קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
זמן למזגן

זמן למזגן

המדריך המלא לרכישה, התאמה והתקנה של מזגנים, טיפים לפתרון בעיות

 
 
מאת יובל אטד, מנכ"ל פורטל Adira.co.il
 
היצע המזגנים הקיים בשוק כולל מספר סוגים הנחלקים לדגמים בתפוקות ובגדלים שונים. בשנים האחרונות משקיעות החברות היצרניות משאבים רבים בפיתוח טכנולוגיות וב"מקצי שיפורים" במטרה לספק למשתמשים את מיטב הנוחות והיעילות. מאחר ורכישת מזגן אינה עניין פיננסי "זניח" וכרוכה בדרך כלל בהתקנות כאלה או אחרות, לפני ביצועה ראוי לתת את הדעת למספר נתונים חשובים - לצורך בחירה שתתאים לצרכי המשתמשים.
 
משנה: התאמה ושימוש
פורטל Adira.co.il מקבוצת מרכז הבנייה הישראלי, ריכז את  המדריך המלא לרכישה, התאמה, התקנה ושימוש בכל הקשור למזגנים ולמיזוג אוויר.
 1 ) ייעודו של המזגן - האם נועד לשמש את הבית כולו או רק חללים מסוימים בו, וכן מהו "אופיים" של החללים השונים, השימוש הנעשה בהם ומספר האנשים המאכלס אותם בדרך כלל.
2 ) נתונים פיזיים - שטח הבית או הדירה במ"ר, האם הוא בנוי במישור אחד או כולל מפלסים קומות, גובה התקרה, מספר הפתחים הקיימים - דלתות, חלונות ומידת האיטום, קירות רגילים או מבודדים, חלונות בעלי זכוכית רגילה או בידודית וכיו"ב.
3 ) אזור גיאוגרפי - מיקומו של הבית או הדירה מבחינה אקלימית: הר, שפלה, קרבה לים, אזור לח יבש במיוחד, וכמו כן מיקום מבחינת כיוון - דרום, מערב וכו.
4 ) חשוב לא פחות - גודל התקציב המוקצה לרכישה!
 
החברות היצרניות-משווקות מעמידות לרשות הלקוחות בעלי מקצוע מיומנים שעורכים ביקורי בית למטרת ייעוץ.
לדברי אטד: "רק יועץ מוסמך, שילמד את נתוני השטח בכללותם, כפי שצוינו, ויערוך את החישובים הנדרשים, כחישובי עומס חום או צריכת חשמל, יוכל לספק את "תשובת המיזוג" המתאימה. בדרך-כלל, למעט מקרים קיצוניים ומורכבים במיוחד, קיימות מספר אפשרויות בחירה של מזגן וצורת התקנה, ולגיטימי לחלוטין להיעזר בחוות דעת נוספת, קרי "לשמוע" שני יועצים ואף יותר.
הבחירה בין האפשרויות המוצעות נתונה כמובן להכרעתו של הלקוח בהתאם לשיקולי תקציב והעדפות אישיות".
ככלל נחלקים המזגנים למספר סוגים ולכל אחד מהם מאפיינים משלו, יתרונות וחסרונות יחסיים: מזגנים מפוצלים, מערכות ביתיות מרכזיות, מזגנים ניידים וכמובן מזגני חלון.
 
משנה: התקנת המערכת
חשיבות ראשונה במעלה נודעת להתקנת המזגן ובמידה רבה היא מהווה ערובה לפעולתו התקינה. לא פעם תלונות על תפקודו מתבררות כליקויי תכנון או התקנה ולפיכך חשוב ביותר להקפיד ולוודא שביצועה ייעשה על-ידי בעל מקצוע מוסמך ומורשה מטעם החברה היצרנית, כאשר אלה מצידן "דואגות" לצייד את המתקינים המורשים בהנחיות ביצוע מפורטות ביותר.
הדברים אמורים ביתר הדגשה לגבי מערכות מרכזיות המחייבות תכנון מוקדם ויסודי להבטחת פיזור פעולת המיזוג בצורה יעילה ואחידה לכל החללים.
מזגנים מתוצרת הארץ מחויבים בנשיאת תו תקן של מכון התקנים הישראלי ותו בטיחות. כמו כן כל המזגנים המצויים בשוק חייבים בסימון של תווית אנרגיה צהובה עליה מופיעיםהנתונים הרלוונטיים: דגם המזגן ושם היצרן, צריכת החשמל, מקדם היעילות ונתוני התפוקה.
 
