האבא של המזגן

האבא של המזגן

ההמצאה של וויליס קרייר לפני 110 שנה שדרגה את איכות החיים ושינתה את ההיסטוריה של המין האנושי

אלון גני
ה-17 ליולי 1902, היה עוד יום לוהט בניו יורק. שבוע לפני כן נרשמו שבעה מקרי מוות כתוצאה מהשרב הלוהט וההמונים צבאו על בתי המרחץ הציבוריים ברחבי העיר, בניסיון לצנן את גופם. העיתונאים שסיקרו את חופשתו של נשיא ארה"ב, תיאודור רוזבלט, בלונג איילנד דיווחו כי לנשיא, שנקלע לממטרים עזים בעת שיצא לרכב על הסוסים, לא היה אכפת כלל להירטב בשל החום הכבד.
לעומת זאת, העיתונים לא דיווחו על מה שהתרחש באותו יום חשוב לפני 110 שנה, בקומה השנייה של בית הדפוס וליטוגרפיה "סאקט-ווילהלם" בברוקלין. משהו ששינה לגמרי את איכות החיים של המין האנושי ונחשב לאחת ההמצאות הגדולות בהיסטוריה. התקנתו של המזגן הראשון הפכה ליום ההולדת הרשמי של אמצעי הצינון והחימום מס' 1 בעולם. 

לשמור על הלחות בצורה מאוזנת 

בעלי בית הדפוס, שהתייאשו מהנזק האדיר שגורמים החום והלחות הכבדים מדי קיץ לגלילי הנייר, הזעיקו את וויליס הבילנד קרייר, מהנדס זוטר בן 25 שרק סיים שנה קודם את לימודיו באוניברסיטת קורנל. למרבה ההפתעה קרייר, שתמורת עבודתו בבית הדפוס קיבל 10 דולר לשבוע, הצליח לעלות על פתרון כל כך פשוט שאיכשהו חמק מבין אצבעותיהם של החוקרים והמדענים הדגולים ביותר בתולדות האנושות, ואשר זיכה אותו בכניסה להיכל התהילה של הממציאים: שליטה על הלחות. "החוכמה היא לשמור על הלחות בצורה מאוזנת. במצב כזה החום לא יהיה נורא כל כך ודברים לא יטפטפו לכל עבר", מסבירה מרשה אקרמן, מחברת הספר "נוחות קרירה: הרומן של אמריקה עם המזגן".
הפתרון המהפכני שהגה קרייר בעודו ממתין לרכבת, מורכב ממאווררים, צינורות וגופי חימום. קרייר החליט לערוך פעולה הפוכה כשבחר לנצל את הסלילים דרכם הוזרם קיטור בחורף לחימום בית הדפוס, כדי להזרים אוויר דרך סלילים גדושים במים קרים. כתוצאה מכך המים שבאוויר התעבו והצטברו כטיפות קטנות על הסלילים וטמפרטורת האוויר ורמת הלחות במקום ירדה פלאים. מי היה מאמין שהפטנט שנהגה במיוחד עבור בית הדפוס, יהפוך לא רק למוצר חיוני בתחום המסחרי-תעשייתי אלא לפריט חובה בחלק ניכר מבתי העסק ומשקי הבית על פני כדור הארץ.  
בשנה שלאחר מכן שכלל קרייר את מה שנחשב למזגן הראשון עלי אדמות, כשהוסיף מכונת קירור כדי לקרר את הצינורות מהר יותר. ההמצאה המהפכנית תפסה כמו דליקה בשדה קוצים וקרייר, שהתבקש לפתח מערכות דומות, בין השאר למפעל תרופות, מפעל לפיתוח סרטים, מחסן טבק, מפעל לייצור ממתקים ומאפיה ענקית, קלט את הפוטנציאל והקים ב- 1915 בעלות של כ-30 אלף דולר את ענקית המיזוג הנושאת את שמו.

