קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
גידול במספר החריגות מתקן איכות האוויר

גידול במספר החריגות מתקן איכות האוויר

בירושלים נמדדה העלייה הניכרת ביותר במספר הימים שבהם נרשמה חריגה - גידול של כ-50%

 
בירושלים נמדדה העלייה הניכרת ביותר במספר הימים שבהם נרשמה חריגה - גידול של כ-50% במספר החריגות מהתקן המומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי.
  • בעפולה נרשם גידול של כ-37% במספר החריגות מהתקן המומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי.
  • ברחובות ובתל אביב נרשם צמצום במספר החריגות, בתל אביב ירידה של 22% וברחובות ירידה של 7% במספר החריגות מהתקן.
  • איזור גוש עציון הוא האזור שבו נמדד הזיהום הרב ביותר: חריגות מהתקן של ארגון הבריאות העולמי מעל ל - 70% מהימים בשנה!
מסמך שהכין המשרד להגנת הסביבה מצביע על גידול ניכר במספר החריגות בערים כמו ירושלים, עפולה, וגליל מערבי (התקן המומלץ הוא מקסימום 51 PPB (חלקים לביליון) בממוצע מדידה של שמונה שעות). זאת השנה השנייה ברציפות בה נמצאה עלייה במספר החריגות באזורים אלו לעומת השנה שקדמה להן. לעומת זאת, נמצא צמצום במספר החריגות בערים: תל אביב ורחובות.
על פי ארגון הבריאות העולמי, חריגה מהתקן הסביבתי של האוזון מעלה את הסיכון לשבץ מוחי ולמחלות לב בשיעור של 1% - 5% (תלוי בריכוז ובמשך החשיפה), וכן להחרפת מחלות של דרכי הנשימה. האוזון מהווה סמן של זיהום אוויר פוטוכימי (זיהום הנוצר כתוצאה מפעילות כימית של חומרים שונים באוויר בהשפעת קרינת השמש) והוא אופייני לעונות המעבר ולקיץ.
המזהמים השותפים ביצירת האוזון הם פחמימנים ותחמוצות חנקן והמקור להם מגוון: פליטה מתחנות כח, מפעלי תעשייה, כלי רכב, שינוע והפקת דלק (כולל תחנות דלק), בתי דפוס וכיוצ"ב.
אבי מושל, מ"מ ראש אגף איכות אוויר שבמשרד להגנת הסביבה מסר כי האוזון הוא מזהם אוויר שאינו נפלט באופן ישיר ממקורות הפליטה, אלא נוצר כתגובה כימית של מזהמים אחרים באוויר. בתהליך יצירת האוזון, מגיבים באוויר חומרי דלק בלתי שרופים הנפלטים ממגוון מקורות (כלי רכב, תחנות דלק, שימוש בממיסים ועוד) עם תחמוצות חנקן הנפלטים בעיקר בתהליכי שריפת דלק (תחנות כח, תעשייה וכלי רכב), בהשפעת קרינת השמש.
התהליך מתרחש במורד הרוח מאזורי הפליטה ולכן הריכוזים המרביים הם באזורי פנים הארץ, לשם נושבת הרוח במהלך היום בחודשי הקיץ. האוזון הוא גם סמן לחשיפה למזהמי אוויר נוספים המעורבים בתהליך.
ארגון הבריאות העולמי פרסם בשנת 2005 המלצות חדשות לרמות החשיפה המרביות לאוכלוסייה, שמהן והלאה צפוי סיכון לבריאות הציבור. המלצות אלו התקבלו לאחר שהצטברו עדויות על נזקים בריאותיים שהתבטאו בתוספת מקרי שבץ, מוחי מחלות לב ותחלואת מערכת הנשימה כתוצאה של חשיפת האוכלוסייה לרמות הגבוהות מהערך שהומלץ.
ישוב לציין כי קיים הבדל בין האוזון ה"טוב" הנמצא בשכבות הגבוהות של האטמוספרה והמגן עלינו מפני קרינה אולטרה סגולית מזיקה, לבין האוזון ה"רע" הנמצא בשכבות הנמוכות של האטמוספרה, והוא חומר רעיל הפוגע בבריאות.