נקודת האל חזור

נקודת האל חזור

למרות תמונת המצב הקודרת שהציג, אל גור חושב שלא הכל אבוד וכי ניתן להתמודד בהצלחה עם התחממות כדור הארץ

אבי אובליגנהרץ
בעוד שבשנות ה-80 ההתחממות הגלובלית נחשבה לדבר איזוטרי, בשנות ה-90 התגברו העדויות על עצם קיומה ועלה מפלס המודעות לסכנות הכרוכות בה, הרבה בזכות אישים כמו סגן נשיא ארה"ב לשעבר, אל גור.
גור  שזכה אשתקד באוסקר על סרטו "אמת מטרידה" ובפרס נובל לשלום יחד עם הפאנל הבין ממשלתי של האו"ם לשינויי האקלים, עבור תרומתם להעלאת המודעות לסוגיית שינויי האקלים והנחת היסודות למאבק בנזקי התופעה, הפך בשנים האחרונות לאיש המזוהה ביותר עלי אדמות במאבק בנזקי התופעה. בנימוקי ההחלטה להעניק לגור את פרס נובל, ציין חבר השופטים כי הוא "הפוליטיקאי המוביל בעולם בתחום זה - ופעילותו הענפה, הכוללת השפעה פוליטית, הרצאות, סרטים וספרים, יצרה שינוי של ממש בתודעתם של בני האדם והממשלות".
דרושה התגייסות עולמית
בחודש מאי האחרון פקד גור את ישראל לרגל קבלת פרס בסך מיליון דולר מקרן דן דוד, בגין תרומתו להעלאת המודעות לשמירה על הסביבה, ובנוסף הוא נשא דברים בועידת הלקוחות של חברת ההיי-טק "נס טכנולוגיות".
"אני מרגיש שנכשלתי עד כה משום שהממשלות עדיין לא פועלות בכיוון. רק כשיהיה מהלך גלובלי של התגייסות כל המדינות למען עתיד כדור הארץ, אדע שהפעילות שלי נחלה הצלחה", הפתיע גור את 2,000 הנוכחים ששתו בצמא את דבריו. גור הבהיר כי התחממות כדור הארץ הנה בעיה שצריכה להעסיק את העולם כולו וכי ניתן לפתור אותה באמצעים טכנולוגיים, אבל לשם כך כאמור האנושות כולה צריכה להתגייס לטובת הנושא.
"רוב האנשים חושבים שכדור הארץ הוא כה גדול, עד שלאנושות אין שום יכולת להשפיע על מה שקורה בו – אבל זה ממש לא נכון. לצערי, התחממות כדור הארץ איננה נתפסת כבעיה החמורה ביותר שלנו, אולם היא בהחלט כזו. מחקרים מדעיים רבים הוכיחו חד משמעית, כי האקלים של כדור הארץ משתנה. המדובר בשינוי שקורה במהירות גבוהה יותר מהצפוי. השינויים הללו הם הסיבה לאסונות טבע רבים ונוראים, דוגמת סופות הוריקן ושטפונות, המותירים ערים ומיליוני אנשים חסרי בית. יותר ויותר מחקרים מצביעים על העובדה, כי הימצאותם של מים חמים בחלק העליון של האוקיינוסים, קרוב לפני הים, מייצרת לעיתים קרובות יותר סופות הוריקן חזקות. קיימת הסכמה בקרב אנשי המדענים, כי התחממות כדור הארץ היא שגורמת להופעה תדירה יותר של הוריקנים". 
כמות עצומה של גזי חממה
אחד הגורמים המרכזיים בהחרפת בעיית האקלים, הגידול הבלתי פוסק באוכלוסיית עולם במאות האחרונות. אוכלוסיית העולם מונה כיום כ-6.56 מיליארד איש אשר צורכים ביתר שאת את האמצעים הטכנולוגיים השונים שעומדים לרשותם, דבר שרק מגביר את הנזק הסביבתי שחלקו הלא מבוטל הנו בלתי הפיך. השימוש הבלתי פוסק בכימיקלים וגזי חממה גובה מהעולם בכלל ומדינות מתפתחות לדבריו, מחיר כבד.
"הבעיה העיקרית עימה נאלץ כדור הארץ כיום להתמודד, היא העובדה שהאטמוספירה מלאה בכמות עצומה של פחמן דו-חמצני וגזי חממה אחרים - כולם מעשה ידי אדם. האדם המודרני מייצר כ-70 מיליון טונות של פחמן דו-חמצני מדי יום, ולכן מדינות העולם צריכות לעודד מעבר לאנרגיות חלופיות. התקופה שבה הסתמכנו על נפט ועל גז חייבת להסתיים".
גור הסביר כי משבר האקלים נוצר, כאשר גזי החממה לוכדים חלק נכבד מהקרינה האינפרה-אדומה באטמוספירה, ואינם נותנים לה להשתחרר לחלל, כפי שקרה בעבר. בשל כך, האטמוספירה של כדור הארץ והאוקיינוסים – מתחממים, לדבריו באופן מסוכן.  
מחסור במים והצפות
אחת ההוכחות, לדברי גור, להתחממות כדור הארץ, היא היעלמותם של קרחונים רבים על פני הגלובוס: "כמעט כל קרחוני ההר בעולם נמסים – ורבים מהם נמסים במהירות רבה". כך, לדוגמה, הוא ציין כי תוך שנים אחדות ייעלם השלג המצוי על פסגת הר הקילימנג'ארו.

