חשמל באוויר

חשמל באוויר

תערוכת RAX 2012 הציגה את מיטב החידושים והפיתוחים בענף החשמל

אבי אובליגנהרץ
מתחום מיושן ושמרני יחסית, הפך ענף החשמל לאחד הענפים היותר דינאמיים בעולמנו. התדלדלות מקורות האנרגיה הקונבנציונאליים מחד והביקוש הרב לחשמל ומקורות אנרגיה ירוקים תוך כדי דגש על התייעלות אנרגטית, שינו מקצה לקצה את הענף. את אותות המהפך שחל בעולם החשמל ניתן היה לחוש היטב בתערוכת RAX, שהינה התערוכה המקצועית היחידה בישראל המיועדת לקידום ענף החשמל, הנדסת החשמל, התאורה, הבקרה, המכשור והאוטומציה. התערוכה הבינלאומית שאורגנה ע"י קבוצת שטיר הפגישה יצרנים, יבואנים, משווקים, קניינים ואנשי מקצוע נוספים. להלן, מקבץ נבחר של המציגים בתערוכה המתקיימת אחת לשנתיים.

CFF Energy מתמחה בתכנון וביצוע פרויקטים בתחומים: חיסכון באנרגיה, מחשוב ובקרה, החל משלב התכנון ועד שלב הביצוע, למפעלים, ארגונים גדולים ועוד. החברה פיתחה מוצר ייחודי לחיסכון באנרגיה המתאים להספקים בין KVA 6000-150 ומבוסס על ויסות, כיווץ, ייצוב וייעול רמת המתח השלוב המוזרם לציוד החשמל של הלקוח. כתוצאה מכך ניתן, לדברי המנכ"ל יוסי לייפר, ליהנות מחסכון של 10 עד 18 אחוז, לשפר את פעילותו ויעילותו של הציוד החשמלי ולהאריך את חייו בלפחות 40 אחוז. שלא לדבר על כך שהמערכת, שהחזר ההשקעה שלה הוא כשלוש שנים, מונעת נפילות רגעיות של מתח החשמל. 


סייטק נוסדה ב-1987 והינה אחת החברות המובילות בעולם במחקר, פיתוח וייצור של פתרונות לניהול וחיסכון באנרגיה. דני שירן, מנהל תחום מדידות חשמל, מסר שהחברה המעסיקה 80 עובדים, מייצאת את מוצריה, העומדים בתקנים הבינלאומיים המובילים, ליותר מ-40 מדינות בעולם. קו המוצרים של סייטק מתאים ליצרני חשמל ולצרכני חשמל וכולל מגוון רחב של מוני חשמל עם יכולות ניתוח איכות חשמל מתקדמות, המאפשרות לספקי האנרגיה לנקוט בפעולות מניעה מבעוד מועד ולעזור לצרכני האנרגיה למנוע פגיעה בציוד שלהם. עיקר הדגש הפעם הושם על מערכת מנייה ומדידה אינטרנטית חדשה בשם Expertpower המספקת יכולות ניטור ובקרה, ניתוח נתונים, חיוב, ניתוח איכות חשמל ועוד.


רדיון חברה להנדסה משמשת כנציגה בלעדית של יצרני אביזרים למיזוג וקירור, מערכות וציוד בקרה מובילים בעולם כמו Bitzer, GEA, Danfoss ו-Alerton. אריאל ינושקביץ, מהנדס מכירות ותמיכה טכנית, ציין כי החברה, שנוסדה ב-1947, בחרה הפעם להבליט את מערכות וסתי התדר והמתנעים הרכים החדשים תוצרת Danfoss, ציוד הבקרה המתקדם של Alerton ומערכות בקרת הקירור המשודרגות של Danfoss. למרות שכל מערכת שהציגה רדיון בתערוכה עומדת בפני עצמה ובאה מעולם שונה לכאורה, "יש הרבה אינטגרציה שרדיון יוצרת בין המערכות השונות וזה נותן לה את הכוח והיכולת לתת פתרון משולב ללקוח. זהו קונספט שאפיין את החברה מאז ומתמיד: לאפיין את צרכי הלקוח ולתפור לו בהתאם פתרון ייחודי בהתאם".


