רוח הקודש

רוח הקודש

מיזוג בית כנסת מחייב אספקת אוויר טרי, פיזור אחיד של האוויר הקר והורדת הלחות וכל זאת מבלי ליצור משבי רוח ומבלי להרעיש

מהנדס מערכות יוסי לאור
לכאורה מיזוג ביתי כנסת דומה למיזוג כל מוסד ציבורי אחר ועקרונות התכנון הטובים עבור בית קולנוע או חנות יהיו טובים גם כאן, ובודאי אין הנושא מצדיק מאמר בפני עצמו, אולם לבית כנסת מספר מאפיינים ייחודיים המשפיעים על מערכות המיזוג. דרך הדיון במיזוג בתי כנסת אפשר ללמוד על בעיות מיזוג במקומות שונים, בתי מגורים, מרכולים, סניפי בנק ועוד. 
בדומה לבית פרטי, בית כנסת מתוחזק ומנוהל על ידי המשתמשים. היזם לבניית בית הכנסת לציבור המתפללים, הוא גם זה שמאוחר יותר יהיה אחראי על האחזקה והשימוש, ובכך בית הכנסת דומה לבנין משרדים ובתי מלאכה להשכרה. ניהול בית הכנסת נעשה על ידי אנשים המתמנים מתוך הציבור (גבאים), אלו בדרך כלל אינם בעלי מקצוע, הם מתחלפים בתפקידם לעיתים קרובות, קדנציה אופיינית היא בת שנה או שנתיים.

בעיות אופייניות למיזוג בית כנסת

1. צריכת האנרגיה של מערכת המיזוג משתנה בטווח מאד רחב: לעתים יש מנין מתפללים (10 אנשים) ולעיתים מאות, לעתים הפעילות מתונה, תפילה או שיעור, ולעתים זו פעילות היוצרת חום רב – ריקודים בשמחת תורה. 
2. הפעלת המיזוג היא מרכיב כבד בהוצאות האחזקה של בית כנסת, יחסית לבתי עסק אחרים בהם עלות המיזוג נמוכה יחסית להוצאות האחרות, כגון ארנונה ודמי שכירות. 
3. לבתי כנסת רבים יש יציע, עזרת הנשים, וזו דומה ליציע באולמות קולנוע, תיאטרון, או קונצרטים. אלא שבאלו האחרונים היציע מתחיל להתמלא רק שלאחר שבאולם למטה יש תפוסה נכרת. בתי כנסת זו אופרה אחרת. מילוי המקומות ביציע קורה בד בבד עם התמלאות האולם ולא אחריו. 
4. דלתות הנפתחות לעתים קרובות ומשפיעות על תנועת האוויר. 
5. מערכת המיזוג צריכה להיות שקטה, כי התפילות והשיעורים בבית הכנסת מועברים לרוב ללא מערכת הגברת קול. 
שיטת המימון לבניית בתי כנסת: כספי המתפללים, תרומות, כספי ציבור וכדומה, וכן היעדר שילוב של תכנון המיזוג עם האדריכלות, גורמים לכך שביצוע המיזוג נדחה לשלב בו בית הכנסת כבר עומד ומתפקד, והתוצאה היא - מערכות מיזוג העשויות טלאי על גבי טלאי. מזגנים מפוצלים מפוזרים באולם בית הכנסת במרווחים שנותרו בין לוחות זיכרון למדפי ספרים.
 

תלונות על חום וקור

הימים הנוראים מועדים במיוחד לפורענות, עדיין קיץ, תפילה ממושכת במיוחד בראש השנה ויום כיפור, שעות שבהן תפקוד המיזוג הוא נושא לתלונות. חלק מהקהל סובל מהחום ובאותה עת יש הרועדים מקור. פילוג התלונות הוא עדות משעשעת לאופי היהודי, אבל גם מצביע על בעיה אמיתית, ובמאמר זה אציע פתרונות אפשריים.  
תחושת אי-נחת ממיזוג נובעת משילוב כמה גורמים, האחד - מזג אישי, הטמפרטורה בה האחד מרגיש נוח שונה מזו של חברו, השני - אי אחידות בפיזור האוויר הקר בתוך החלל הממוזג, והשלישי- לחות גבוהה מדי. את הטמפרטורה אנו מרגישים באופן ישיר בזכות תאי עצב הרגישים לחום, גורמים אחרים משפיעים עלינו באופן בלתי מודע.
 