היעלמותם של הקרחונים אינה דבר מה בכך, שכן היא תגרום למחסור עולמי חמור במי שתיה. "40% מהעולם תלוי בשתיה שלו במקורות מים המגיעים מהקרחונים – והיעלמותם תביא לבעיה חמורה עבור אותה אוכלוסיה, שחלק ניכר ממנה נמצא בעולם המתפתח".   
אם לא די בזאת, הרי שההתחממות הגלובלית מביאה לתופעה קוטבית, ואף פרדוקסלית. מצד אחד, יש יותר סופות ויותר שטפונות, ומצד שני – יש יותר אזורים צחיחים ויבשים. הוא ציין  כי השינוי הדרמטי בפיזור המשקעים בעולם, הוא תופעה שהינה הרסנית לתושבי שני האזורים – המוצפים והיבשים.
חלק מהרצאתו הקדיש גור למה שקורה בקוטב הצפוני ובאנטארטיקה. לדבריו, שני מקומות אלו רגישים באופן מיוחד להתחממות כדור הארץ. "זהו מצב מסוכן ביותר, כיוון שכיפת הקרח הארקטי, ממלאת פונקציה מאד חיונית בקירור כדור הארץ", התריע גור. הוא הוסיף כי אם כיפת הקרח של גרינלנד, או מדף הקרח המערבי באנטארטיקה יפשירו – או אז יעלה גובה פני הים באופן משמעותי, מה שבהכרח יביא להצפות של אזורים שלמים על פני כדור הארץ. להערכתו, עשרות מיליוני בני אדם ייאלצו להתפנות מבתיהם ואזורים שלמים בהולנד בבנגלה דש והודו, עלולים להימחק אם לא נקדים תרופה למכה. 
משנה: מחלות והיכחדות בעלי חיים
היבט נוסף סביבתי אותו ציין גור בהרצאתו, הוא שבשל העובדה שהאדם המודרני משנה את האקלים, מופיעות סכנות בריאותיות שונות, כגון שינוי ההרכב הכימי של האוקיינוסים, הגורם לפחות חיים בהם, הופעתם של כל מיני בעלי חיים נושאי מחלות, ועוד. 
"אנו נמצאים במעגל ספירלי של הרס הסביבה המהווה את ביתנו", הסביר גור וציין, כי "היעלמותם של זנים שונים של בעלי חיים, סותרת את הציווי התנכ"י שאלוהים אמר לנוח בספר בראשית, לפיו יש 'להחיות איתך'. לא מדובר בנושא לאומי, או פוליטי - מדובר על תחום מוסרי-רוחני. יש לנו אחריות לבני הדורות הבאים, שייאלצו לסבול מהנזק הסביבתי אותו אנו עושים כיום".
גור סיכם את הסיבות לכך שהאנושות הגיעה למצב זה של נזק סביבתי כיום, באומרו כי הוא נוצר בשל שלוש סיבות: התפוצצות האוכלוסין, "אנו עדים להתנגשות בין האנושות וכדור הארץ"; המהפכה המדעית-טכנולוגית, "אשר לצד התועלות שבה, היא מסבה לסביבה וליושבי כדור הארץ נזק רב" והסיבה השלישית – דרך החשיבה. גור הדגיש כי "יש לשנות דפוסי מחשבה שנתקבעו במהלך השנים".
לא מאוחר מדי
