קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
פתרונות מזוג ניידים במענה מיידי צרכים

פתרונות מזוג ניידים במענה מיידי צרכים

"היתרון של מזגני אוויר ניידים טמון בכושר הניידות שלהם ובהתקנה הפשוטה"

                                                                                                                          מאת אבי אובליגנהרץ  
חשבתם פעם איך היינו מצליחים לעבור את העונה הבוערת לולא המזגן? בזכות המכשיר הגאוני שמלווה אותנו בבית, בעבודה, ברכב, בקניון וכדומה, אנו יכולים להמשיך בשגרת חיינו גם כשהטמפרטורה שוברת שוב ושוב שיאים, והלחות בחוץ מרגישה כמו שהייה בבית מרחץ.
אבל מה עושים מפעלים, בתי מלאכה, מוסכים, גני אירועים ובקיצור על אותם מקומות שאין באפשרותם להתקין מערכת מיזוג מסיבות טכניות או כלכליות, ומעוניינים להקל את השהות בהם על העובדים והאורחים כאחד? בשביל זה חברים, המציאו את המזגנים הניידים. מדובר בפתרון קירור קומפקטי, נייד וחסכוני באנרגיה שההרכבה והאחזקה שלו אינן מורכבות.
"היתרון של מזגני אוויר ניידים טמון בכושר הניידות שלהם ובהתקנה הפשוטה והמיידית. למרות שמזגנים אלה עדיין זקוקים לקשר עם האוויר החיצוני, הם אינם דורשים התקנה קבועה", מסביר יונתן רבה הבעלים של חברת "א. מערכות" שמשיקה בימים אלה מזגן אוויר נייד תוצרת כחול לבן שעומד לשנות מקצה אל קצה את שוק המיזוג והקירור בארץ.
"א. מערכות" הוקמה לפני שבע שנים ומתמחה במתקני חימום וקירור לשטחים פתוחים וסגורים להשכרה, מכירה ושרות. בתחום הקירור לחברה ציוד מגוון כגון מצנני אויר-מים, מאווררים תעשייתיים ומזגנים ניידים לכל גודל ואולם, ללקוחות פרטיים, מוסדיים ותעשיה קלה וכבדה. בתחום החימום משווקת החברה תנורי אינפרא אדום,תותחי חימום על סולר וגז ומפזרי חום תעשייתיים בעלי תקן ישראלי, אירופאי ואמריקאי, ובעלי איכות וגימור
ברמה הגבוהה ביותר.
במהלך עבודתו נתקל רבה שוב ושוב בצורך בפתרונות מיזוג ניידים. לאור הדרישה ההולכת וגוברת, רבה (שאגב  למד בקרת אקלים במכללת פיסגה ) חבר ליצרנית מזגנים מקומית לצורך ייצור קו של מזגנים ניידים. לפני שבועות אחדים הושלם ייצור סדרה ראשונה ולמרות שכאמור מדובר בשלב ראשוני בלבד, המוצר עורר התעניינות עצומה מצד גופים שונים ומובילים בשוק.
אחד הלקוחות הראשונים הוא מגן דוד אדום שלא היסס ואף הזמין כמות נכבדה למדי של יחידות. משרד הבריאות עומד להוציא בקרוב חוק המחייב כל אמבולנס המוביל תרופות, כגון משככי כאבים,מורפיום וכו' לדאוג לשומרם באופן קבוע ב"טמפרטורת חדר". על מנת שאיכות התרופות לא תפגע בזמן שהאמבולנסים ניצבים דוממים בחניה ולאור החוק העומד להיכנס לתוקף, החליטה הנהלת מגן דוד אדום לרכוש מזגנים ניידים שיקררו באמצעות צינור גמיש המוחדר לחלון האחורי של האמבולנס את רכב ההצלה בשעה שהוא אינו חונה ומנועו אינו פועל. מעבר להיבטים הכספיים, מדובר בחסכון של זמן יקר שכן עד היום נאלצו הצוותים של הארגון להעמיס את התרופות בתחילת כל קריאה, והוארך זמן התגובה, דבר שיכול להתבטא ביכולת להציל חיי אדם . בזמן שהאמבולנסים חונים בתחנה, הטמפרטורה בהם נשמרת על כ- 230c תודות למזגן הנייד הניצב בסמוך (תוכנן לעמוד בתנאי חוץ), ומקבל מתח ממקור חיצוני. ללא המזגן, הטמפרטורה באמבולנס יכולה להגיע בקלות ל-500c ויותר, ואין שום אפשרות לשמור בו התרופות.