א. פתיה בע"מ נוסדה בשנת 1964 על ידי אליהו ושרה פתיה ז"ל ועוסקת בייצור, יבוא ושיווק של מוצרים אלקטרו מכאניים לענף החשמל, כולל מפסקים, שקעים, פעמונים, גופי תאורה ועוד, תחת מערכת בקרת איכות ISO-9001 ובפיקוח מלא של מכון התקנים הישראלי. החברה, שמעסקיה 94 עובדים בהם קבוצת מוגבלים כתרומה לקהילה, התמקדה, לדברי המנכ"ל עופר פתיה, בסל המוצרים והפתרונות האדיר של חברת מסטר האיטלקית, יצרנית מפסקים ושקעים מודולאריים. מדובר בסדרה ייחודית ואלגנטית שהפנלים שלה בנויים מחומרים טבעיים כמו אבן, שיש וזכוכית, ואשר מתאימה לכל תיבות החשמל בקיר, כמו עגולות, הרכבים, מלבניות, דבר שמבטיח הרכבה קלה ונוחה לבעל המקצוע. 


פאוורסיינס
מקבוצת שיכון ובינוי, מפתחת, מייצרת ומשווקת טכנולוגיות להתייעלות אנרגטית וחיסכון בחשמל. החברה מאור יהודה מפתחת שלוש סדרות מוצרים: חיסכון בתאורה, חיסכון במגזר העסקי וחיסכון במגזר הביתי. אורן מורגן, מנהל השיווק, מסביר כי מדובר בחסכמים שהם בקרי מתח מתוחכמים, המותקנים בצורה פשוטה ברשת החשמל ומפחיתים מתח עודף ומקטינים את צריכת החשמל באופן ניכר. בתערוכה הנוכחית בחרה פאוורסיינס להבליט בקר חכם למגזר הביתי שחוסך כ-15% בחשבון השוטף, ובקר למגזר העסקי המותקן בכניסה לאתר ואף הוא חוסך עד כ-15% בשיעור צריכת החשמל. "הבקרים שלנו מתפקדים כמו חסכמים ברשת החשמל ומצליחים להפחית את המתח ל-215 וולט במקום 230-240 וולט, ובשורה התחתונה מדובר בחסכון של כ-15%".


אחים פולק
משווקת בישראל ובחו"ל ציוד לקירור ומיזוג אוויר, מפוחים, מאווררים, משאבות ואקום, משאבות נוזלים, מפוחי אוויר בלחץ גבוה, ציוד ליצרני אלקטרוניקה ועוד. החיסכון באנרגיה והשימוש במוצרים ופתרונות ידידותיים לסביבה, עמדו במרכז התצוגה של החברה הוותיקה. מילי ולק, מנהל מחלקת אוורור, ציין כי הדור החדש של המפוחים מבית Ebmpapst הגרמנית, לא רק ניחנו בנצילות אנרגטית גבוהה וברמת ביצועים גבוהה, אלא מאופיינים ברמת רעש נמוכה להפליא. בנוסף, הוצגו מפוחי התעלה החדשים של חברת Ruck הידועים אף הם ביעילותם, ביצועיהם הגבוהים ובעוצמת הרעש הנמוכה, כיוון שהם בנויים בתוך קופסאות אקוסטיות המפחיתות באופן ניכר את הרעש. בנוסף, בלטו יחידות הקירור לארונות חשמל ובקרה נטולי פילטר תוצרת Seifert. 


בקרה גבע
נוסדה בשנת 1964 ומתמחה בתכנון, ייצור ושיווק של שסתומים סולנואידים, בוכנות אוויר, שסתומי פיקוד, מפעילים פנאומטיים וציוד משלים מגוון למערכות האוטומציה ברמות השונות. החברה הינה נציגה בלעדית של עשרות חברות, מהמובילות בעולם, לציוד פנאומטי ביניהן SMC היפנית, החברה המובילה בעולם, לדברי מנהל תחום הבקרה והינע זיו לשם, בתחום הפנאומטיקה ואשר מייצרת מערכות אוטומציה לתחום ההינע והתקשורת התעשייתית למגוון רחב של ענפי תעשייה (פלסטיק, כימיה, מזון ועוד). החברה שבבעלות קבוצת גבע מעמק יזרעאל, מעסיקה כ-300 עובדים וברשותה תשעה סניפים, מכרמיאל בצפון ועד באר שבע בדרום.