"היו במהלך השנים ניסיונות שונים של תאגידי זדוניים ורודפי בצע ליצור בנו אשליה, כי המדובר בכך שהתחממות כדור הארץ היא תיאוריה, ולא עובדה מדעית. לצערי, הניסיונות הללו הצליחו בחלקם, ורבים מיושבי כדור הארץ מבולבלים ביחסם לנושא". למרות זאת, הבהיר גור, "עדיין לא מאוחר מדי לשנות מצב תודעתי זה – בעזרת הופעתם של מחקרים מבוססים".     
גור דיבר על פתרונות לשינוי המצב הקיים: "לא מאוחר מדי, זה לא שנגזר עלינו לבחור בין כלכלה לבין סביבה. ניתן לשלב בין המגמות. השימוש בצורות האנרגיה הקיימות – פחם ונפט, הוא שימוש הרסני ולא כלכלי. הטכנולוגיה יכולה לסייע לשינוי המצב הקיים, באמצעותה ניתן, ורצוי והכרחי לנצל בצורה טובה ויעילה ובעיקר רבה יותר - את האנרגיות החלופיות – ובראשן אנרגיה סולארית, אנרגיה מהרוח, ושימוש באנרגיה גיאו-תרמית".
למרבה המזל, המין האנושי לא רק מזיק לעצמו וכורת את הענף עליו הוא יושב, אלא גם דואג לפתח טכנולוגיות חדשות, העוזרות להתמודד עם התחממות כדור הארץ. משבר האקלים הציב בפנינו אמת מטרידה. השינויים הללו נחוצים, אבל למרבה ההפתעה, הם גם יביאו לחסכון כספי. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שלא לפעול לקידום הנושא".   
בנקודה זאת הוא ניצל את הבמה הנכבדה והבהיר למאזיניו כי לישראל שמור תפקיד נכבד בהובלת המאבק העולמי לשמירת הסביבה, בשל יכולתה הטכנולוגית המוכחת בכל הקשור לפיתוח וייצור אנרגיות חלופיות. "למה שישראל הממוקמת במדבר אשר כידוע עתיר בשמש,  לא תהיה שחקן מוביל בפיתוח, תכנון, בנייה, יישום ושיתופי פעולה איזוריים במעבר ההסטורי לאנרגיה חלופית? ישראל צריכה להתמקד בייצור אנרגיה סולארית לא רק עבור עצמה אלא גם לייצוא".
גור הזכיר לנוכחים כי לבני האדם אין כל בית אחר זולת כדור הארץ, וכיוון שאין להם אפשרות להתגורר בכוכבי לכת אחרים מחובתם "לשמור עליו. האנושות הביסה את הפשיזם היפני ואת הנאציזם הגרמני. העבדות חדלה מלקבל תוקף מוסרי, הופסקה האפליה הגזעית בארה"ב, נחתנו על הירח - וכעת יש נושא מוסרי חדש על סדר היום העולמי. אל תאמרו שזה בלתי אפשרי. אם רוצים  ניתן לפתור את בעיית התחממות האקלים בעזרת הטכנולוגיה. אין לנו הרבה זמן, אבל עדיין לא מאוחר מדי להגיע לפתרון, ולשם כך על כולנו להתגייס ביחד למען עצמנו ולמען הדורות הבאים".

 


פי.סי.חץ