טיפול מונע

טיפול מונע

ניקוי וחיטוי סוללות במערכות מיזוג אוויר וקירור

עדי גור
מהם סוללת של מערכות מיזוג אוויר וקירור?
בתוך מערכות מיזוג אוויר ניתן למצוא שתי סוגי סוללות. לרוב, הסוללות בנויות מצינורות נחושת בהם זורם גז פריאון או מים (בהתאם לסוג המערכת) ומשטחי אלומיניום דקים מאוד, אשר עוטפים את כל צינורות הנחושת ונקראים עלי האלומיניום של הסוללה. סוללה אחת הינה סוללת העיבוי, הממוקמת ביחידה החיצונית וידועה גם כסוללה היבשה או הסוללה החמה (כאשר המערכת עובדת על קירור ולא חימום), והסוללה השנייה היא סוללת האיוד, הממוקמת ביחידת המיזוג הפנימית וידועה גם כסוללה הרטובה או הסוללה הקרה. 
ביחידה האיוד הפנימית נדחף אוויר חם מתוך חלל החדר, על ידי מפוחי היחידה, דרך סוללת האיוד הקרה, החום שלו נספג (מועבר) אל סוללת האיוד והוא יוצא מצידה השני אל חלל החדר כאוויר קר יותר. יחידת העיבוי פועלת בצורה הפוכה מיחידת האיוד, אוויר קריר יחסית מבחוץ ניזרק דרך הסוללה על מנת לקרר את הגז החם העובר בתוך צינורות הנחושת ויוצא מצידה השני של הסוללה כאוויר חם יותר.
גם מקררים וציוד קירור כמו זה שנמצא בסופרמרקטים ומסעדות כולל בתוכו סוללות עיבוי ואיוד הדומה למערכות מיזוג אוויר. במבנים ציבוריים, כמו בתי חולים, בנייני משרדים, מלונות וכיו"ב, מקובל למצוא סוללות מאיידים גדולות מאוד המיועדות לקירור של השטחים הציבוריים. סוללות אילו ממוקמות בתוך יחידות הנקראות יטא"ות (יחידות טיפול אוויר) ופעילותן דומה מאוד לסוללות של מערכות מיזוג אוויר ביתיות.

תאור הבעיות הנוצרות ביחידות עיבוי ואיוד של מערכות מיזוג אוויר וקירור

כפי שהוסבר, דרך סוללות העיבוי וסוללות האיוד זורם אוויר אשר נזרק על הסוללות על ידי מפוחים. ביחידות עיבוי הממוקמות בחוץ, באזורים הקרובים לים או באזורי תעשייה, האוויר אשר מוזרם דרך הסוללה מאופיין ברמה גבוהה של מלחים ולחות, אשר יוצרים על פני עלי האלומיניום שיכבה של משקעי אבנית ומלחים וגורמים להתפתחות קורוזיה (חלודה). משקעים אילו יוצרים שכבת בידוד אשר עוטפת את עלי האלומיניום ופוגעת בתהליך החלפת החום של היחידה – קירור הגז החם בתוך צינורות הנחושת על ידי האוויר מבחוץ.
ביחידות האיוד הפנמיות, הבעיות הנוצרות במהלך פעילותן קשות אף יותר. כפי שתואר, סוללת האיוד היא הסוללה הקרה בה זורם גז פריאן קר או מים קרים דרך צינורות נחושת אשר מקררים את עלי האלומניום. מכיוון שהסוללה היא גוף קר המצוי בסביבה חמה ולחה (מצב המאפיין את האוויר בחודשי הקיץ) על הסוללה נוצרת תופעה בשם קונדנסציה או עיבוי, כתוצאה מהפרשי טמפרטורה בין הסוללה הקרה לאוויר החם. כאשר האוויר החם עובר דרך הסוללה הקרה מתרחש תהליך פיזיקאלי של התעבות אדי המים הנמצאים באוויר (הלחות באוויר) הנהפכים לטיפות מים אשר נוצרות על גבי הסוללה הקרה ומכך ההסבר לרטיבות הנוצרת ביחידות המיזוג הפנימיות במהלך פעילותן. הבעיות נוצרות כאשר באוויר המוזרם דרך הסוללה קיימת כמות גדולה של אבק ולכלוך, כמו כן ביחידות המותקנות במטבחים ובאזורי עבודה קיימת כמות גדולה של משקעים שומניים המרחפים באוויר. כאשר המפוחים מזרימים את האוויר דרך הסוללה, חלק מהמשקעים (לפעמים חלק גדול) מצליח לחדור את המסננים המותקנים בכניסה ליחידת המיזוג ונעצר במגע עם הסוללה הקרה והרטובה. הצטברות הלכלוך על גבי הסוללה הרטובה גורם לשתי בעיות חמורות הפוגעות בתפקודו התקין של המזגן. הבעיה הראשונה היא סתימה של מעבר האוויר דרך הסוללה – המשקעים חודרים לעומקה של הסוללה נצמדים לעלי האלומיניום וכך מצרים את מעבר האוויר דרך הסוללה, עד למצב בו כל פני הסוללה חסומים למעבר אוויר והמפוח לא מצליח להחדיר את האוויר החם דרך הסוללה ולהוציאו בצידה השני קר. מצב זה גורם לירידה חדה של עד 80% בתפוקת הקירור של המזגן, גורם למעמסה ושחיקה מואצת של מדחס היחידה והמפוחים, המנסים לפצות על הסתימה שנוצרה ביחידה, ולצריכת חשמל מוגברת שעשויה להגיעה לעד 42% יותר מהצריכה של אותה יחידה עם סוללה נקייה. הבעיה השנייה היא בעיה של זיהום אוויר, הסוללה הרטובה של המזגן מהווה קרקע פורייה להתפתחות של מזהמים ביולוגיים, כגון עובש, בקטריות וחיידקים (כגון חיידק הליגיונלה המוכר) אשר מוצאים בסביבה הרטובה והלחה של פנים יחידת האיוד מקום אידיאלי להתפתח ולגדול. התפתחות בקטריות וחיידקים ביחידות מיזוג אוויר היא בעיה נפוצה ביותר הקיימת בכל המזגנים הביתים והמוסדיים וגורמת לירידה חדה באיכות האוויר הקיימת בחלל החדר, ריחות לא נעימים הנפלטים מהמזגן ולהתפתחות של מחלות ותחלואות אצל דיירי המבנה, אשר אינם מקשרים בין התחלואות מהן הם סובלים לתפקודו של המזגן. תופעה זו בה יחידת המיזוג גורמת פליטה של מזהמים ביולוגים לחלל החדר נקראת בשם "תסמונת הבניין החולה" (The "Sick Building Syndrome") ומאמרים רבים נכתב על השפעותיה המסוכנות.  
משקעים שומניים הסותמים את מעבר האוויר דרך היחידה ופוגעים בתהליך החלפת החום
התפתחות עובש ובקטריות ביחידות מיזוג הפוגעים באיכות האוויר בחלל החדש

