קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
פתרון מושלם

פתרון מושלם

Schneider Electric by APC הציגה בפני מהנדסי מיזוג אוויר את מערכות מיזוג האוויר המתקדמות ומודולאריות של UNIFLAIR למרכזי מחשוב

אבי אובליגנהרץ
כל בר דעת יודע שכדי לשתק מדינה או חברה, כל שעליו לעשות הוא לפגוע במרכז המחשוב שלה, ומכאן שהדאטה סנטר הינו לב לבו או מרכז העצבים של כל ארגון באשר הוא.
מרכזי המחשוב משתדרגים שוב ושוב בהתאם להתפתחות הטכנולוגיה ומערכות המחשוב שהם מאכלסים הן מורכבות ומסובכות ונחשבות לזללניות אנרגיה. אחד האתגרים המרכזיים עימם מתמודדים כיום מנהלי מערכות מידע (מנמ"ר) הנו עלויות האנרגיה. 
"כל שדרוג בדאטה סנטר גורם לעלייה משמעותית בהוצאות האנרגיה של הארגון ולכן המנמ"רים חייבים לתת את דעתם על נצילות אנרגטית וחסכון באנרגיה כאשר הם מתכננים בנייה או שדרוג של מרכז המחשוב", אמר דורון קרופמן, מנהל פעילות APC ישראל בקבוצת שניידר אלקטריק, בכנס שערכה החברה למהנדסי מיזוג אוויר בכפר המכביה, ואשר התמקד בהצגת מערך כולל של פתרונות מיזוג וקירור מתקדמים ובעלי נצילות אנרגטית גבוהה.
שניידר אלקטריק הוא תאגיד בינלאומי המתמחה בניהול אנרגיה. החברה, שמחזורה הסתכם אשתקד בכ-30 מיליארד דולר ומעסיקה מעל 140 אלף איש ברחבי תבל, נחשבת למובילה בתשתיות, אנרגיה, תהליכים תעשייתיים, בקרות מבנה והקמת חדרי שרתים ותקשורת, ומציעה פתרונות משולבים לפלחי שוק רבים ובמיוחד לדאטה סנטרים. את פעילותה בישראל החלה שניידר אלקטריק בשנת 1985 וכעבור 14 שנה, עם רכישת מספר סוכנים מקומיים, הקימה את שניידר אלקטריק ישראל.
לאור הצפיפות הרבה השוררת בהם, הדינאמיות והעבודה ברציפות וללא תקלות הנדרשת מהם, המנמ"רים נדרשים לתת את דעתם למיכון מרבי של התהליכים ולניטור חכם. קבוצת שניידר אלקטריק, לדברי קרופמן, פיתחה תוכנות שונות בתחומי התשתיות הפיזיות והיעילות האנרגטית, ביניהן בולטת מערכת ה- DCIM Data Center) Infrastructure Management) שפיתחה חברת הבת UNIFLAIR ואשר אמונה על ניהול תשתיות הדאטה סנטר. DCIM משדרגת משמעותית את הניהול של מרכזי נתונים לכדי מערכת משולבת המקלה על התפקוד הכולל של הארגון ומאפשרת ניהול אנרגיה פעיל תוך הפחתה ניכרת בצריכת האנרגיה והעלויות, ואספקת תובנות המצמצמות את הפוטנציאל להתהוות בעיות שכיחות כמו קירור יתר או עומס יתר על מערכות קריטיות, ובמקביל עוזרת למנהלי מרכז הנתונים להתכונן לקראת הצרכים העתידיים ולהתמודד עם אתגרים בעזרת גישה משולבת ומתואמת. 
צריכת האנרגיה באולמות המחשב מהווה כ-2% מצריכת האנרגיה העולמית ומבוססת ברובה על אנרגיה חשמלית. אולם המחשבים כאמור נחשב לרוב לצרכן האנרגיה הראשי בארגון והמיזוג והקירור ומהווה כ-41% מסל האנרגיה של המרכז. אי לכך כל ארגון ששואף להתייעל ולייעל את צריכת האנרגיה שלו, חייב לתת את הדעת על המתרחש במרכז העצבים שלו, מה גם שלדברי יוסי דיין, סמנכ"ל הטכנולוגיות של APC ישראל מקבוצת שניידר אלקטריק, חסכון של 1 קילווואט שקול לחסכון של כאלף דולר בשנה!
