צה

צה"ל פצח במבצע מסיבי להחלפת המזגנים הישנים

המזגנים הישנים וזוללי האנרגיה יוחלפו במזגנים מפוצלים חדשים וחסכוניים

ההתייעלות האנרגטית נכנסת להילוך גבוה בצבא. בעקבות הפחתה של כ-5% בצריכת החשמל הצבאית בשנת 2011, שלטונות צה"ל שואפים להקטין את צריכת האנרגיה בשיעור של 7% מבכל שנה החל משנת 2013.
כך עולה מהתוכנית הרב שנתית (תר"ש) שהוצגה על ידי אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה ואגף התכנון. רע"ן תשתיות ופריסה באגף התכנון, סא"ל עמנואל עטיה, מסר ל"במחנה" כי הירידה המשמעותית היא פועל יוצא של "העלאת המודעות לנושא ולהטמעה שלו על ידי פעילויות חינוכיות בשטח", וגם כתוצאה מהמבצע רחב ההיקף בו פצח צה"ל להחלפת המזגנים הישנים והבזבזניים במזגנים חדשים ובעלי נצילות אנרגטית גבוהה.
במסגרת זו יוחלפו עד לסיומה של השנה הנוכחית כלל מזגני החלון, הנחשבים לזוללי אנרגיה, במזגנים מפוצלים וחסכוניים יותר. לדברי עטיה, עד סוף 2014 צפויה ההשקעה במזגנים המפוצלים להחזיר את עצמה מבחינה כלכלית, והחל מ־2015 יחסוך המהלך כ־20 אחוזים מכלל צריכת החשמל בצה"ל!
רמ"ד שימור אנרגיה באגף הבינוי במשרד הביטחון, רס"ן לודביק ורגה, ציין כי בין השאר הותקנו מזגנים חדשים בבסיסים ברחבי הארץ כמו שומריה, מחנה צור, בה"ד 1, חמישה מבסיסי חיל האוויר ובבסיסי אגף המודיעין בתל אביב.
בנוסף, הוחלפו למעלה מ-200 אוהלים ברחבי הצבא במבני מגורים ממוזגים כדי להקל על החיילים בעומס החום. "ההבנה שיש לשפר את איכות המיזוג בצבא קיימת כבר מזמן ובתוך כך אנו רוצים גם להוזיל עלויות ולחסוך בחשמל", אמר ורגה.


פי.סי.חץ