סימנים מעידים

סימנים מעידים

מתי ניתן להימנע ומתי חייבים להזעיק טכנאי מזגנים?

אלון גני
חודשי הקיץ מהווים את העונה החמה תרתי משמע של טכנאי ומתקיני המזגנים. הביקוש ההולך וגובר, בהתאם לעלייה בעומס החום, יוצר עלייה חדה בתעריפים ולכן מומלץ לבצע טיפול תקופתי מונע בתקופת הטרום עונה.
למרבה הצער חלק גדול מהאוכלוסייה נוטה לרכוש ולהתקין מערכת מיזוג אוויר בראשית הקיץ ואינו לוקח בחשבון כי הזמנת מזגן מחוץ לעונה לא רק מוזילה באופן ניכר את העלויות אלא מקטינה גם את זמן ההמתנה להתקנה.
ישנם שיקולים רבים לבחירת כמות כוח סוס למזגן: גודל במ"ר, מספר חדרים, צד של השמש, סוג הבידוד בבית, כמות אנשים, סוגי מכשירים חשמליים בחלל הממוזג וכדומה. אי לכך, רצוי להתייעץ עם איש מקצוע לפני שמקבלים החלטה שתשפיע באופן ניכר על תחושת הנוחות, איכות המיזוג והכיס שלנו.

פעולות שיש לבצע לפני הזמנת טכנאי

כאשר השלט אינו עובד ו/או העינית מקולקלת, יש להחליף את סוללות בשלט. במידה והתקלה לא נפתרה, יש להוציא את התקע ל-10 שניות ובודקים אם בזמן לחיצה על השלט, מופיע סימן שמופיע עליו, אם כן, ככל הנראה מדובר בבעיה בעינית ויש להזמין טכנאי.
נא לבדוק שהמזגן מחובר לחשמל לפני שממהרים להזעיק טכנאי! צרכנים רבים יכלו לחסוך לעצמם עצבים וכספים מיותרים לו טרחו לבדוק את הדבר הכל כך טריוויאלי.
במקרה של נזילת מים, יש לכבות את מערכת המיזוג, להוציא מהתקע ולבדוק האם הצינור שמוציא את המיץ מחוץ ליחידה, סתום. במידה והוא אכן סתום, יש לנשוף בחוזקה לתוך הצינור ולנסות לשחרר את הסתימה. במידה ולא ניתן לשחרר את הסתימה, יש להזעיק טכנאי. בנוסף, קורה שמזגן אשר פעל לאורך כל הלילה, עשוי לטפטף בבוקר ולכן חשוב לכוון באמצעות טיימר את שעת הכיבוי שלו.
כאשר המזגן אינו עובד בצורה יעילה והמסנן מלוכלך, יש להוציא את המסנן, לנער אותו ולשטוף במים וסבון, כאשר כיוון המים נגד כיוון יניקת האוויר. יש לזכור כי מסנן מלוכלך עלול לגרום לנזילות ולהרוס את הרדיאטור, ולכן כדאי לנקות את הפילטר מדי חודשיים ולפחות פעמיים במהלך הקיץ.
כאשר נודף ריח רע מהמזגן, הדבר נובע מהיווצרות פטריות, עובש ובקטריות שונות בשל הלחות והחום. אי לכך, יש לנקות היטב את המסנן ולפזר חומר לקטילת עובש.
במקרים בהם אין אספקת חשמל למזגן אותם ניתן לאבחן באמצעות התבוננות בנורית דולקת על יחידת המיזוג עצמה, אזי יש לבדוק שהפקק בלוח החשמל לא קפץ, שהשקע מחובר לחשמל ושהמתג דולק.
שמרו על רווח גדול ככל האפשר בין יחידות מערכת המיזוג לחפצים אחרים, ובשום פנים ואופן אין לחסום את פתחי כניסת האוויר, ובעיקר לא להניח חפצים קרוב מדי ליחידה החיצונית הפולטת חום רב. חסימה לא רק תמנע סירקולציה אלא עלולה לגרום להשבתת המדחס.
על מנת לשמור על יעילות המזגן, סגרו פתחים מיותרים. הכוונה היא לפתחים חיצוניים ולחדרים שלא מעוניינים לקרר.
בדקו האם האחריות עדיין בתוקף. לפני שאתם מזעיקים טכנאי. תקופת האחריות המקובלת על תיקון מזגן היא 3 חודשים. האחריות המקובלת על מזגנים חדשים היא 5 שנים. ייתכן שהשירות מגיע לכם חינם.

