להפיק את המרב - חיסכון משמעותי באמצעות בקרת קירור

להפיק את המרב - חיסכון משמעותי באמצעות בקרת קירור

טיפים למערכות קירור על קצה המזלג

בני דורון
כיום, אלפי משתמשים ברחבי העולם כבר יודעים כי מערכות בקרת קירור אינן עניין של מה בכך וניתן בעזרתם לחסוך מאות אלפי שקלים בתפעול השוטף ובאחזקת המערך.
לפנינו סקירה קצרה של היתרונות במערכות בקרה חכמות:
שסתום אלקטרוני – תפקיד השסתום הוא לווסת את כמות הנוזל המוזרק אל סוללת המאייד. בזכות מדידה מדויקת של השיחון בסוללה יכול הבקר לנצל טוב יותר את סוללת המאייד לעומת שסתום מכני ובכך לייעל את תפוקת המקרר בכ- 8%.
מערכת FDA – בקרים מסוימים מאפשרים לנהל את סוללת הקירור בצורה חכמה וליידע את המשתמש עוד לפני הופעת תקלה. כמו כן, הבקר יכול לפתור את התקלה בעצמו, מבלי צורך בהתערבות של טכנאי.
לדוגמא, הבקר יכול לזהות הצטברות קרח בסוללה ולהוסיף הפשרה.
כמו כן, הבקר יכול לזהות שסתום שאינו מתפקד כראוי וגורם להצפה בסוללה או לחוסר באספקת נוזל ולהתריע על כך בזמן אמת.
הפשרות חכמות – בקרים חכמים היודעים לנטר את כמות הקרח על הסוללה באמצעות משוואה בין עומס נכנס לתפוקה המתקבלת, מאפשרים לדלג ואף להוסיף הפשרות במידת הצורך ובכך לחסוך עד 12% מצריכת האנרגיה של המקרר.
ריבוי רגשים בבקר – מאפשר יותר אינפורמציה לבקר לצורך תפעול מדויק וכן יותר אינפורמציה למשתמש, לצרכי מעקב ואבחון.
במקררים, ניתן לתזמן ע"י הבקר פתיחת וילונות ותאורה לפי לו"ז מוגדר מראש. כמו כן, ניתן לווסת את עוצמת חימום המשקוף במקפיאים לפי לחות ולפי לו"ז – חסכון של כ– 10% בצריכת האנרגיה למקרר.
במקרים רבים בהם דלתות מקרר נשארות פתוחות זמן רב מעבר לנדרש, קיימת אפשרות בבקר להתריע למנהל על כך ולאפשר כלי שליטה טוב יותר במתקן וכמובן חיסכון משמעותי באנרגיה המתבזבזת.
בחדר המכונות, מאפשרת הבקרה החכמה מס' פונקציות התורמות הן לאורך חיי המדחסים והן לצריכת האנרגיה במתקן.
תמיכה במשנה מהירות למדחס מוביל, מורידה משמעותית את מספר התנעות המדחסים ובכך חוסכת עד 8% בעלויות ומאריכה משמעותית את חיי המדחסים במערך.
תמיכה במשנה מהירות למעבים, מאפשרת חיסכון של כ– 7% בצריכת החשמל של מנועי המעבה יחד עם שמירה על לחץ ראש קבוע ויציב למדחסים.
עיבוי צף – פונקציה חכמה המאפשרת הורדת לחץ העיבוי כאשר טמפ' הסביבה נמוכה ובכך מתקבל ייעול משמעותי של תפוקת המדחסים. פונקציה זו מאפשרת חסכון אדיר של כ – 15% בהוצאות האנרגיה למדחסים.
התאמת לחץ היניקה לעומס הנדרש- במקרים רבים מכוון לחץ היניקה בחדר המכונות נמוך מהנדרש, רק בכדי לספק מקרר אחד או שניים, לדוגמא, מקרר "0" במערך טריים או מקפיא גלידה במערכת 18-..
לצורך כך, דרושה מערכת בקרה, היודעת לתקשר בין המקררים לחדר המכונות ולהוריד את לחץ היניקה רק בהתאמה לדרישה הזמנית של אותו צרכן חריג. פונקציה זו התגלתה כחיסכון משמעותי במערכות מרכזיות.
בנוסף לכל היתרונות שהוזכרו לעיל, קיים חסכון אדיר ובלתי ניתן למדידה של עלויות אחזקה למתקן ומניעת אבדן סחורה וזאת בשל תקשורת בזמן אמת בין הבקרה למשתמש, באמצעות תוכנת מחשב חכמה, המתריעה ב-SMS, מיילים, חיבור אינטרנטי מרוחק ועוד.
לסיכום
מערכות בקרת קירור חכמות הינן ידידותיות ביותר וקלות לשימוש לאחר הדרכה קצרה,
מאפשרות למשתמש חיסכון ניכר בעלויות, יחד עם מעבר מאחזקת שב לאחזקה מונעת.
בנוסף, עומד המשתמש בדרישות התקן ע"י רישום היסטוריה של כל נתוני המתקן, כגון: טמפ', אזעקות, פתיחת דלתות וסטטיסטיקות.
כיום, מערכות בקרה חכמות אלו אינן יקרות ומאפשרות החזר השקעה בן פחות משנתיים!
* הכותב הנו מהנדס מכירות ברדיון חברה להנדסה בע"מ www.radion.co.il 
למידע נוסף: 03-9226688


פי.סי.חץ