תדירות הטיפול במערכות מיזוג אוויר וקירור

טעות נפוצה הקיימת בנושא תחזוקת מערכות מיזוג אוויר ביתיות ותעשייתיות היא כי הצורך לטפל בסוללות עולה רק לאחר תחילתן של הבעיות עליהן הוסבר המאמר. הבעייתיות בגישה זו נובעת מהעובדה כי לרוב, הימנעות מטיפול ביחידות המיזוג יביא להופעת התקלות הנובעות מהזנחת היחידה במהלך גלי החום של חודשי הקיץ, בזמן בו הצורך בתפקודו התקין של המזגן הוא בעל חשיבות רבה והשבתת היחידה עד לסיום ביצוע הטיפול הנדרש יסב אי נוחות רבה לדיירי הבניין. מכאן ניתן להבין כי, לצורך מניעת היווצרותן של התופעות הרשומות לעיל בתקופות הבעייתיות ביותר, בניית תוכנית טיפולים תקופתית מומלצת עם רכישתה והתקנתה של המערכת. תדירות הטיפול במערכות עשויה להיות - מטיפול חד שנתי במהלך חודשי האביב, כחלק מהכנת היחידה לקיץ, ועד לביצוע מספר טיפולים מתוכננים במהלך השנה, בהתאם לסביבת העבודה בה פועלת היחידה ורמת הזיהומים הקיימים באזור. תוכנית טיפולים מסודרת לצורך ניקוי וחיטוי היחידה ישמור על תפקודה התקין במהלך כל השנה ויבטיח כי בחודשים החמים ביותר בהם נדרשת היחידה לתפקד בתנאים קשים לא ייווצרו תקלות לא צפויות.