תקלות המחייבות הזמנת טכנאי

כשמדובר בקצר חשמלי וכל בעיה חשמלית אחרת, אין לטפל לבד ויש להזמין בעל מקצוע. זכרו, התעלמות מנזילות וקצרים חוזרים רק תחמיר את המצב של המזגן.
היו ערניים לכל שינוי בקולות שמוציא המזגן. כל שינוי שכזה מהווה לא אחת עדות ברורה כי קיימת בעיה, ויש לטפל בה מיידית לפני שאיכות הקירור עשויה להיפגע.
מזגן שפועל אך אינו מוציא אוויר קר או מחמם  כנדרש, כנראה דולף וזקוק ככל הנראה למילוי גז, פעולה אותה יבצע טכנאי מקצועי בלבד.
ניתן לתקן מדחס פגום אבל לא תמיד. בחרו בפתרון זה רק במידה ואין ברירה. מדחס בלתי תקין פוגע ביעילות העבודה של המזגן ומגדיל את צריכת החשמל. לעיתים התיקון יהיה פשוט. במקרים אחרים משתלם יותר להחליף מזגן. מזגנים חדשים לעיתים קרובות מצדיקים מהר מאד את ההשקעה בהם בזכות צמצום צריכת החשמל. הימנעו משימוש בטכנאים הממליצים על מדחסים משופצים לאור הסיכון הכרוך בנושא.

פרמטרים נוספים שיש לקחת בחשבון

לפני שמזמינים טכנאי, יש לוודא כי קיימת גישה למזגן שלכם ובידיכם למשל מפתח מתאים לכלוב המגן על היחידה החיצונית. 
מזגנים רועשים הם לא רק מפגע סביבתי חמור אלא מבזבזים יותר חשמל ועלולים לגרום לכך שבעליהם יקבלו דו"ח מהרשות המקומית.
בידוד תרמי לקוי של המבנה מחבל ביעילות העבודה של המזגן וגורם לבזבוז חשמל נוראי. לכן, נצלו את עונות המעבר לטיפול בבעיות מסוג זה כדי שמערכת המיזוג תפעל כהלכה בקיץ ובחורף כאחד. 
משתלם להתקין מספר מזגנים עיליים קטנים ברחבי הבית שהתקנתם עשויה להיות יקרה יותר מאשר התקנת מזגן מיני מרכזי, כי החיסכון בחשמל יהיה גבוה בהרבה.
במזגנים ישנים, יש להמתין  3 דקות לפחות בין הכיבוי להפעלה מחדש. באופן כללי יותר, מומלץ להמתין בין הכיבוי והדלקה כדי לא לגרום לעומס יתר על מפסקי החשמל. אחרת, רוב הסיכוי שה"פקק" יקפוץ.
לא משתלם לשוכרי דירות לרכוש מזגנים ניידים ולהעבירם מדירה לדירה בשל מחירם היקר והאפקטיביות הנמוכה שלהם. עדיף להתקין מזגן סטנדרטי ולדרוש מבעל הדירה לשאת בהוצאות או לפחות להשתתף בהן.
משתלם להצל על המדחס היות והשמש עושה שמות ביחידה החיצונית והפרשי הטמפרטורות הגבוהים בין היחידה הפנימית והחיצונית, פוגעים בנצילות ובחיסכון.
התקינו מד טמפרטורה בחלל הממוזג כדי שניתן יהיה לכוון את התרמוסטט של המזגן ל-25 מעלות. זכרו כל הורדה במעלה מוסיפה 55 לצריכת החשמל.
כוונו את פתחי המזגן כלפי מעלה כדי ליצור סירקולציה אפקטיבית יותר של פעולת הקירור.
*בהכנת המאמר, הכותב הסתייע באתר המקצוענים, אתרים נוספים ומידע שליקטו יבואני ויצרני המזגנים בישראל. 


פי.סי.חץ