קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
נקבע סדר הקידוחים בגז הימי

נקבע סדר הקידוחים בגז הימי

מאגר תמר שמול חופי חיפה יהיה הראשון שיופק לצרכי המשק הישראלי

הולכת ומתבהרת תוכנית הפיתוח של מאגרי הגז הטבעי תמר ודלית שמול חופי ישראל: TheMarker מוסר  כי השותפות בקידוחים החליטו כי מאגר תמר שמול חופי חיפה יהיה הראשון שיופק לצרכי המשק הישראלי, ואילו הפקת מאגר דלית תידחה.

עוד הוחלט כי הפקת הגז תיעשה באמצעות תשתית תת ימית ולא באמצעות אסדה. מדובר בפריסת בארות תת ימיים שביניהם תיפרש צנרת עזר מבוקרת ממרחק, אשר תאסוף את הגז ותזרים אותו בצינור אל החוף - שם יעבור את הטיפול הנדרש. זאת, בניגוד להפקת מאגרי ים תטיס למשל, המתבצעת באמצעות אסדה. הפקה בדרך זו אמנם תפגע בגמישות אספקת הגז לצרכנים - אך תאפשר הפקה מהירה וזולה יחסית. עלות ההפקה מוערכת כיום ב-2.5 מיליארד דולר, אך עשויה להשתנות בהתאם לחלופות ההפקה שעוד נבחנות. לפי הערכות, יחליטו השותפות על קדיחת 3-4 בארות תת ימיים נוספים, שיאפשרו הפקה של 5-6 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי מדי שנה לצורכי המשק.

הגז הטבעי שיופק מתמר יוזרם דרך צינור תת ימי (אחד או שניים) לאורך של כ-130 ק"מ לכיוון דרום. נקודת קליטת הגז תוכרע בשבועות הקרובים בידי מפעילת הקידוח, נובל אנרג'י, בין שתי חלופות: הנחת הצינור ישירות לחוף אשדוד - שם ממוקמת תחנת קליטת הגז של הספקית ים תטיס. לתחנה זו יידרש שדרוג ניכר לצורך קליטת הגז הנוסף, ואולם האזור נהנה מאישור סטטוטורי למיקום תחנת קבלה זו; לחלופין, יחובר הצינור אל מתקני ים תטיס סמוך למאגר מארי B שמול חופי אשקלון. באופן כזה יתאפשרו מילויו של המאגר המתרוקן בגז טבעי, הפיכתו למאגר אסטרטגי שאת הגז הנצבר בו ניתן יהיה להזרים תוך שליטה על קצב ההזרמה והיקפה ("סווינג"). כן יתאפשר ניצול תשתית ההולכה הקיימת אל החוף.

לפיכך, דחו השותפות לפי שעה את האפשרות להזרים את הגז בצינור אל תחנת קבלה במישור החוף הצפוני. זאת, לפי הערכות, בשל החשש מעיכובים סטטוטוריים הכרוכים באישור תחנת טיפול בגז טבעי לאורך החוף. בין החלופות שהועלו בפני השותפות עלתה האפשרות להזרים את הגז בצינור למפרץ חיפה או לחוף דור (טנטורה), שם קיימת היום נקודת חיבור בין התשתית הימית של הולכת הגז טבעי לצפון לבין התשתית היבשתית.

 כפי שפורסם אתמול באתר TheMarker, קידוח האימות תמר 2 אשר בוצע בחודשיים האחרונים 5.6 ק"מ צפונית-מערבית לאתר קידוח תמר 1 הסתיים בהצלחה. זאת, לאחר שבימים האחרונים הושלמו הבדיקות החשמליות ("לוגים") באתר אשר העידו על הימצאות שכבות רוויות גז טבעי בהיקף נרחב מכפי שסברו השותפות בקידוח תחילה.

אומדן נפח הגז במבנה תמר עלה לפיכך ב-%26 על ההערכות המוקדמות שהצביעו על פוטנציאל גז בנפח 142 מיליארד מ"ק (BCM), ומסתכם כעת בכ-179 מיליארד מ"ק. עם זאת, בעבר נחשף כי היקף הגז הפוטנציאלי האגור במבנה תמר מוערך ב-200 BCM, ולטענת מקורות בענף האנרגיה, דיווח השותפות התבסס על הערכה שמרנית העשויה לגדול עם קידוח בארות נוספים בחלק הדרומי של שטח המבנה.

יש לציין כי עדיין מדובר באומדן הממוצע (gross mean resource) ולא ברזרבות המוכחות של הקידוח (- (proved reserves העשויות להתעדכן עם סיום עבודת חברת הייעוץ NSAI האמריקנית, אשר מבצעת את הערכת נפחי הגז במאגר. האנליסטית גל רייטר מכלל פיננסים ברוקראז', ציינה אתמול כי עדכון הכמות מהווה תוספת של כ-7.5 מיליארד דולר לפוטנציאל ההכנסות של הפרויקט אשר יסתכם עתה בכ-38 מיליארד דולר.

"אנחנו יכולים באחריות ובוודאות לומר שמדינת ישראל עצמאית - עצמאות בכחול לבן, ולא תהיה יותר תלויה באחרים", אמר אתמול בעל השליטה בקבוצת דלק, יצחק תשובה, בראיון לגלי צה"ל. תשובה, שחגג אתמול את יום הולדתו, הוסיף כי התגלית תספק את צורכי הגז של ישראל למשך 20 שנה ותעשיר את קופת המדינה: "מדובר במנוף כלכלי שייצר מקומות עבודה. אנחנו ארץ זבת חלב וגז ירוק. אנחנו בתנופה אדירה בכל מה שקשור לאנרגיה", סיכם תשובה הנרגש.

יו"ר ומנכ"ל חברת האנרגיה האמריקנית נובל אנרג'י, צ'ארלס דייוידסון, אמר: "תוצאות האומדן חיוביות מאוד עבור נובל, שותפותינו ועבור מדינת ישראל. עם קידוחי תמר ודלית כבר הבטחנו כמות ניכרת של גז טבעי - אולי אף מעבר לשני עשורים של אספקה. לפיכך, אנו ממשיכים כעת עם תוכניות הפיתוח המתמקדות בהבאת השלב הראשון של ההפקה לחופי ישראל ב-2012".

השותפות בקידוח, נובל אנרג'י (36%), ישראמקו (28.75%), אבנר חיפושי נפט (15.625%), דלק קידוחים (15.625%) ודורגז (4%) לא דיווחו אתמול על עלויות הקידוח. ואולם לפי הערכות אלה לא חרגו אלה באופן מהותי מהתקציב המקורי של 77 מיליון דולר. אסדת הקידוח Atwood Hunter תעזוב בימים הקרובים את חופי ישראל בתום פעילות בת כשמונה חודשים.