הכן ביתך ומשרדך לקיץ

הכן ביתך ומשרדך לקיץ

כיצד חוסכים בחשמל ואנרגיה בשימוש במזגן בקיץ?

אסף גריס, מנהל שיווק טורנדו
בכל שנה מגיע הקיץ ומביא עימו ימים חמים במיוחד המצריכים עבודה מאומצת וממושכת של המזגן. מומחים מטעם חברת 'טורנדו' מעניקים מספר טיפים כדי לעזור לנו להכין את המזגן לקיץ:
1. התאימו את המזגן לחלל אותו אתם מעוניינים למזג. הן שטח הדירה והן מספר החדרים בה חשובים להחלטה על עוצמת המזגן וגם על סוג המזגן שיותקן. צריך להתאים את תפוקת המיזוג (הגודל של המזגן) בדיוק לשטח הדורש מיזוג.
2. האם המיזוג יהיה פעיל בעיקר בבוקר או בשעות הערב והלילה? ואולי 24 שעות ביממה? יש לזה השלכות בהתאמת מערכת המיזוג. במקרה של מזגן שפועל מספר רב של שעות ביום בחודשי הקיץ מומלץ על רכישת מזגן אינוורטר שעשוי לחסוך עד 50% בצריכת החשמל.
3. מומלץ להקפיד לנקות את מסנני האוויר בממוצע אחת לשלושה חודשים ביחידת המזגן הפנימית.
4. במקרה של ריחות לא נעימים אשר המזגן פולט יש לבצע חיטוי לסוללת המאייד ביחידת המזגן הפנימית על ידי תכשיר אנטי בקטריאלי ייחודי למזגנים.
5. הקפידו לנקות את הפילטרים. פילטרים לא נקיים עלולים לגרום לתופעות הבאות: ירידה בתפוקת המזגן (מזגן לא מקרר), ירידה בלחצי העבודה של המדחס (קרח בסוללה, נזק למדחס), סתימה בסוללת המאייד (ירידה בתפוקה ונזק לסוללה), ספיקות אוויר נמוכות (לא יוצא אוויר מהמזגן), הצטברות של אבק תגרום לסתימה במערכת הניקוז ולנזילת מים.
6. במידה ויש נזילת מים ביחידה הפנימית נקו את מסנני האוויר ובדקו שצינור המים שנמצא מחוץ לבית אינו סתום (ייתכן ונמצא בתוך דלי/בקבוק והמים עלו על גדותיהם וסתמו את הצינור).
7. חשוב להפעיל את המזגן גם בתקופה שלא נדרש פעולת מזגן, אחת לשבוע למשך כ- 10 דקות. פעולה זאת נדרשת כדי שהקרר (הגז) שהשמן שנמצא במערכת המזגן יעבור בכל חלקי המערכת ובכך ימנעו התייבשות החלקים הרגישים
8. יש צורך להשאיר מרווח סביב המזגן בטווח של 30 ס"מ, זאת כדי לשמור על פעולה מקסימאלית של המזגן. חשוב לא להצמיד ארון למזגן עילי או כיסא למזגן רצפתי, חפצים אלו גורמים לפגיעה בסירקולציה של האוויר בחדר וכך יעילות המזגן יורדת באופן משמעותי. 
9. במקרה של הפסקת חשמל עקב קצר יש לוודא כיבוי של המזגן לפני הרמת השלטר בארון החשמל, זאת כדי להבטיח את בטיחות המזגן למקרה שהטיימר שבמזגן לא יזכור שאכן המזגן היה פעיל לא מזמן.
10. יש צורך בהשארת מרווח יניקת אוויר ופליטת אוויר באזור היחידה החיצונית. היחידה החיצונית עובדת לעיתים בתנאים קשים וחסימת אוויר תגרום לצריכת זרם גבוהה יותר ולעבודה לא תקינה של היחידה, במקרים קיצוניים תגרום לכך שהמדחס יתקלקל.
11. בימים חמים כאשר המזגן יתחיל לקרר ישמעו רעשי פלסטיקה מהמאייד, מדובר בתופעה תקינה הנגרמת מהפרשי טמפרטורה בין האוויר החם בחדר לבין האוויר הקר שיוצא מהמזגן.
12. טיפ ירוק: מזגן ממוצע מעבה כ-2 ליטר מים לשעה – במידת האפשר רצוי להשתמש במים אלו לגיהוץ או השקיית עציצים. 


פי.סי.חץ