קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
משרד האנרגיה והמים ואימק

משרד האנרגיה והמים ואימק"ם שוקדים על גיבוש תקנות חדשות לחסכון במערכות קירור מים

מדובר בכוונה להוביל לחקיקה של נצילות מינימאלית של צ'ילרים חדשים ולבדיקה תקופתית של נצילות צ'ילרים משומשים

 

אחרי המזגנים, המקררים והנורות הבזבזניים, הממשלה מפנה את מאמצי החיסכון באנרגיה לעבר מערכות קירור מים. בימים אלה שוקד האגף לשימור אנרגיה, במשרד האנרגיה והמים, על גיבוש תקנות חדשות לשימוש בצ'ילרים בעלי נצילות אנרגטית גבוהה (תקנות מקורות אנרגיה-יעילות אנרגטית מזערית ומדידה תקופתית של יחידת קירור מים). המהלך הלא פשוט מתבצע בסיוע ותמיכה של אימק"ם (איגוד מהנדסי מיזוג אוויר וקירור), שרתם לנושא את המהנדסים יוני מלאכי, חנן בראלי ואבישי שלו.
לדברי עמוס ברקוביץ', נשיא אימק"ם, מדובר בין השאר, בכוונה להוביל לחקיקה של נצילות מינימאלית של צ'ילרים חדשים ולבדיקה תקופתית של נצילות צ'ילרים משומשים, תוך מניעת ייבוא צ'ילרים שאינם יעילים. בשורה התחתונה, השאיפה היא לצמצום של כ-15% מצריכת האנרגיה הנדרשת לשימוש בצ'ילרים כיום עד שנת 2018, מתוך הנחה שהצ'ילר המוחלף הממוצע הוא של 200 טון ופועל במשך 10 שעות מדי יום.
כזכור, משרד האנרגיה והמים מוביל כיום את התוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית, שמטרתה להקטין בשיעור של 20% את צריכת החשמל במגזר הפרטי, תעשייתי ומסחרי עד שנת 2020. מטבע הדברים גם הצ'ילרים הנחשבים לצרכני אנרגיה כבדים מהווים מרכיב מרכזי בתוכנית שתקציבה מוערך בכ-2 מיליארד ₪ ועשויה להניב חסכון כולל בגובה 48 מיליארד ₪.