המזגנים הניידים מיועדים אם כן למקומות שבהם המיזוג לא נותן פתרון מספיק או שאין בהם מיזוג. סדרת מזגני "Spot-"Eop , כוללת בשלב זה 2 דגמים: דגם חד פאזי בתפוקה של 3 טון קירור(36000 btu/h) ודגם תלת פאזי של 5 טון קירור (60000 btu/h). שני הדגמים הם  במבנה "מארז". המערכת כוללת בקרה דיגיטלית שניתנת לשליטה וכיון לפי הדרישות. המערכת כוללת מיכל הניקוז פנימי לאיסוף מי העיבוי עם סידור נוח לריקון. המערכת כוללת פילטרים המתוכננים לניקוי מהיר ויעיל. הניידות של מערכות אלה מושגת ע"י שימוש בגלגלים בקוטר גבוה המאפשרים הזזה קלה של היחידה ממקום למקום
בהתאם לצורך ולשימוש .
היחידות מיועדות למגוון צרכים בתחום ההספקים הבינוניים. מיזוג לאירועים, תערוכות וכנסים, מיזוג נקודתי בחללים פתוחים, גיבוי למיזוג של מערכות חיוניות וכדומה. היחידות תוכננו עם מספר דגשים. הדגשים הרלוונטיים כוללים: התאמת המידות כדי לאפשר מעבר במסדרונות ופתחים, מיכל איסוף גדול למי עיבוי, מערכת פיקוד פשוטה, מסננים עמידים ונוחים לניקוי, גלגלי גומי בקוטר גבוה כדי לאפשר ניידות טובה במגוון סוגי שטחים, וגמישות בתיעול האוויר הקר אל מוקדים רצויים ע"י שימוש בתעלות שרשוריות.
לדברי רבה, "בניגוד ליחידות הניידות הסטנדרטיות, היחידות החדשות כוללות מערכת תיעול מלאה של אוויר החוץ ולא כוללות רק תעלה להוצאת האוויר החם, דבר שמאפשר ליחידה להיות מותקנת בתוך החלל הממוזג, לפעול ביעילות מלאה ולא לפלוט החוצה אוויר מקורר. תכונה זו חוסכת באנרגיה והופכת את המזגן הנייד שלנו לידידותי לסביבה. כשהיחידה מותקנת מחוץ לחלל הממוזג, ניתן לתעל את האוויר החוזר ושוב לקבל יעילות מלאה". תודות לתכונה זו דגם זה של המזגן הנייד יעיל גם להורדת הלחות ופועל כמייבש.
כאשר קונים או שוכרים מזגן אוויר נייד חייבים לוודא שיש הזנת חשמל מספיקה ליחידה. כאמור, קיימות יחידות חד פאזיות (נדרש נתיך של 20 אמפר) כך שלא הכרחית הזנה תלת פאזי לקבלת יחידה בהספק גבוה יחסית.
ראוי לציין כי היות ומדובר במזגנים תעשיתיים שאינם קבועים במקום, מזגני האוויר הניידים של "א. מערכות" הם בחזקת "ת.ל.ח" (תקן לא חל), ואינם חייבים לעמוד בדרישות התקן החל על יחידות קבועות. למרות זאת היחידות פועלות עם גז ירוק, ידידותי לסביבה, וזאת כחלק מהמחויבות שלנו לאיכות הסביבה.
