קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
צריכת הנפט בישראל ירדה ב-2009

צריכת הנפט בישראל ירדה ב-2009

עלות יבוא הנפט תעמוד בשנת 2009 על כ-4.5 מיליאר דולר, כחצי מן העלות ב 2008

 
             
דו"ח חדש של מרכז מאקרו לכלכלה מדינית ושל קרן פרידריך אברט אשר הוגש השבוע לחברי הכנסת, בוחן את נתוני צריכת הנפט בעולם ובישראל וחוזה כי עלות יבוא הנפט תעמוד בשנת 2009 על כ-4.5 מיליארד דולר. ד"ר עמית מור ומר שמעון סרוסי, כותבי הדו"ח, מצביעים על כך שהמשק הישראלי יכול לצמצם את התלות ביבוא דלקים ונפט על ידי התייעלות אנרגטית ושימוש מושכל בחשמל ודלקים באופן יעיל וזול.
 
הדו"ח, אשר יוצא כחלק מפרויקט "הסנאט" המביא מידי שבוע לחברי הכנסת מידע חיוני לפעילותם הפרלמנטארית, מצביע על מגמת צמצום בצריכת הנפט בישראל, וזאת בעקבות הירידה בצריכת המזוט והסולר בתחנות הכוח של חברת החשמל , אשר עברה לשימוש בגז טבעי החל משנת 2004. צריכת מוצרי הנפט בישראל והרשות הפלשתינאית נמצאת בירידה מתמדת ועמדה בשנת 2008 על כ 11.4 מליון טון, ירידה של 2% יחסית לשנת 2007 ו8% יחסית לשנת 2003.
מגמת הצמצום צפויה להימשך בשנים הקרובות עם השלמת הקמתה של תשתית הגז הטבעי וכן חיבורם של מפעלי תעשיה ותחנות כוח לצנרת הגז הטבעי. כמו כן, המיתון המתמשך במשק הוביל אף הוא לירידה בצריכת מוצרי הנפט ב 10% יחסית לתקופה המקבילה בשנת 008 .
 
ד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו לכלכלה מדינית ועורך הדו"ח: "ישראל היא חלק ממגמה עולמית, אשר שמה דגש על הגברת השימוש במקורות אנרגיה חליפיים ומקורות אספקת גז נוספים. למעלה מ- 90% מהנפט הגולמי מיובא לישראל מרוסיה ומדינות ברית המועצות לשעבר אשר להם סכסוכים פנימיים רבים, עובדה המסכנת את אספקת הנפט. דו"ח הסנאט מציין בפני חברי הכנסת כי ניתן לחסוך כ- 20% ויותר בצריכת האנרגיה וזאת באמצעות יישום מגוון אמצעים לשימור והתייעלות אנרגטית, שינויים רגולטורים וחקיקתיים, עידוד מעבר לנסיעה בכלי רכב חסכוניים בדלק ועוד."