שיטות, דרכים ומוצרים לביצוע טיפול ניקוי וחיטוי של סוללות מיזוג אוויר וקירור

לפני תחילת כל טיפול ביחידת מיזוג אוויר וקירור, ראשית יש לבחון את מצב הסוללה וסוג המשקעים אשר נוצרו בה. ביחידות עיבוי הממוקמות בחוץ, לרוב על גגות הבניין, סביר כי ניתקל בשכבה של מלחים, אבנית וקורוזיה. לטיפול במשקעים אילו ניתן לרסס על הסוללה, באמצעות מרסס ידני או חשמלי (בהתאם לגודל היחידה), תכשיר אשר ימיס את משקעי האבנית הקשים במהירות ללא פגיעה בעלי האלומיניום העדינים. בסיום הניקוי יש לבצע שטיפה איכותית עם מים ולהפעילה מחדש. הטיפול ביחידות איוד פנמיות דורש בדיקה יסודית יותר טרם תחילת הטיפול, מכיוון שיחידות אילו לרוב מותקנות מייד עם סיום עבודות הבניה וטרם אכלוס הדירה או המוסד, וביצוע עבודות גמר, כגון הפרדות גבס, שטיחים מקיר לקיר, פרקט, ריהוט וכיו"ב, מקשות מאוד על הגישה לצורך מתן טיפול ליחידה. במקרים בהם הגישה ליחידה קשה במיוחד ו/או שטיפתה במים לאחר השימוש בתכשיר הניקוי עלולה לגרום נזק לריהוט, שטיחים וכיו"ב יש לבחון את האפשרות לשימוש בתכשיר שאינו דורש שטיפה במים בסיום הטיפול, אשר מורכב לרוב משילוב של דטרגנטים ופעילי שטח. עם זאת יש לזכור כי משפחת התכשירים על בסיס דטרגנטים אינו מיועדת לניקוי של סוללות סתומות או מלוכלכות מאוד ולצורך ניקוי סוללות אילו יש לבצע שימוש בתכשיר המבוסס על בסיס אלקאליני (לא חומצי!) ,המיועד לאנשי מקצוע בתחום ומסוגל לבצע שתי פעולות בו זמנית לצורך ניקוי הסוללה. פעולה ראשונה היא פירוק מולקולות שומן ומולקולות אורגניות, בכך הוא יחליש את ה"אחיזה" של המשקעים על העלים, הפעולה השנייה היא יצירה של קצף סמיך מאוד, אשר דוחף את כל המשקעים מעומקה של הסוללה כלפי חוץ לשטיפה קלה במים, וכל זאת ללא גרמת נזק לעלי האלומיניום העדינים כפי שיכול להיגרם בשימוש בתכשירים חזקים הקיימים בשוק, כגון דגריז'רים אשר עשויים לגרום במהירות לנזק ופרוק של הסוללה. 
ניקוי כימי בהתזה של סוללת איוד גדולה
פעולת ההקצפה של התכשיר
היתרון הגדול בשימוש בשיטת ניקוי זו הוא בכך שהמשקעים הקיימים בתוך הסוללה "נדחפים" מבפנים הסוללה כלפי חוץ ולא קורה מצב שהמשקעים ידחסו פנימה ויגרמו לסתימה קשה יותר, כפי שעשוי לקרות בשטיפה בלחץ מים של הסוללות מבחוץ כלפי פנים. בסיום כל ניקוי של הסוללה תמיד יש לבצע חיטוי של הסוללה וטיפול במגש הניקוז. מטרת חיטוי הסוללה היא לחסל את כל מרבצי הבקטריות והעובשים שנוצרו מהרטיבות ביחידה ולמנוע את התפתחותו העתידית. לצורך ביצוע פעולת החיטוי ניתן להשתמש בתכשיר האנטי בקטריאלי מתאים, תוך שימוש בציוד ערפול אשר יפזר את התכשיר בצורה שווה ויסודית על כל חלקי הסוללה ובית הסוללה, היכן שנדרש הטיפול. אין להזניח את הטיפול במגש היחידה, שכן אחת הבעיות הנפוצות ביותר בחודשי הקיץ היא סתימה של ניקוז יחידת האיוד הפנימית הגורמת לנזילה של המזגן בתוך הבית תוך גרימת נזק לקירות ולתקרות גבס. סתימת הניקוז נגרמת כתוצאה מהיווצרות עובש וירוקת במגש הניקוז בשל הרטיבות התמידית הקיימת בו. במקרים רבים העובש הופך לשכבה עבה של ג'לי ירוק אשר נכנס לפתח הניקוז, סותם אותו וגורם לנזילה של מי העיבוי הנוצרים על הסוללה אל מחוץ למגש על תקרות הגבס וקירות הבית. שימוש בטבליה אנטי בקטריאלית במגש ניקוז הנוזלים יגרום לשחרור איטי ומבוקר של ביוצידים (חומר פעיל המבצע חיטוי) לתוך המגש וזה ימנע כל היווצרות והתגבשות של עובשים ובקטריות וישמור על מגש היחידה נקי מכל התפתחות בקטריאלית לתקופה של עד חצי שנה. 
  
שמירה על עקרונות פשוטים של אחזקה תקינה ומסודרת של יחידות מיזוג האוויר והקירור יבטיח כי נעבור את חודשי הקיץ החמים והלחים באווירה ממוזגת, נעימה ובריאה.
הכותב הנו מנהל שיווק בגור טכנולוגיות ניקוי מערכות תרמיות בע"מ. למידע נוסף: 03-6492053


פי.סי.חץ