מחסור באוויר טרי

גורם משמעותי נוסף הוא: חוסר באוויר טרי, למרות ש'טריות האוויר' הוא פרמטר שאין לנו חוש עבורו, יש לו השפעה חשובה. האוויר הטרי נחוץ לחילוף החומרים בגופנו. אם חילוף החומרים יעיל, מתרחב טווח הטמפרטורות בו האדם מרגיש נוח, כך שיש סיכוי טוב שטמפרטורה מסוימת תתאים למספר רב יותר של אנשים ובנוסף אפשר לחסוך בהוצאות כי ויסות המיזוג לטמפרטורה מעט גבוהה יותר עדיין לא יפגע בתחושת הנוחות. 
חוסר אוויר טרי הוא תוצאה של האדריכלות המודרנית. בדורות קודמים, אור ואוויר נכנסו למבנה דרך הפתחים, האדריכלים נאלצו לדאוג לכך שבמבנה יהיו הרבה חלונות ושהם ייפתחו בעת הצורך. ככל שהחדר או האולם היה גדול יותר, הוא נבנה גבוה יותר כך שיתקיים יחס מתאים בין שטח הרצפה לשטח החלונות. ההנדסה המודרנית, המאפשרת לנו תאורה ואוורור מלאכותיים, זמינים וזולים, שחררה אותנו מהתלות בחלון ונתנה לאדריכלים יד חופשית לתכנון. התוצאה: בתי כנסת עם חלונות מועטים, שמיקומם, צורתם וגודלם נובעים משיקולים אסתטיים, לרוב רק מיעוטם נפתח, ולכן השתבשה אספקת האוויר הטרי.    
המזגן המצוי ברוב בתי הכנסת לא מתגבר על הבעיה, כי אינו כולל חיבור אל האוויר מחוץ לבניין. הוא "ממחזר" את האוויר שסביבו, וככל שמתארכת התפילה - נשימתם, הבל פיהם וזיעתם של הנוכחים הולכת ומצטברת וגורמת לתחושת אי נוחות.

הוספת מפוחי אוויר

הבנת ההבדלים בין דירת מגורים לבית-כנסת, תעזור לנו להבין את בעיית המיזוג. דירה ששטחה 100 מ"ר מאכלסת פחות מ- 10 נפשות, רוב עומס החום בא מבחוץ, חודר דרך הקירות, הגג, הרצפה והפתחים; בבית פרטי קל ופשוט לפתוח חלון לצורך אוורור. בבית כנסת עם שטח דומה יש בשבתות ובחגים כ- 100 איש, עומס החום העיקרי מקורו בגוף הנוכחים, נשימתם וזיעתם תורמים ללחות. בדירה, אם לאחד האורחים קר ולאחר חם, הם יחליפו מקומות, בבית כנסת איש לא יוותר על נחלת אבותיו. 
מיזוג מבנה ציבורי מחייב אספקת אויר טרי, פיזור אחיד של האוויר הקר והורדת הלחות, וכל זאת מבלי ליצור משבי רוח ומבלי להרעיש.  
הדבר הראשון שאפשר לעשות לשיפור המיזוג הוא לבדוק את המזגנים, רצוי בעזרת בעל מקצוע. למזגן מרכזי או למזגנים מיני מרכזיים אמורות להיות תעלות אוויר המיועדות להכנסת אוויר טרי (אנשי המיזוג משתמשים בכינו 'אוויר צח') מבחוץ. צריך לבדוק ולפתוח את תריסי הכנסת האוויר. במקרה של מזגנים מפוצלים, מהסוג המקובל בבתים פרטיים, יש להוסיף אוורור. זאת אומרת, מישהו שיפתח ויסגור חלונות, וגם נחוץ להוסיף מפוחי אוויר (וונטות). מיקום המפוחים וגודלם הוא עניין למומחים. כלל אצבע ראשוני – להתחיל בחדרי השירותים ובמטבח ובהם להרכיב מפוחים השואבים החוצה. סך כושר שאיבת האוויר (הספיקה) של המפוחים צריך להיות שווה למספר הנוכחים בבנין מוכפלת בגורם מתאים, למשל, בית כנסת המאכלס כ-100 מתפללים, זקוק למפוחים שסך ספיקתם לפחות (1500 CFM  (= CFM רגל מעוקב לדקה שהם כ- 2500 מטר-קוב לשעה.
 

הפחתה יעילה של הלחות

שילוב של מפוחים עם מזגן מפוצל פחות יעיל מאשר מערכת מיזוג המתוכננת מלכתחילה לאספקת אוויר טרי. הכמות הרצויה של אוויר טרי תלויה בשימושי המבנה ובתנאי הסביבה. למשל, בירושלים, בשעות הערב, כאשר בתוך המבנה אוכלים ורוקדים, נספק 100% אוויר צח. כלומר, המזגן ייקח את כל האוויר הדרוש לו מבחוץ. לעומת זאת אם יש במבנה מעט אנשים ובחוץ הביל, נסתפק ב- 10% אוויר צח. 
מזגן מפוצל נחות לעומת מזגן מרכזי או מיני מרכזי מבחינת היכולת להפחית לחות. במזגנים (מיני) מרכזיים סידור הלוחות הקרים הוא בכמה שורות כך שהאוויר עובר בתוך המזגן במסלול ארוך, בו הוא מאבד יותר לחות מאשר במזגן עילי או רצפתי.  
להפחתת הלחות יש חשיבות מרובה במישור החוף או באולם מאוכלס בצפיפות.    
אם בית הכנסת שלכם נמצא במישור החוף ומותקנים בו מזגנים מפוצלים ישנים, נראה שכדאי להחליפם למזגנים מרכזיים או מיני-מרכזיים חדשים שעתידים להיות חסכוניים יותר. חיסכון הנובע מכך שהם מאפשרים הכנסת אוויר צח על ידי הורדת הלחות בצורה יעילה יותר. כמו כן, המזגנים החדישים של הדור האחרון פועלים בטכנולוגיות משופרות ובזכותן הם צורכים 30% עד 50% פחות חשמל מאשר מזגני הדור הקודם.
כדאי להיערך מבעוד מועד לימים הנוראים הבאים עלינו לטובה, להעריך בצורה נכונה מה הצרכים של בית הכנסת ומה הדרך המוצלחת ביותר להשיגם.


פי.סי.חץ