חברתAPC  האמריקנית נוסדה ב-1981 ונרכשה על ידי שניידר אלקטריק לפני כשש שנים תמורת כ-6 מיליארד דולר. החברה חיזקה את מעמדה כמובילה הגלובלית בשירותי הספק וקירור קריטיים משולבים לאחר שרכשה ב-2011 את Uniflair . מדובר בסל נרחב של פתרונות מתקדמים ויעילים, המבוססים על טכנולוגיות קריטיות ומוצרים תעשייתיים, הכוללים מערכות אל-פסק, יחידות קירור, מסדים ,(Racks) תוכנות לאבטחה ותכנון פיזיים ולניהול תשתית כמו גם את ארכיטקטורת. InfraStruxure  זה האחרון הוא הפתרון הכולל המקיף ביותר בתעשייה לניהול תשתיות אולמות המחשב - הן בהיבטי מקום, הן בהיבטי עומסי ריצפה, תשתיות כוח וקירור וניהול העבודה, ביצוע שינויים וסימולציות תכנון. פתרון זה משתלב בתוך סל הפתרונות שמציעה שניידר אלקטריק תחת ארכיטקטורת ה- EcoStruxure  המאפשרת התבוננות על מרכז הנתונים כחלק מתוך מערך רחב יותר של הסביבה התומכת, כולל בקרת מבנה, אבטחת המתקן, תהליכי הייצור וניטור מערכות האנרגיה, מערכות הכוח והקירור החיצוניות.
דיין מציין כי מדובר במעטפת קירור המתאימה לכל סוגי התעשייה, מסחר ובתי עסק,  המורכבת משלוש שכבות מרכזיות: יחידות מיזוג ניידות שניתן להזיזן ברחבי חדר השרתים בהתאם לצרכים, יחידות מיזוג וקירור פנימיות מודולאריות בהן מערכות הסוגרות את האוויר החם ומונעות את התערבבותו עם האוויר בחדר (HACS), ויחידות מיזוג וקירור היושבות מחוץ למרכז המחשוב דוגמת צ'ילרים ו-Heat Rejection. המעטפת כוללת "פתרונות קירור בעלי מאפיינים מתקדמים כגון סירקולציה חוזרת של האוויר, סינון, קירור, חימום, ייבוש או הוספת לחות, המופעלים באמצעות בקרי מיקרו-מעבדים מתוחכמים. בקרים אלו מתקשרים ישירות עם מערכות ניהול מתקדמות המסוגלות ליצור תנאי תפעול אופטימאליים לסביבה טכנית חיונית. פתרונות הקירור של Uniflair מאופיינים ביעילות מרבית בצריכת אנרגיה ובעמידה בסטנדרטים סביבתיים נוקשים".
בנוסף, Uniflair מציעה את ה- EcoBreeze , פתרון קירור מודולארי בעל יכולת ייחודית להחליף בין שיטת air-to-air בה אוויר חם ממערכות ה- IT מועבר דרך מאווררים וסלילי קירור ומוחזר אל הדאטה סנטר, ושיטת indirect evaporative heat exchange בה מעבירים מים קרים על גבי מעטפת ערוצי המרת החום, על מנת לספק למתקני הדאטה סנטר את אפשרות הקירור היעילה ביותר. 
פתרון קירור בולט נוסף בסל המוצרים של החברה, הן רצפות צפות, נגישות מודולאריות המותאמות במיוחד לקומות מוגבהות במתקנים טכנולוגיים כמו מרכזי מידע, מרכזי הפעלת רשתות וחדרי שליטה. הרצפות האיכותיות מותקנות במהירות ומאפשרות גמישות מרבית לשינויים עתידיים בסידור המקום. הפלנום שמתחת לרצפה מותיר חלל נדיב לציוד טכני שאליו אפשר להגיע בקלות לצורכי תחזוקה, החלפה והתקנה מחודשת. "כיוון שהצפיפות של הדאטה סנטר הולכת וגדלה, יש למקסם כל חלל פנוי עבור תשתיות פיסיות תוך הקפדה על חסכון באנרגיה".