הקבינט אישר את התוכנית להתייעלות אנרגטית בישראל

הקבינט אישר את התוכנית להתייעלות אנרגטית בישראל

התוכנית כוללת סיוע בהחלפת ציוד צורך אנרגיה שאינו יעיל כמו מזגנים, צ'ילירים ומכונות ומייבשי כביסה

הקבינט החברתי-כלכלי, בראשות שר האוצר רוני בר-און, אישר את הצעת שר התשתיות הלאומיות, בנימין (פואד) בן אליעזר, להתייעלות אנרגטית – תוכנית מקיפה שתביא לחיסכון של 20% מצריכת החשמל הצפויה בשנת 2020, על פי היעד שקבעה הממשלה.
בכל שנה החל מ- 2009 יימדד הצמצום ההדרגתי בצריכת חשמל על מנת לעמוד ביעד הסופי - חיסכון של למעלה מ-16 מיליארד קוט"ש. השר בר-און ציין כי התוכנית תביא לחסכון כלכלי של מיליארדי שקלים אשר ינותבו להמשך ההשקעות, הצריכה והחיסכון במשק, כל זאת תוך קידום מטרות סביבתיות וחיזוק הכלכלה הירוקה.
תוכנית ההתייעלות עוסקת בטיפול בצד הביקוש, כלומר, אוסף פעולות שמטרתן הפחתת הצריכה או ייעול הצריכה המאפשרים ניצול ההספק המותקן בצורה טובה יותר. לאחרונה, עם העלייה הדרמטית במחירי הדלקים ומודעות הולכת וגוברת למצב האקלים והתוצאות הנלוות לשינויים בו, החלו מדינות לחזור ולהתייעל מבחינה אנרגטית - מי ממניעים של ביטחון אנרגטי, מי ממניעים של הגנת הסביבה.

הצעדים המרכזיים שאמורים להינקט במסגרת התכנית המאושרת: מתן סיוע לבתים ועסקים קטנים בפעילות סקירה ביתית, סיוע בהחלפת ציוד צורך אנרגיה שאינו יעיל, שדרוג מערכות מיזוג אויר ותאורה ועוד, לצד הקמת קרן למתן הלוואות בפרויקטים של התייעלות אנרגטית, באמצעות חברות שירותי אנרגיה המספקות ייעוץ ושירותים לחיסכון בחשמל. כמו כן, קביעת יעילות אנרגטית למגוון רב של מכשירי חשמל כגון מזגנים, צ'ילרים, מכונות ומייבשי כביסה ועוד, תוך הפעלת חסם ייבוא למוצרים בלתי יעילים.
מדינת ישראל עשויה לחסוך מעל 3 מילארד ש"ח לשנה על פני 10 שנים, הודות לתוכנית החדשה. כך עולה ממחקר מיוחד של אגודת אדם טבע ודין (אט"ד), שהכינו ד"ר ניר בקר ממכללת תל חי ואוניברסיטת חיפה, והכלכלן אורן עזריה מאט"ד.
על-פי החישובים שערכו החוקרים, החסכון שיתקבל מהוצאתם משימוש של כ-100 אלף מזגני אוויר בשנה, 45 אלף מכונות כביסה בשנה ו-15 אלף מדיחי כלים בשנה, נע בין כ-252.1 מלין ש"ח שקלים בשנה הראשונה ליישום התוכנית לבין כ-767.6 מילין ש"ח בשנה העשירית של התוכנית.
פוטנציאל החיסכון בחשמל הטמון במשקי הבית נאמד בכ-1.7 מיליארד שקל בשנה, ואילו במשרדים ובמבנים ציבוריים נאמד החיסכון ב-960 מליוני שקלים בשנה.
עוד קובעת התוכנית כי המגזר הממשלתי והרשויות המקומיות ישמשו דוגמא ויהיו הראשונים לחסוך. כל משרד ממשלתי יגבש תוכנית לעמידה ביעדי חיסכון כשכל סכום שייחסך ישאר בידי היחידות. מעתה, כל תכנון מתקן ממשלתי חדש, יידרש לעמוד בתקן הישראלי של בנייה ירוקה. החל מ- 2012 יחויבו המשרדים במתן העדפה לשימושו מבנה העומד בתקן זה.
השר בן-אליעזר אמר שתכנית ההתייעלות, לצד העצמת השימוש באנרגיות חלופיות, יביאו "למהפכה לה אנו מייחלים במשק האנרגיה שלנו. ההחלטה על התכנית מעמידה אותנו בשורה אחת עם המדינות המתקדמות בעולם המערבי".


פי.סי.חץ