מבחינה תכנונית, מזגני אוויר ניידים נחשבים למכשירים פשוטים יחסית. תצורה דמוית קופסה הכוללת הן את הצד "החם" ו"הקר" של המערכת יחד. בכל הדגמים קיים צינור/תעלה לפליטת האוויר החם החוצה. המים המתעבים מהאוויר הממוזג, נאספים באמצעות מיכל פנימי או מסולקים ע"י צינור ניקוז. ישנם דגמים שעושים שימוש בטכנולוגיית אידוי, כך שהם דורשים סילוק  כמות קטנה בלבד של מים, אם בכלל. בדגמים מסוימים מותקנים מסנני פחם לשיפור איכות האוויר.
האחזקה של מזגן הנייד ושלה- Spot-Eop בפרט, נחשבת לפשוטה למדי. "כיוון שבנינו את המזגן כיחידה תעשייתית (ללא חלקי פלסטיק עדינים...) ולאורך חיים של 5-12 שנה, לא נדרשת כל פעולת אחזקה מעבר לניקוי הפילטרים הנמצאים בחזית של האוויר החוזר.
 " א. מערכות " מעניקה שנת אחריות על כל החלקים (החלפה אחד על אחד), דבר שמעיד על האמונה הרבה של רבה ועמיתיו במזגן החדש. "למזגן שלנו יש אבא ואמא שמסוגלים לענות במהירות על כל תקלה, ונותנים תמיכה טלפונית בכל הקשור לתפעול, ותמיכה הנדסית. הושם דגש על שימוש מרבי במכלולים סטנדרטיים שניתן למצוא בקלות אצל הטכנאים ובחנויות  של ספקי אביזרי מיזוג אוויר."
על השאלה מי הם המתחרים שלו בנישת המזגן הנייד התעשייתי, רבה משיב בחיוך ומבהיר כי לרוב מדובר בכל מיני יוצאי חברות מזגנים שמאלתרים מתקן קירור מיחידה מפוצלת ממעבה ומאייד נפרדים. "השוני ביני למתחרים הוא הן ברמת הייצור, הן ברמת הפיניש, הן ברמת הטכנולוגיה והן ברמת המוצר. אנחנו לא מתעסקים בקומבינות ובאלתורים אלא בפיתוח וייצור של יחידה ברמת פיניש גבוהה ותכנון יעודי למבנה מארז Package)). נוחות השירות והנגישות מבטיחה אמינות גבוהה לאין שיעור מאשר של יחידות שנעשו באופן פרוביזורי".
המזגנים הניידים החדשים מעוררים כאמור עניין רב ורבה מתחייב על אספקת המוצר תוך 72 שעות מרגע ההזמנה למרבית האזורים בארץ, זמן סביר בהחלט למוצר שלהערכתו יחולל מהפכה רבתית בשוק. "אני מאמין בתור יצרן, שברגע שהמוצר יתפוס השמיים הם הגבול. השוק צמא למוצר מהסוג הזה וברגע שלקוחות יעמדו על הפוטנציאל שלו, הם לא יהססו לרכוש אותו. המוצר הזה כבר עבד במגדלי משרדים ,קניונים שמערכת המיזוג בו נפלה, בחדרי שרתים, אוהלי אירועים וכדומה. הוא הוכיח את עצמו באינספור ניסויים ומבחנים, ולכן אין לי ספק שהוא יתפוס, ובגדול.
"אני מאמין שלא רחוק היום שכשם שהחוק מחייב בתי עסק באחזקת גנרטורים לשעת חירום, יחקק חוק המחייב אחזקת מזגנים ניידים לגיבוי המיזוג של פונקציות חיוניות כמו חדרי תקשורת, חדרי חשמל וחדרי שרתים, כך שהמזגן הנייד שלנו יהפוך במוקדם או במאוחר לחלק בלתי נפרד מהנוף העסקי-תעשייתי. האפשרות לייצא יחידות כאלה אינה דמיונית כלל ולאו דווקא למדינות עולם שלישי. ההתחממות הגלובלית אינה מדלגת אפילו על המדינות המפותחות".
 
לתגובות –יונתן רבה