זיוון מכשירים למחק
ר הוקמה בשנת 1976 כחברה משפחתית ומאז ועד היום עוסקת החברה בשיווק ומתן תחום מכשור, בקרה ואוטומציה לתעשייה. החברה, שמשמת כנציגתה של חברת "יוניטרוניקס" הישראלית שעוסקת בפיתוח וייצור בקרים מתוכנתים המשווקים בכל העולם, מבצעת פרויקטים שלובים, מכירת ציוד והשמתו ותמיכה בציוד הנמכר. אבי ברפמן, הנדסאי מכשור ובקרה ב'זיוון', ציין כי החברה הדגישה בתערוכה את הפתרונות שלה בתחום בקרת מיזוג אוויר, המבוססים על "בקר מתוצרת עצמית היודע לתפעל מגוון רחב של יחידות מיזוג. הבקר קורא חיישנים מהשטח ומפעיל לוגיקות שונות לפיקוד רכיבים במערכת המיזוג, כמו ברזים (אנלוגיים, דיגיטאליים ו/או משולבים), מפוח בנוריות משתנות, גופי חימום ועוד".


אורבל
הוקמה על ידי ג'פרי צביבל, בעל ותק של מעל 20 שנה בענף התאורה, ומתמחה בייבוא תאורת ה- LED וכן שיווק של כל סוגי הנורות וגופי התאורה. בנוסף, מעניקה החברה ללקוחותיה שרותי ייעוץ והכוונה מקצועית, בתכנון תאורה בפרויקטים רחבי היקף, ומתמחה החברה במתן פתרונות ושדרוג מערכי תאורה בפרויקטים קיימים. מנהלת השיווק, גליה כהן, מסרה כי אורבל הציגה בתערוכה פתרונות תאורה כוללניים לתחום התעשייה, המסחר ולמגזר הביתי, פתרונות בני 3-50 ואט, המאפשרים ליהנות מתאורה חסכונית ונעימה הניתנת לדימור (דימרינג). לרשות הלקוחות עומדים אנשי מקצוע מיומנים בתחום: אדריכל ויועץ תאורה, המבצעים הדמיות ומספקים כל מידע, יעוץ ותכנון גם לפרויקטים מורכבים במיוחד. 


אנרטיב
מתמחה במערכות חיסכון באנרגיה, הכנת סקרי אנרגיה והמלצות להתייעלות אנרגטית. "אנו מטפלים במערכות קירור וחימום מים, מערכות חיסכון באנרגיה למנועי AC, המלצות לשימוש נבון בתאורה, ומעניקים יעוץ לגופים שונים בנושא החלפת גופי אנרגיה מיושנים ובזבזניים בגופים חדשניים וחסכוניים, תוך איתור כל הנקודות הבעייתיות", הסביר המנכ"ל, דני בורשטיין. לדבריו, מדובר בהחזר השקעה של 18-24 חודש והלקוחות יוצאים נשכרים מכל הצדדים. כמו כן, אנרטיב מייבאת ציוד למדידות איכות הסביבה לתחום החשמל (מדידת טמפרטורה ללא מגע באמצעות אינפרה אדום), תאורה, רעש ומודדי נצילות אנרגיה כאמור למנועי AC.


מגטרון
מייצרת ציוד מכשור, מדידה, בקרה והתרעה איכותי לתעשיות השונות כגון: מתמרים למדידת ערכים חשמליים (מתח, זרם, התנגדות), טמפרטורה, מחוונים ספרתיים, בקרים, מולטיפלקסרים, מערכות התרעה, טיימרים, יחידות להגנת מנועים סימולטורים, שינוי מתח רשת ועוד. הבעלים, טוביה ומירי גרנות, מסרו כי החברה משמשת בנוסף כנציגה בלעדית של יצרניות מובילות, בעיקר במדידת מפלס, מדידת זרימה, מדי ספיקה וציוד מכשור ובקרה, לטובת חוג לקוחותיה הנרחב שנמנה על התעשייה המסורתית והביטחונית, מרכזי מסחר, בתי מלון, גופים ומוסדות ציבוריים ועוד. החברה, שנוסדה ב-1972, הציגה לראשונה באירוע מערכת אולטרסונית (חיצונית לצינור) חדשנית למדידת מפלס.


