריים נוספים. מדובר במערכת מודולארית הגדולה מסוגה בעולם ובעלת  תפוקה של 64 טון קירור, ואשר ביכולתה
למזג שטחים גדולים של עד כ- 1500 מ"ר. המערכת השקטה יחסית, החדשנית והממוחשבת, נחשבת לפורצת דרך ומצוידת במגוון רחב למדי של יחידות פנים מעוצבות, מלבניות ומרובעות. מאחר והמערכת מסופקת עם 1000 מ' צנרת כוללת ועד 110 מ' הפרש גובה, ניתן להתקין את היחידה החיצונית שלה על הגג בבנייני עד 35 קומות.
עלויות האנרגיה למערכות חימום מים עלו פלאים בשנים האחרונות, ולכן בעלי מערכות הסקה וחימום על בסיס של סולר, גז וכדומה, ממעטים להשתמש בהן בשל ההוצאות האדירות שמסתכמות באזורים הקרים של הארץ בעשרות אלפי שקלים במהלך החורף. כתוצאה מכך נוצר ביקוש למערכות חימום מים בעלויות תפעול נמוכות וחסכוניות באנרגיה, ו-LG נותנת מענה לנושא באמצעות מערכות משולבות (מיזוג אויר וחימום מים במערכת אחת) מבוססות אינוורטר אשר מספקות מים להסקה, לשימושים סניטאריים ואפילו משתלבות עם קולטי שמש ומערכות נוספות בבתים פרטיים ובנייני דירות. בנוסף, תתחיל החברה לשווק בקרוב מערכות לחימום מים בטמפרטורה של עד 50 מעלות ובטמפרטורה של עד 80 מעלות, אשר עובדות על אותו עקרון ומיועדת לשוק המסחרי: בתי אבות, בתי חולים, בסיסי צה"ל ולמעשה כל מוסד שמצויד בחדר הסקה.

סל פתרונות מלא בתחום האנרגיה

LG ממצבת את עצמה כספקית פתרונות טכנולוגיים מתקדמים בכל תחומי החיים.
הכניסה לתחום חימום מים גרמה לשינוי פאזה מהותי בקרב חברת ברימאג. במקום להסתפק בחבישת כובע ספק ציוד המיזוג של הפרויקט, החברה מתהדרת כיום בתואר ספק האנרגיה של הפרויקט. 
"היכולות שלנו מאפשרות לנו לתת מענה רוחבי אופטימאלי לכל דרישות האנרגיה של כל דירה בבניין. כלומר, אותה מערכת שמספקת מיזוג אוויר, תספק חימום באמצעות חימום תת רצפתי שמסחרר מים ומים חמים לרחצה וכדומה. אני יכול לגלות שיש כבר מספר פרויקטים במדינת ישראל שהולכים על הפתרון הזה. החיסכון באנרגיה של המערכות הללו הוא בפירוש מדהים. כשמחממים באמצעות גופי חימום, הרי שעל כל קילוואט שאנחנו משקיעים, אנחנו מחממים את החלל הממוזג בקילווואט. לעומת זאת כאשר מחממים באמצעות מערכת המבוססת על מעגל תרמו- דינמי, על כל קילוואט שאנחנו משקיעים, אנחנו מקבלים חום בשיעור 4 קילוואט וזה בדוק ומוכח".
בנוסף, לפתרונות מיזוג וחימום, סל הפתרונות של ברימאג בתחום האנרגיה כולל מערכות סולאריות ופוטוולטאיות, ופתרונות תאורה בעיקר לשטחי מסחר, תאורת רחוב ושטחים מוניציפאליים. "יש פוטנציאל הרבה יותר גדול בשיווק סל מוצרים לעומת מוצר בודד, בעיקר בפרויקטים גדולים, מסחריים ובמגדלי דירות. אגב, יש עוד פתרונות שנוסיף לסל הפתרונות שלנו במהלך 2012 ואנחנו מאמינים שזה ייתן דחיפה גדולה לכל הפעילות של קבוצת ברימאג".

אקדמיה למיזוג וחימום

בתור מי שמלווה את שוק המיזוג המקומי מזה שלושה עשורים (כולל קדנציות בתדיראן ואלקטרה, א.א), ניצן מעיד שמדובר בשוק תזזיתי ואשר ימשיך לשמור על צביונו המיוחד גם בשנת 2012. "שוק המיזוג הישראלי הנו שוק דינאמי שאינו שוקט על השמרים, ולכן גם השנה האזרחית החדשה תהיה מעניינת למדי. אני יודע שתהיה כניסה ישירה של לפחות מותג סיני אחד נוסף ב-2012", מרמז ניצן על הכניסה הצפויה של מידאה. "מן הסתם זה לא ישפר את רמת הרווחיות בקרב החברות שהמגזר הביתי הוא עיקר עיסוקן, ומי שייצא מורווח הוא רק הצרכן". 
"מנגד, אני צופה ששוק מזגני האינוורטר יגדל ותמשיך מגמת ההוזלה של המזגנים הללו למרות שאני כל הזמן שומע מהמתחרים שלנו שצריך להעלות את המחירים. אני מניח שתמשיך מגמת הגידול של מזגני המולטי וה-VRF לאור המודעות הגדלה ליכולות שלהם. זהו גם יעד שלקחנו על עצמנו בחברת ברימאג לקראת 2012, בד בבד עם הגדלת המודעות ליכולות וליתרונות של המוצרים והמערכות המתקדמים תוצרת LG אותם אנו משווקים. אנחנו נמשיך עם החדירה בתחום וילות ומגדלי היוקרה, ונפעל להגדלת היקף המכירות של המערכות לחימום מים שהוא כרגע לצערי נמוך למדי ועומד על אחוזים בודדים מתמהיל המכירות שלנו. הכוונה שלנו היא להגביר את הפרסום והשיווק כדי שנהיה מובילי השוק בתחום חימום המים".
בשורה לא פחות חשובה ומשמחת מבחינת חטיבת מיזוג האוויר בברימאג, שזכתה במספר לא מבוטל של פרויקטים נחשבים בשנה החולפת, היא הפתיחה הממשמשת ובאה של האקדמיה למיזוג, קירור וחימום של LG, בצמוד למשרדי ברימאג בתל אביב. "האקדמיה תיתן מענה לכל השוק המקצועי מבחינה טכנית. אנחנו נכשיר שם את כל האנשים שאנחנו עובדים איתם ברמה הטכנית הגבוהה ביותר. לא תהיה שם כיתת לימוד ברמה התיאורטית, אלא יהיה אולם תצוגה המכיל את כל המערכות שלנו, ויתבצעו שם תרגולים בהדרכת אנשי מקצוע מקוריאה שיישבו בארץ על בסיס קבוע. אלה לא יהיו הדרכות של יום, חצי יום או שעתיים שבסיומם המתקין מקבל תעודה, אלא מדובר בהדרכות שיימשכו מספר חודשים עם תוכנית לימודים מסודרת שתאפשר לנו להכשיר בצורה המיטבית את האנשים שאנחנו סבורים שהם מתאימים לסוג כזה של התקנות. כל מה שקשור למזגן ולהתקנה שלו יילמד שם כאמור ברמה הגבוהה ביותר ובהתאם לסטנדרטים שמכתיבה הנהלת LG".


פי.סי.חץ