משנה: תחזוקה נכונה
חברת "יצאת גדול" הוקמה בשנת 2005 בעקבות תוכנית הטלוויזיה "יצאת צדיק" של חיים הכט. חברת "יצאת גדול" הוקמה כדי לקדם את ההגינות העסקית בישראל באמצעות מעקב ובקרה על בעלי מקצוע ונותני שירותים ממגוון תחומים. להלן טיפים לתחזוקה נכונה ופתרון תקלות במיזוג אויר, באדיבות "יצאת גדול"( www.3144.co.il).
 
כללי:
יש להקפיד שסביבת המזגן תהייה פנויה מחפצים המפריעים לזרימה חופשית של אוויר (סירקולציה תקינה).
 
מזגן לא מקרר:
שתי סיבות עיקריות גורמות לירידה בקור שמפיק המזגן האחת היא מדחס שהפסיק לפעול והשנייה היא הגז שנגמר במזגן, בשני המקרים יש לקרוא לטכנאי.
פילטרים מלוכלכים מפחיתים את ביצועי המזגן – יש להקפיד על ניקיונם באופן שוטף.
 
מזגן לא פולט מספיק אוויר:
לעיתים עצמת האוויר הנפלטת מהמזגן אינה מספיקה. בד"כ הסיבה נעוצה במסנני אוויר (פילטרים) אטומים או בדרכי אוויר חסומות. יש לנקות את מסנני האוויר ולבדוק שלא צמוד דבר אל פתחי האוויר הנמוכים.
 
נזילת מים מהמזגן:
יש לבדוק שצינור הניקוז אינו מקופל. • לנשוף אל תוך צינור הניקוז, כלפי פנים, בניסיון לפתוח את הסתימה. מזגן תקין אשר פעל לילה שלם ללא הפסקה עשוי לטפטף בבוקר, חשוב לזכור לכבות את המזגן בלילה.
 
ריח רע מהמזגן:
מזגנים נוטים להריח רע. במקרה של ריח רע מהמזגן כדאי לוודא שתעלות האויר נקיות ולפזר בהן חומר קוטל עובש. סיבה נוספת לריח רע עשויה לנבוע מהצטברות לכלוך במסנן האוויר.
 
מזגן מפסיק לפעול לאחר זמן:
מזגן אשר מפסיק לפעול אחרי זמן קצר עשוי להפסיק בגלל כיוון לא נכון של התרמוסטט, או בגלל חסימה של יציאת האוויר החם מהמזגן, לאחר שלילת שתי האפשרויות יש לקרוא לבעל מקצוע.
 
טמפרטורה  נכונה:
להפעיל את המזגן בטמפ' הנכונה: בין 24-21 מעלות. בקיץ, לא צריך נמוך יותר ובחורף לא גבוה יותר. הוא לא יקרר פחות מזה ולא יחמם יותר מזה.
 
משנה: מדריך מונחים
·        הספק - צריכת החשמל הנדרשת בשעת עבודה של המזגן. נמדד בקילוואט לשעה.
·        C.O.P- מקדם יעילות, המתייחס לרמת הנצילות של המזגן. נמדד לפי ערכי היחס בין התפוקה (B.T.U) להספק.
·        B.T.U) - BRITISH TERMO UNIT), יחידה למדידת תפוקת המזגן (חום או קור). יש להתאים את רמת הB.T.U של מזגן לגודלו של חלל נתון ועומס החום בו.
·        DEICER-  רכיב "מגן" שנועד למנוע את תופעת ה"מזגנים הקפואים" בימים קרים במיוחד. הוא מפשיר קרח שנוצר על היחידה החיצונית. יעיל עד טמפרטורה של 2 מעלות צלסיוס.
 
באדיבות .www.adira.co.il