אורן מטיק
הינה חברת בת של ח.ש אורן תאורה הפעילה בישראל למעלה מ- 25 שנה. החברה, שהוקמה בשנת 2007, מתמחה בחיסכון באנרגיה ונמנית על החברות הראשונות שפעלו להפחתת גזי חממה באמצעות שיווק פתרונות תאורה איכותיים לחיסכון ושימור אנרגיה בשיעור של 50-85% באופן ישיר. המנכ"ל, חיים שמעוני, מסר כי ניתן להגיע עד לחסכון של 70% מצריכת החשמל, באמצעות שימוש בפתרונות חוסכים באנרגיה כגון נורות T5, אינדוקציה ולדים. כיום, מותקנות מערכות החברה במגזרים הבאים: השוק המוסדי, עסקי, ממשלתי, מוניציפאלי, בניני משרדים, חברות הדלק, רשתות קמעונאיות והמגזר התעשייתי.ש.מ. יוניברס אלקטרוניקס
עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מוצרים של מערכות לחיסכון באנרגיה ובקרת תאורה, לרבות מערכות לתאורת חירום מבוקרת, מתקדמות מסוגן. בחברה מועסק צוות טכני מיומן, הכולל מהנדס חשמל לאלקטרוניקה האחראי על מחלקת תכנוני תאורה וכן מהנדס תוכנה האחראי על מחלקת בקרת תאורה ומערכות לחיסכון באנרגיה. הפתרון לתאורת החירום של החברה כולל, לדברי מנהל תחום הבקרה אבירן נחמני, גופי תאורה בטכנולוגיות שונות, יחידות שילוט והכוונה ומערכת חירום מבוקרת תוצרת כחול לבן, לרבות הממירים המבוקרים. ההמיר האלקטרוני מאפשר הפעלת נורת לד מסוללה בעת הפסקות חשמל. נחמני מוסיף כי החברה מציעה גופי תאורה המתאימים לכל פרויקט וקריטריון תאורה, תוך מענה מיטבי לצרכי הלקוח.


מכטרוניקס
עוסקת ביבוא ואספקה של מערכות רובוטיות, מערכות הנעה ובקרת תנועה ממיטב החברות בעולם. מכטרוניקס מייצגת בלעדית אתHYUNDAI ,ELAP, ROBOSTAR ,SIBONI, PANASONIC, INVERTEK,BRUSATORI ועוד. החברה מספקת החל מרכיב הנעה בודד ועד פרויקטים מורכבים המשלבים מכאניקה, בקרה, תוכנה ורובוטיקה. המנכ"ל, אלי חגי, ציין כי החברה הבליטה בתערוכה את קו מנועי החשמל בתחום ההספקים, מתנעים רכים ומשני תדר תוצרת WEG הברזילאית. חגי הוסיף כי החברה פועלת בנושא בשיתוף פעולה עם חברת תגרין, המתמחה באספקת מנועי חשמל של WEG, דבר המאפשר ללקוח ליהנות משתי העולמות: אספקת מנועים ואחריות כוללת בפעילות תקינה של המוצרים.


אלינה טכנולוגיות
מספקת פתרונות חדשניים ומדויקים בענף טכנולוגיות המדידה והבקרה מאז 1961. החברה פועלת בקשת רחבה של תחומי התעשייה ורכשה מוניטין רב בתחום מערכות סריקה אופטיות, מתמרים ובקרי שקילה, כוח, פיתול, לחץ, תזוזה ומאמץ. בתערוכת RAX, הבליטה החברה, לדברי המנכ"ל חיים ליבה, מכשור ובקרה למדידת רעידות לציוד סובב (רעידות במנועים, משאבות, מדחסים, מגדלי קירור וכדומה). בנוסף, הציגה החברה מכשור למדידת טמפרטורה גם לבקרה באמצעות חיישנים מבוססי אינפרה אדום (מדידה ללא מגע), וחיישני לייזר לסריקה תלת ממדית של גופים בפרופיל כאשר הסורקים האופטיים מורכבים על קווי הייצור. כמו כן, הציגה החברה מצלמה תרמית לאיתור תקלות גם בתעשיית האנרגיה.


אילומינה
מתמחה ביבוא ושיווק מוצרי תאורה למגזר הפרטי והמקצועי החל משנת 1999. החברה שממוקמת בפתח תקווה, הינה היבואנית הבלעדית של המותג eurolux בארץ ומספקת פתרונות תאורה מגוונים לשווקים שונים בארץ ובעולם: נורות פלורוסנט חסכוניות, מגוון רחב של שפורפרות פלורוסנט,  מגוון של נורות הלוגן ונורות הלוגן חסכוניות, ליין של נורות לדים חדשניות, נורות פריקה מקצועיות לתעשייה ומבחר גופי תאורה לבית ולגינה. מנהל השיווק, תמיר אסרף, מסר ש- eurolux נוסדה ב- 1991, בדרום אפריקה, ותפסה תאוצה רבה, תודות לאיכות הגבוהה של הנורות והמחיר השווה לכל נפש. בחלוף השנים, עבר המותג שינויים והתפתח וכיום בין הליינים המובילים של המותג נמצאות נורות פלורוסנט קומפקט מסוג T2 ולדים.


פי.סי.חץ