האורים ותומים של עולם המיזוג

לא רק שההמצאה של קרייר סייעה לבית הדפוס בייצוב הטמפרטורה כך שגלילי הנייר לא יתעוותו והדיו הצבעוני יוותר אחיד, אלא שהיא גרמה בפועל, מלבד לשליטה על הלחות, לשליטה בטמפרטורה, שליטה בתנועת האוויר וניקיון האוויר בחלל הממוזג. בזכות האוויר הקריר שמוציא המזגן, החיים באזורים עתירי לחות כמו פלורידה, מישור החוף וסינגפור, הפכו לנעימים ונסבלים יותר, תפוקת התעשייה עלתה לאין ערוך ובעצם התפוקה האנושית כולה, לאור העובדה שהמזגנים מקטינים את כמות האבק ויוצרים תנאים אידיאליים לפעולה תקינה למשל של המחשבים ורשת האינטרנט. שלא לדבר על כך שהנסיעה באמצעי תחבורה כמו מטוסים, רכבות ומכוניות הפכה לחוויה מהנה יותר.
"אין ספק שמיזוג האוויר היה בגדר חידוש מהפכני היות והוא שינה כליל את הדרך שבה אנשים חיים ועובדים. המזגן נוצר בראש ובראשונה עבור התעשייה, ואפשר לה לפעול בדרכים שלא היו פתוחות בפניה קודם ובמקומות שלפני כן נבצר ממנה לפעול בהן", אומר ברנרד נאגנסט, יועץ הנדסי המתמחה בהיסטוריה של מיזוג אוויר וחימום.
ב-1906 רשם קרייר פטנט נוסף בנושא הטמפרטורה שבה אדי האוויר הופכים לטל, תגלית שהיוותה את הבסיס שלפיו פיתח מערכת שליטה אוטומטית במזגן. את המונח המפורש מזגן
טבע אומנם מהנדס הטקסטיל סטיוארט קריימר, שהמציא מתקן לאידוי מים ממפעלי טקסטיל, אולם קרייר היה זה שהתכבד בכינוי הרם "האבא של המזגן". המהנדס המזהיר שרשם למעלה מ-80 פטנטים בימי חייו והקדיש קרוב ל-50 שנה מחייו למיזוג וקירור, הציג בכנס מהנדסים, שנערך ב-1911, את המסמך שהפך לאורים ולתומים של עולם המיזוג ולפיו מחשבים מהנדסי מיזוג אוויר כמה אנרגיה יש לייצר כדי לקרר את החדר או החלל הספציפי:  Rational Psychrometric Formulae.
קרייר רשם נקודת ציון חשובה נוספת ב-1921 עם המצאת המדחס הצנטריפוגלי שאפשר קירור של שטחים נרחבים בהם מפעלים, מרכזי מסחר, בנייני משרדים ואפילו אולמות תיאטרון וקולנוע. בהמשך, הוסיפה חברת דופונט את הפריאון, גז הקירור שהקפיץ עשרות מונים את איכות מערכות המיזוג. בעוד שהמזגן הפך בהדרגה לנחלת הכלל, וויליס קרייר נחשב לאדם שסירב ללכת עם הזרם. 12 שנה אחרי שגילה את המזגן, הוא שכר את שירותיה של מהנדסת מיזוג האוויר הראשונה בארה"ב ואולי אף בעולם: מרגרט אינגלס, שכתבה את הביוגרפיה של קרייר אשר יצאה לאור ב-1952, שנתיים אחר פטירתו בגיל 73. 
ראוי לציין כי בניגוד להתפתחות של המצאות אחרות, אולי למעט העובדה כי במזגנים ביתיים נעשה שימוש בגז ולא במים, המזגן של קרייר לא השתנה ב-110 השנים שחלפו מאז יצא לאוויר העולם. עם זאת, הבום הגדול של המזגנים, שבינתיים הוכנסו למטוסים, רכבות ואף למכוניות, החל דווקא אחרי מותו של הממציא בשלהי שנות ה-50 וראשית שנות השישים של המאה הקודמת, כשהם הפכו לחלק אינטגראלי מהבנייה החדשה למגורים. אם ב-1955 היה מזגן רק באחד מתוך 22 משקי בתים אמריקנים, הרי שב-1960 הכמות קפצה לכדי אחד מכל חמישה בתים. היום ניתן למצוא מזגנים בכ-87 אחוז מהבתים בארה"ב וב-99 אחוז מכלי הרכב, ועל-פי כל התחזיות הכמות רק תלך ותגדל.

גאונות שיצרה עולמות של נוחות אישית

במהלך המאה ה-20 נחשב המזגן לאחת הברכות הגדולות בעולמנו. אולם הברכה הפכה במידה מסוימת לקללה, כשהחלו להתברר ממדי הנזק שגרמו פליטות גזי הקירור של מערכות המיזוג לשכבת האוזון המגנה על כדור הארץ.
וויליס הבילנד קרייר ראוי למלוא המחמאות על תרומתו להיסטוריה, אולם ממשיכי דרכו נדרשים לקחת בחשבון את ההשלכות לטווח הארוך של המצאותיו ולפתח מערכות וגזי קירור ידידותיים לסביבה, שיאפשרו לכולנו להמשיך ליהנות ביום לוהט או קר במיוחד ממנעמיו של המזגן שבלעדיו חיינו היו בלתי נסבלים. תעשיית מיזוג האוויר נמצאת כיום בעיצומו של הגילוי מחדש של הפחמן הדו חמצני, וחברת קרייר אף חשפה בנובמבר האחרון סדרת מזגנים חדשה מבוססת על הגז המהווה תרכובת של פחמן וחמצן. 
מה הפלא שעם למעלה מ-100 מיליון מזגנים במשקי הבית האמריקנים, יותר ויותר אנשים מתמכרים עם השנים למזגנים. "אם פעם המזגן היה נחשב למוצר מותרות, הרי שהיום הוא בגדר מוצר חיוני ולכן התלות שלנו בו רק תלך ותגבר", קובעת אקרמן.
בחודש יוני השנה פרסמה חברת קרייר ספר עב כרס בן 144 עמודים על פועלו של מייסדה   וההיסטוריה של מיזוג האוויר המודרני, בשםWeathersmakers to the World" ". "ראיית הנולד של וויליס קרייר בגיל 25, שינתה לנצח את העולם וסללה את הדרך ללמעלה ממאה שנה של מה שנחשב בזמנו לחידושים בלתי אפשריים", אומר ג'ררד דרניס, מנכ"ל תאגיד Climate UTC, חברת האם של "קרייר". "הגאונות שלו יצרה תעשייה שלמה וחיונית לתפוקה עולמית ונוחות אישית. כל אחד מאתנו חייב לוויליס קרייר תודה ענקית".


פי.סי.חץ